"Szczęki były tak ściśnięte, że otwieranie ust sprawiało mi ból". Jak sobie poradzić z bruksizmem?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Szymon Brózda, Agata Młynarska
Nocne zgrzytanie zębami to poważny problem
Nocne zgrzytanie zębami to poważny problem Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Bruksizm to nieświadoma praca mięśni żucia. Zmagające się z nim osoby wykonują szybkie i niepotrzebne ruchy żuchwą. Choroba objawia się zazwyczaj zaciskaniem i zgrzytaniem zębami. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Bruksizm - co to za choroba?

Agnieszka Orzechowska pracowała w Libii dla amerykańskiej firmy. - Coraz bardziej było niebezpiecznie. Uprowadzono nam samochód, [...], przystawili broń do skroni mojego kierowcy. Jak opadły emocje, moje ciało było sztywne, zestresowane. To było związane z PTSD (zespół stresu pourazowego) - powiedziała pani Agnieszka. Bruksizm był najprawdopodobniej jednym z objawów.

Osób, które zmagają się z bruksizmem - w Polsce, jak i na świecie - przybywa. - Główną przyczyną jest stres, głównie zaburzenia snu, również mamy refluks żołądkowy, problemy hormonalne, głównie, jeśli chodzi o hormony tarczycy - wyliczał dr Tomasz Kupryś, stomatolog. Chorobie sprzyja również m.in. obgryzanie paznokci czy żucie gumy dłużej niż 20 minut dziennie.

Pani Agnieszka wyznała, że zdarzały się dni, kiedy miała trudności z otworzeniem buzi. - Szczęki były tak ściśnięte, że otwieranie ust sprawiało mi ból - powiedziała.

Bruksizm - jak go leczyć?

Pacjentom zaleca się noszenie szyn relaksacyjnych. - To nie jest lekarstwo. To jest szyna, która niweluje objawy i skutki, czyli możemy chronić zęby, jak i też wpłynąć na relaksację mięśniową - dodał dr Tomasz Kupryś.

W walce z bruksizmem stosuje się także botoks, w celu osłabienia siły mięśniowej. Bardzo ważna jest również fizjoterapia. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia pomagają w łagodzeniu objawów.

Jak wyglądają takie ćwiczenia? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Szymon Brózda, Agata Młynarska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości