Profilaktyka zdrowia

Czy dziecko może pić kranówkę? Ekspertka nie ma żadnych wątpliwości

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
wysokieobcasy.pl
dziecko, które pije wodę z kranu

Specjaliści zachęcają nas do tego, aby zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach i przestawić się na picie tzw. kranówki. Choć przechodzi ona szczegółowe badania i kontrole zanim popłynie do naszych kranów, to wiele osób ma obawy, czy można podawać ją małym dzieciom. Czy jest się czego obawiać?

Czy woda w kranie jest bezpieczna dla zdrowia?

Zalewający nas niemal z każdej strony plastik sprawił, że naukowcy zaczęli apelować o to, aby ograniczyć użycie tego surowca do minimum. Zachęcają też, żeby zrezygnować z wody butelkowanej i pić tę kranową. Choć część osób wzięła sobie apele badaczy do serca i przestawiła się na kranówkę, to wciąż wiele osób nie może się od niej przekonać. Czy słusznie?

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Okazuje się, że nie. Woda - zanim trafi do naszych kranów - musi spełnić niezwykle restrykcyjne normy unijne. Do tego dzięki modernizacji sieci wodociągowej, np. Warszawa może się pochwalić jedną z najlepszych i najbardziej wartościowych kranówek w całej Europie.

Dodatkowo przepisy wymuszają na przedsiębiorstwach wodnych czy wodociągach regularne badanie wody, a wyniki przekazywać do sanepidu (można je również znaleźć na stronie wodociągów). Warto dodać, że czasem jakość wody sprawdza się jeszcze częściej niż wymaga tego prawo. W dużych miastach bada się ją nawet kilka razy na dobę

Kranówka - czy można ja podawać małym dzieciom?

Tym samym woda z kranu jest bezpieczna i nie trzeba się obawiać. Mogą ją pić zarówno dorośli, jak i dzieci, nawet te malutkie. - Jeśli znamy źródło wody i mamy poczucie, że jest bezpieczna, to można ją podać nawet niemowlakom - zapewniała w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Jeśli ktoś dalej nie ma przekonania, co do jakości wody kranowej, to może przekonają go pieniądze. Litr wody kranowej kosztuje mniej niż grosz. W sklepie za litrową butelkę wody trzeba zapłacić ok. 1,30 zł.

Kiedy woda z kranu może nam zaszkodzić?

Mimo że woda z kranu jest zdrowa i bezpieczna do picia, to zdarzają się sytuacje, gdy może być dla nas niebezpieczna. Dzieje się tak, gdy np. dojdzie do awarii lub uszkodzenia rur, przez które płynie. To otwiera drogę zanieczyszczeniom oraz różnego rodzaju patogenom, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. W takich przypadkach zarządca budynku ma obowiązek powiadomić mieszkańcu o zagrożeniu.

Warto dodać, że prosto z kranu można pić tylko zimną wodę. Ta o wyższej temperaturze cyrkuluje w instalacji wodnej budynku i czasem ulega wtórnemu zanieczyszczeniu.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: wysokieobcasy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Thanasis Zovoilis/Getty Images

Pozostałe wiadomości