Bruksizm to nieświadoma praca mięśni żucia. Zmagające się z nim osoby wykonują szybkie i niepotrzebne ruchy żuchwą. Choroba objawia się zazwyczaj zaciskaniem i zgrzytaniem zębami. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Bruksizm - co to za choroba?
Agnieszka Orzechowska pracowała w Libii dla amerykańskiej firmy. - Coraz bardziej było niebezpiecznie. Uprowadzono nam samochód, [...], przystawili broń do skroni mojego kierowcy. Jak opadły emocje, moje ciało było sztywne, zestresowane. To było związane z PTSD (zespół stresu pourazowego) - powiedziała pani Agnieszka. Bruksizm był najprawdopodobniej jednym z objawów.
Osób, które zmagają się z bruksizmem - w Polsce, jak i na świecie - przybywa. - Główną przyczyną jest stres, głównie zaburzenia snu, również mamy refluks żołądkowy, problemy hormonalne, głównie, jeśli chodzi o hormony tarczycy - wyliczał dr Tomasz Kupryś, stomatolog. Chorobie sprzyja również m.in. obgryzanie paznokci czy żucie gumy dłużej niż 20 minut dziennie.
Pani Agnieszka wyznała, że zdarzały się dni, kiedy miała trudności z otworzeniem buzi. - Szczęki były tak ściśnięte, że otwieranie ust sprawiało mi ból - powiedziała.
Bruksizm - jak go leczyć?
Pacjentom zaleca się noszenie szyn relaksacyjnych. - To nie jest lekarstwo. To jest szyna, która niweluje objawy i skutki, czyli możemy chronić zęby, jak i też wpłynąć na relaksację mięśniową - dodał dr Tomasz Kupryś.
W walce z bruksizmem stosuje się także botoks, w celu osłabienia siły mięśniowej. Bardzo ważna jest również fizjoterapia. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia pomagają w łagodzeniu objawów.
Jak wyglądają takie ćwiczenia? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lekarze ze Szczecina pomagają dzieciom z nieprawidłowo wykształconymi dłońmi. Jakie operacje wykonują?
- Co zrobić, kiedy dziecko się poparzy? "Trzeba uważać, żeby ubranie się nie wtopiło w skórę"
- Egzotyczne podróże bywają niebezpieczne. "To jest choroba, którą najczęściej przywozi się z Egiptu"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Szymon Brózda, Agata Młynarska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN