Spada dostępność leków Ozempic i Trulicity dla chorych na cukrzycę typu 2. - Często są przepisywane ze zniżką dla osób bez wskazań refundacyjnych, jako preparaty na odchudzanie - alarmuje NFZ, który zapowiada kontrole.
Narodowy Fundusz Zdrowia: Problem z dostępnością leków dla cukrzyków
Dzięki Ozempic i Trulicity pacjenci z cukrzycą mają szansę na dłuższe i lepsze życie. Leki sprawiają, że chorzy mogą odstawić insulinę lub pod kontrolą redukować wagę. Osoby objęte refundacją płacą za nie tylko 30% ceny. Pozostałą część dopłaca Narodowy Fundusz Zdrowia. Sęk w tym, że preparatów zaczyna brakować.
- Od początku 2022 r. dostępność obu leków w aptekach spadła o kilkadziesiąt procent. Tak gwałtowny wzrost popularności tych preparatów nie wynika tylko z konieczności leczenia cukrzycy typu 2. Leki te są przepisywane z refundacją NFZ również dla osób, które nie mają wskazań do ich stosowania, a chcą wyłącznie schudnąć - czytamy na stronie nfz.gov.pl.
Leki na cukrzycę są przepisywane jako preparaty na odchudzanie. Lekarze ostrzegają
Lekarze ostrzegają, że nieuzasadnione przyjmowanie Ozempicu i Trulicity może powodować poważne działania uboczne.
- Przyjmowanie tych leków tylko po to, aby zgubić nadmierne kilogramy przez osoby z nadwagą, jest niewłaściwe i niebezpieczne, ponieważ nie znamy wszystkich skutków zdrowotnych, które te leki mogą wywołać w przyszłości - zwraca uwagę prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, cytowana w informacji Funduszu.
Ozempic i Trulicity na liście antywywozowej
Oba preparaty trafiły już na listę antywywozową, co oznacza, że nie można ich wywieźć za granicę. Wszystko po to, aby były dostępne dla chorych na cukrzycę w Polsce.
- Brak dostępności tych leków dla pacjentów z cukrzycą typu 2 może skutkować przerwaniem terapii i wzrostem zagrażającej zdrowiu hiperglikemii i doprowadzić do przyboru masy ciała. Stwarza też konieczność niezaplanowanych wizyt u lekarza i stosowania alternatywnych rozwiązań, nie zawsze możliwych do realizacji - tłumaczy prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.
NFZ reaguje w imieniu pacjentów i kontroluje, jak przepisywane są leki. Więcej na ten temat przeczytasz na TVN24 Biznes.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zdrowe osoby sięgają po środki dla cukrzyków. Lekarz ostrzega przed ich zażywaniem
- Trzustka z drukarki 3D. Polscy lekarze mogą uratować tysiące cukrzyków
- Przełomowe badania na temat cukrzycy typu II. Odkryto, co wpływa na jej powstawanie
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: nfz.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images