"Szczęki były tak ściśnięte, że otwieranie ust sprawiało mi ból". Jak sobie poradzić z bruksizmem?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nocne zgrzytanie zębami to poważny problem
Nocne zgrzytanie zębami to poważny problem
Bolący ząb? Przyczyną mogą być plecy…
Bolący ząb? Przyczyną mogą być plecy…
Próchnica narodową epidemią
Próchnica narodową epidemią
By stres nie zjadł nam zębów
By stres nie zjadł nam zębów
Cukierki "łamiszczęki" groźne dla zębów dzieci
Cukierki "łamiszczęki" groźne dla zębów dzieci
Bruksizm to nieświadoma praca mięśni żucia. Zmagające się z nim osoby wykonują szybkie i niepotrzebne ruchy żuchwą. Choroba objawia się zazwyczaj zaciskaniem i zgrzytaniem zębami. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Bruksizm - co to za choroba?

Agnieszka Orzechowska pracowała w Libii dla amerykańskiej firmy. - Coraz bardziej było niebezpiecznie. Uprowadzono nam samochód, [...], przystawili broń do skroni mojego kierowcy. Jak opadły emocje, moje ciało było sztywne, zestresowane. To było związane z PTSD (zespół stresu pourazowego) - powiedziała pani Agnieszka. Bruksizm był najprawdopodobniej jednym z objawów.

Osób, które zmagają się z bruksizmem - w Polsce, jak i na świecie - przybywa. - Główną przyczyną jest stres, głównie zaburzenia snu, również mamy refluks żołądkowy, problemy hormonalne, głównie, jeśli chodzi o hormony tarczycy - wyliczał dr Tomasz Kupryś, stomatolog. Chorobie sprzyja również m.in. obgryzanie paznokci czy żucie gumy dłużej niż 20 minut dziennie.

Pani Agnieszka wyznała, że zdarzały się dni, kiedy miała trudności z otworzeniem buzi. - Szczęki były tak ściśnięte, że otwieranie ust sprawiało mi ból - powiedziała.

Bruksizm - jak go leczyć?

Pacjentom zaleca się noszenie szyn relaksacyjnych. - To nie jest lekarstwo. To jest szyna, która niweluje objawy i skutki, czyli możemy chronić zęby, jak i też wpłynąć na relaksację mięśniową - dodał dr Tomasz Kupryś.

W walce z bruksizmem stosuje się także botoks, w celu osłabienia siły mięśniowej. Bardzo ważna jest również fizjoterapia. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia pomagają w łagodzeniu objawów.

Jak wyglądają takie ćwiczenia? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Szymon Brózda, Agata Młynarska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości