Czy Księżyc wpływa na jakość naszego snu?
Wiele osób uważa, że podczas pełni Księżyca gorzej śpi lub zupełnie nie może zasnąć. Sprawie postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja). Z przeprowadzonej przez nich analizy wynika, że faktycznie poszczególne fazy Księżyca mają bezpośrednie przełożenie na jakość snu. Badacze wyliczyli, że podczas pełni sen może się skrócić nawet o 20 minut. - Od początku mojej pracy zawodowej słyszę od pacjentów, że przez pełnię Księżyca nie mogą spać. Jednak do tej pory nie było żadnych badań, które potwierdziłyby te słowa - mówił dr n. med. Michał Skalski, psychiatra, specjalista zajmujący się zaburzeniami snu.
Dlaczego Księżyc nie daje nam spać? Najprawdopodobniej chodzi o światło. W ocenie specjalisty będzie ono oddziaływało przede wszystkim na te osoby, które już mają problemy ze snem lub zmagają się z bezsennością. - Co ciekawe, badacze ze Szwecji wykazali, że taka zależność występuje tylko u mężczyzn. U kobiet jej nie stwierdzono - dodał.
Problemy ze snem a astrologia
Dla starożytnych, jak mówiła w Dzień Dobry TVN Miłosława Krogulska, astrolog, Księżyc symbolizował połączenie człowieka z duszą. - Uważano, że kiedy śpimy część naszej duszy, która podlega księżycowi, nie jest zajęta operacjami ciała. W czasie snu powinna się ona łączyć ze światem subtelnym. Starożytni byli zdania, że jeśli coś zaburza ten sen, to jest to bardzo poważny problem zarówno fizyczny, jak i duchowy. W dawnych świątyniach zajmowano się także wywoływaniem snów, które miały mieć działanie terapeutyczne - mówiła astrolożka.
Współczesna astrologa wychodzi z założenia, że podczas pełni racjonalna część osobowości człowieka, reprezentowana przez słońce staje w opozycji do księżyca, który odzwierciedla naszą warstwę duchową. - Zaczynają wtedy wychodzić z nas różne emocje, a ich natłok sprawia, że zaczynami je analizować, zastanawiać się, a tym samym nie możemy spać - mówiła specjalistka.
W ocenie dr. Michała Skalskiego, aby uniknąć problemów ze snem, warto zrobić wszystko, aby do naszej sypialni w nocy wpadało, jak najmniej światła. - Dodatkowo w sypialni powinno być cicho i niezbyt ciepło. Dzięki temu nic nie powinno wyrwać nas ze snu - dodał psychiatra. Trzeba także pamiętać, aby przed położeniem się do łóżka wyciszyć się. Jak to zrobić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wygląda życie osoby cierpiącej na dermatillomanię? "Aby zwyciężyć w tej grze, muszę oszukać swój rozum"
- Problem, który męczy Polaków. Jak spać, żeby się wyspać?
- Ekspert: "Nie można się zmuszać do snu". Jak zatem radzić sobie z bezsennością?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN