Profilaktyka zdrowia

Upały dokuczają wszystkim, bez względu na dolegliwości. Jak letnia pogoda wpływa na nasze zdrowie?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kobieta, która pije wodę w upalny dzień

Choć osoby, które skarżą się na problemy ze zdrowiem spowodowane zmianami pogody, nie są traktowane zbyt poważnie, to nie ma w tym nic śmiesznego. Aura za oknem ma olbrzymi wpływ na to, jak się czujemy. Może sprawić, że zacznie nas boleć głowa lub odezwą się dawno zapomnie urazy. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby złagodzić dolegliwości? Rozmawialiśmy na ten temat z dr. Michałem Matyjaszczykiem, lekarzem rodzinnym.  

Zmiany pogody – komu dokuczają najbardziej?

Meteopatia to przypadłość, która sprawia, że organizm danej osoby zbyt mocno reaguje na zmiany pogody. Choć nie brakuje głosów, że tę przypadłość trudno nazwać chorobą, to aura ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wszelkie zmiany ciśnienia oddziałują na nasz układ krążenia oraz oddechowy.

– Odczują to przede wszystkim osoby z nadciśnieniem tętniczym. Zmiany przepływu krwi mogą nasilać migreny, bóle głowy związane, głównie u osób starszych, z niedokrwieniem w obrębie blaszek miażdżycowych, tętnicach szyjnych czy kręgowych – tłumaczył w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Michał Matyjaszczyk, lekarz rodzinny. 

Jak przetrwać upały?

Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Na tym jednak nie koniec. Zdarza, że zmiany w pogodzie nasilają dolegliwości ze strony układu kostnego.

– Mogą wystąpić bóle stawów, mięśni, a także odezwać się miejsca, w których niegdyś doznaliśmy urazu – dodał ekspert. Do tego nie najlepsza pogoda, zwłaszcza jesienią, i niewielka ilość słońca pogarszają nasze samopoczucie oraz sprzyjają stanom depresyjnym.

Jaka pogoda jest dla nas szczególnie groźna?

Choć gwałtowane zmiany w pogodzie mogą wystąpić niezależnie od pory roku, to w ocenie dr Michała Matyjaszczyka znacznie groźniejsza jest letnia aura, a w szczególności bardzo wysokie temperatury. Upały dokuczają nam wszystkim, bez względu na to, czy mamy jakieś dolegliwości, czy też nie.

– Każdy z nas może się odwodnić. U każdego z nas może dojść do przegrzania organizmu. Dlatego w bardzo ciepłe dni ważne jest, aby pić dużo wody. Jeśli czujemy, że nadmiernie się pocimy warto sięgnąć po elektrolity, które bez problemów można dostać w każdej aptece – wyjaśniał rozmówca dziendobry.tvn.pl

Dodatkowo osoby, które mają problemy kardiologiczne, gdy termometry przekraczają 30. kreskę, w ogóle nie powinny wychodzić z domu. Jeśli już musimy wyjść, to zróbmy to rano lub po godzinie 16:00, kiedy słońce nie operuje już tak mocno. – Trzeba mieć też na uwadze, że organizm osoby aktywnej, szybciej przyzwyczai się do wysokich temperatur, niż kogoś, kto mało i rzadko się rusza - zaznaczył lekarz.

W czasie upałów częściej mogą dokuczać nam bóle głowy i jak mówił specjalista lepiej ich nie lekceważyć. – To może być objaw odwodnienia. Jeśli boli nas głowa, czujemy się tak, jak byśmy mieli gorączkę - być może doszło do przegrzania. W takich sytuacjach trzeba znaleźć zacienione miejsce i zacząć się schładzać. Sięgnijmy po chłodny (nie może być lodowaty) napój, możemy - jeśli mamy taką możliwość – przygotować chłodny kompres – radził. Dolegliwość złagodzą również środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli jednak bóle głowy nawracają, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Pamiętajmy też, aby w bardzo upalne dni nie przesiadywać w samochodach ani nie zostawiać w nich dzieci czy zwierząt. Auta bardzo szybko nagrzewają i przebywanie w takich warunkach może mieć tragiczny finał.

Dlaczego reagujemy na zmiany pogody?

Lekarze nie znają odpowiedzi na to pytanie. Jedna z hipotez mówi, że meteopatia to znak naszych czasów i skutek różnego rodzaju przemian środowiskowych oraz stylu życiu. Co ciekawe - dowodzą tego badania – dolegliwości kojarzone z meteopatią (m.in. osłabienie, bóle głowy, senność, zmęczenie, soki ciśnienie) częściej występują u osób zamieszkujących duże konglomeracje miejskie.

Nadwrażliwość na zmiany pogody może nasilać się z wiekiem. Częściej dotyka kobiet (ze względu na większe wahania hormonalne) oraz osób, które chorują i mają problemy z układem krążenia lub stawami.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Steve Sparrow/Getty Images

Pozostałe wiadomości