Profilaktyka zdrowia

Ratuje ręce po wypadkach i urazach. "Wymaga to absolutnie totalnej precyzji, skupienia, cierpliwości"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Lekarz, który ratuje ręce po wypadkach i urazach
Lekarz, który ratuje ręce po wypadkach i urazachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dr Ahmed Elsaftawy to chirurg, który ratuje ręce pacjentów po wypadkach czy urazach. Mimo że obecnie uchodzi za jednego z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie, to jego zawodowa droga nie była łatwa. Jak wyglądała? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Ratuje ręce pacjentów po wypadkach

Dr n. med. Ahmed Elsaftawy to jeden z najlepszych w Polsce specjalistów, który ratuje ręce po urazach i wypadkach. Lekarz jest kierownikiem Pododdziału Replantacji Kończyn, Chirurgii Ręki i Mikrochirurgii Szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Pochodzi z Palestyny. Przyjechał do Polski, żeby studiować medycynę.

- Studentem był zawsze dobrym. Wszyscy zwracali uwagę na niesamowitą zdolność nauki polskiego, gdzie już bardzo wcześnie zaczął mówić poprawnie. Zawsze nauka przychodziła mu łatwo, zawsze miał ochotę coś jeszcze się dowiedzieć (...) - mówił lek. Paweł Stajniak, kolega ze studiów, chirurg ortopeda.

Aby zrobić specjalizację z chirurgii, dr n. med. Ahmed Elsaftawy imał się różnych zajęć, m.in. pracował w barze z kebabem. - (...) Pracowałem w piątki i w weekendy - wspominał dr n. med. Ahmed Elsaftawy. - Pracownikiem był świetnym. (...) Serdeczny dla klientów (...) Udzielał porad, bo większość wiedziała, że jest lekarzem. Ludzie przychodzili, kupowali i pytali "a tutaj mnie boli, co mam zrobić?" - opowiadał ze śmiechem Farid Omari, przyjaciel Ahmeda, właściciel baru z kebabem.

Warto dodać, że Polsce chirurgów ręki jest bardzo mało. - To jest bardzo wąska specjalizacja i znienawidzona przez dużą grupę zabiegowców. Po pierwsze anatomia ręki jest bardzo skomplikowana. Wymaga to absolutnie totalnej precyzji, skupienia, cierpliwości - tłumaczył specjalista.

Kiedy najczęściej dochodzi do wypadku?

- (...) Musimy sobie zdawać sprawę, że te wypadki często mają miejsce w momencie, gdy osoby próbują napalić drewnem w piecu, czyli muszą porąbać drewno, przeciąć piłami (...). Wraz z rozwojem naszego kraju (...) tendencja do tych wypadków będzie mniejsza. Niestety w Polsce cały czas (...) te urazy często występują. I one są takimi urazami bardzo okaleczającymi. Często osoby nie mają alternatywnej drogi kariery. Stolarz, jak sobie utnie trzy palce, nie zostanie hydraulikiem, nie będzie wykładał na uczelni (...) - zaznaczył w Dzień Dobry TVN dr n. med. Szymon Manasterski, chirurg ortopeda na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki, Szpital św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. 

Szpital w Trzebnicy pomaga pacjentom z całej Polski. Kto do niego trafia? - Musimy odróżnić uraz prosty od urazu skomplikowanego. Najczęściej dochodzi do urazów prostych, gdzie szpital miejscowy jest w stanie sobie poradzić z danym pacjentem, z danym urazem. My jesteśmy potrzebni wtedy, gdy jest zagrożenie istnienia takiej kończyny czy palca (...) - wyjaśniał w Dzień Dobry TVN dr n. med. Ahmed Elsaftawy.

Kiedy jeszcze pomagają? Na czym dokładnie polega ich praca i dlaczego jest taka skomplikowana? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.  

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości