Jak uniknąć zgagi w czasie świąt? Sprawdź porady lekarza

Czego unikać, by nie mieć zgagi w czasie świąt?
Źródło: Dzień Dobry TVN
W czasie świąt zazwyczaj pozwalamy sobie na więcej. Niestety nadmiar jedzenia może nam przysporzyć sporych kłopotów ze zdrowiem, a jednym z nich może być zgaga. Skąd się bierze? Jak sobie z nią poradzić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. hab. n. med. Michałem Lipińskim, gastroenterologiem.

Skąd się bierze zgaga?

Jedną z nieprzyjemnych dolegliwości, do których może prowadzić świąteczne przejedzenie, jest zgaga.

- Święta to okres, kiedy znacznie częściej mogą wystąpić różne objawy gastrologiczne, które są konsekwencją tego, co zjemy, ile zjemy. (...) Tutaj odróżniłbym dwie podstawowe rzeczy. Sytuację, gdy pacjent będzie miał objawy, które już zna. I to jest objaw zaostrzenia choroby przewlekłej. Tutaj bardzo dobrym przykładem jest kolka żółciowa. Pacjent, który ma kamienie w pęcherzyku żółciowym po obfitym posiłku, np. świątecznym, ma bóle pod prawym łukiem żebrowym - tłumaczył dr hab. n. med. Michał Lipiński, gastroenterolog.

Bezpośrednio z tym, ile zjemy w okresie świątecznym, związana może być choroba refluksowa. - Podstawowym objawem choroby reluksowej jest pieczenie w przełyku, czyli zgaga. Możemy odczuwać subiektywne uczucie zarzucania treści żołądkowej do przełyku. Poranna chrypka następnego dnia również może być objawem choroby refluksowej - mówił specjalista.

Świąteczne przejedzenie może także doprowadzić do niestrawności. - Niestrawność, za którą nie stoi żadna choroba organiczna (...), to jest sytuacja, kiedy czujemy subiektywne uczucie ciężkości w nadbrzuszu, pełności. Czasem pieczenia. To są właśnie objawy dyspepsji czynnościowej, ale żeby mogła być rozpoznana, musi występować w dłuższej perspektywie czasowej, przez ponad miesiąc, ale zdarza się to nam obserwować po zbyt obfitych posiłkach świątecznych - wyjaśniał gość Dzień Dobry TVN.

Do czego może doprowadzić nieleczona zgaga i refluks?

- Nieleczona choroba refluksowa przełyku (...) może doprowadzić do powikłań. Na początku mogą to być zwykłe nadżerki w dolnej części przełyku. (...) Później dochodzi do gojenia się tych nadżerek czy owrzodzeń i wtórnego zwężenia przełyku - mówił dr Michał Lipiński,

Na tym jednak nie koniec. Zdarza się, że nieleczony refluks przyczynia się do rozwoju choroby nowotworowej. - Sama choroba, nieleczona, w perspektywie długoterminowej może być stanem predysponującym do nowotworów dolnej części przełyku. I to powinno nas skłonić do tego, żeby się zdiagnozować, leczyć i zapobiegać - podkreślił gastroenterolog.

Zobacz wideo: Jak jeść zdrowo?

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Co zrobić, aby uniknąć przejedzenia w czasie świąt? Jak sobie pomóc, kiedy pojawią się u nas problemy z układem pokarmowym? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana