Lekarze ze Szczecina pomagają dzieciom z nieprawidłowo wykształconymi dłońmi. Jakie operacje wykonują?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Leczą skomplikowane wady dziecięcych rąk
Leczą skomplikowane wady dziecięcych rąk Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Niektóre choroby genetyczne sprawiają, że dzieci przychodzą na świat z nieprawidłowo wykształconymi kończynami. Takim maluchom pomagają specjaliści ze Szczecina. Na czym polegają przeprowadzane przez nich operacje?

Jak leczy się nieprawidłowo wykształcone dłonie?

Córka Aleksandry i Rafała Romanowiczów urodziła się z zespołem Aperta. Ola miała m.in. zniekształconą główkę, rozszczep podniebienia i całkowicie zrośnięte kości i skórę wszystkich palców obu dłoni. - To było straszne - wyznała pani Aleksandra. - Dłoń Oli wyglądała jak zaciśnięta pięść, [...], najpierw trzeba było uwolnić kciuk oraz piąty palec, a taki konglomerat kości, który był bardzo ciasno ze sobą ściśnięty, rozciągaliśmy stopniowo, zanim podzieliliśmy je na kolejne palce - tłumaczyła dr Kaja Giżewska-Kacprzak, Klinika Chirurgii Ręki Dziecka PUM w Szczecinie. - Pytanie było, czy będzie w ogóle możliwość poruszania tymi palcami, [...], na szczęście córka może tymi palcami operować po rozdzieleniu - dodał pan Rafał, tata Oli.

Mama Mikołaja, 2-latka, który w szczecińskim szpitalu właśnie rozpoczął leczenie, przeszła 19 operacji. Ostatnią 3 lata temu. Tak jak jej syn urodziła się ze skomplikowanie zrośniętymi i dodatkowymi palcami w obu dłoniach. - Podczas ciąży już zwracałam lekarzom uwagę, czy coś widać na USG, ale nic nie było widać. Jak się Mikołaj urodził, dostał 10 na 10 punktów, wszystko było ok. Dostałam go do karmienia. Nie chciał mi jednej piersi chwycić, obróciłam go na drugą rękę, okazało się, że wyciągnął rączkę spod kocyka i zauważyłam, że ma podwójny paluszek - powiedziała Małgorzata Pajer-Buch, mama Mikołaja.

Komu pomagają lekarze ze Szczecina?

Szczecińska klinika jest wyjątkowym w skali kraju ośrodkiem, gdzie lekarze na taką skalę i z takimi sukcesami zajmują się leczeniem wrodzonych wad rąk u dzieci. W Szczecinie leczy się najrzadsze wady, to właśnie do tego szpitala trafił chłopiec, który urodził się z dwiema dłońmi w jednej ręce. - Urodził się z tzw. ręką lustrzaną. To jest bardzo rzadka wada, która polega na tym, że w przedramieniu zamiast kości promieniowej i kości łokciowej są dwie kości łokciowe, w nadgarstku są dwa nadgarstki, a palców jest 8 - powiedziała dr Kaja Giżewska-Kacprzak.

- Operacja była bardzo złożona, polegała na resekcji, czyli odjęciu czterech palców, z tych czterech palców musieliśmy wytworzyć jeden kciuk, musieliśmy zwęzić nadgarstek, [...], jeszcze przed nami będą zabiegi na przedramieniu, bo mamy dwie kości łokciowe, które też będą wymagały korekcji, żeby usprawnić funkcjonowanie przedramienia i stawu łokciowego - dodał dr Ireneusz Walaszek, Klinika Chirurgii Ręki Dziecka PUM w Szczecinie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości