Są przepisywane jako preparaty na odchudzanie. "To niewłaściwe i niebezpieczne"

NFZ: Problem z dostępnością leków dla cukrzyków
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego dzieci uzależniają się od leków?
Dlaczego dzieci uzależniają się od leków?
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Ruszają przeglądy lekowe
 Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Spada dostępność leków Ozempic i Trulicity dla chorych na cukrzycę typu 2. - Często są przepisywane ze zniżką dla osób bez wskazań refundacyjnych, jako preparaty na odchudzanie - alarmuje NFZ, który zapowiada kontrole.

Narodowy Fundusz Zdrowia: Problem z dostępnością leków dla cukrzyków

Dzięki Ozempic i Trulicity pacjenci z cukrzycą mają szansę na dłuższe i lepsze życie. Leki sprawiają, że chorzy mogą odstawić insulinę lub pod kontrolą redukować wagę. Osoby objęte refundacją płacą za nie tylko 30% ceny. Pozostałą część dopłaca Narodowy Fundusz Zdrowia. Sęk w tym, że preparatów zaczyna brakować.

- Od początku 2022 r. dostępność obu leków w aptekach spadła o kilkadziesiąt procent. Tak gwałtowny wzrost popularności tych preparatów nie wynika tylko z konieczności leczenia cukrzycy typu 2. Leki te są przepisywane z refundacją NFZ również dla osób, które nie mają wskazań do ich stosowania, a chcą wyłącznie schudnąć - czytamy na stronie nfz.gov.pl.

Leki na cukrzycę są przepisywane jako preparaty na odchudzanie. Lekarze ostrzegają

Lekarze ostrzegają, że nieuzasadnione przyjmowanie Ozempicu i Trulicity może powodować poważne działania uboczne.

- Przyjmowanie tych leków tylko po to, aby zgubić nadmierne kilogramy przez osoby z nadwagą, jest niewłaściwe i niebezpieczne, ponieważ nie znamy wszystkich skutków zdrowotnych, które te leki mogą wywołać w przyszłości - zwraca uwagę prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, cytowana w informacji Funduszu.

Ozempic i Trulicity na liście antywywozowej

Oba preparaty trafiły już na listę antywywozową, co oznacza, że nie można ich wywieźć za granicę. Wszystko po to, aby były dostępne dla chorych na cukrzycę w Polsce.

- Brak dostępności tych leków dla pacjentów z cukrzycą typu 2 może skutkować przerwaniem terapii i wzrostem zagrażającej zdrowiu hiperglikemii i doprowadzić do przyboru masy ciała. Stwarza też konieczność niezaplanowanych wizyt u lekarza i stosowania alternatywnych rozwiązań, nie zawsze możliwych do realizacji - tłumaczy prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

NFZ reaguje w imieniu pacjentów i kontroluje, jak przepisywane są leki. Więcej na ten temat przeczytasz na TVN24 Biznes.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości