Co pić podczas upałów? Czym zaspokoić pragnienie?
Pragnienie jest oznaką, że mamy w organizmie za mało wody. Dlatego to ona właśnie jest idealna, aby je ugasić. Trudno o lepszy napój. Woda w znacznym stopniu uzupełnia niedobory rozpuszczonych w niej pierwiastków mineralnych m.in. wapnia, magnezu, potasu i sodu. Wodę warto wzbogacać różnymi dodatkami, np. ziołami, cytryną, truskawkami, itd.
Co z mlekiem? Słodkie mleko nie gasi pragnienia, co innego zsiadłe. Bakterie probiotyczne namnażają się na laktozie, która występuje w mleku i powodują jego fermentację. W ten sposób powstają jogurt, kefir i maślanka. Zawierają sporo wody, dlatego można się nimi napić, ale też najeść.
Jak na nasze nawodnienie wpływają soki? Spełniają one swoją funkcję, ale tylko w przypadku kiedy rozcieńczone są pół na pół z wodą. Są wtedy mniej słodkie i mniej kaloryczne. Herbata natomiast jest napojem dobrze gaszącym pragnienie, ale tylko wtedy gdy jest zrobiona ze słabego naparu. W upalne dni możemy pić ją na zimno, ale podobno gorąca nadaje się lepiej, aby ugasić pragnienie. Ponadto herbatę możemy wzbogacać różnymi dodatkami np. sokami, miodem, mlekiem, cukrem, cytryną.
Czego nie pić w upalne dni?
Przede wszystkim:
- alkoholu
- kolorowych napojów gazowanych
- mocnych kaw.
Te napoje, zamiast nas nawodnić, dodatkowo spowodują szybsze odwodnienie.
Napoje gaszące pragnienie w upały i nie tylko – przepisy
Latem, kiedy temperatury przekraczają 30 stopni, często czujemy pragnienie, którego nic nie jest w stanie zaspokoić. Przedstawiamy przepisy na napoje, które pomogą nam przetrwać upalne wakacje.
Pomidorowa maślanka
- 2 szklanki maślanki
- Szklanka soku pomidorowego
- Łyżka posiekanego koperku lub szczypiorku
- Sól, cukier
Maślankę roztrzepujemy z sokiem i zieleniną. Przyprawiamy do smaku solą i cukrem.
Czarodziejski sok
- 50 dag dyni
- 2 jabłka
- ½ szklanki jagód lub porzeczek
- 1 łyżka soku z cytryny
- Cukier
Dynię myjemy, obieramy, kroimy i usuwamy nasiona. Jabłka obieramy i kroimy na kawałki. Jagody myjemy. Z owoców przygotowujemy sok, który rozcieńczamy z trzema szklankami przegotowanej wody. Dodajemy sok z cytryny i cukier do smaku.
Picie prawdziwych soków owocowych w dzieciństwie może zapobiegać otyłości w przyszłości. Według badań, dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) powinny wypijać około 1,5 szklanki 100% czystego soku owocowego dziennie.
Zobacz także:
Jak skutecznie nawodnić organizm? 5 domowych sposobów
Nawadniaj i dotleniaj skórę. Jakie właściwości ma woda alkaiczna?
Czym słodzić zamiast cukru? Naturalne zastępniki cukru
Autor: Nastazja Bloch