Czy leków na cukrzycę zabraknie?
Leki inkretynowe wydawane na receptę i tylko w określonych wskazaniach. Mimo to są przepisywane także osobom, które ich nie potrzebują. - Zastanawiam się sama, jak to się dzieje, że osoby o prawidłowej masie ciała, czyli zdrowe mają u siebie takie leki - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog.
Warto dodać, że leki inkretynowe to stosunkowo nowe farmaceutyki, do tego są bardzo skuteczne i bezpieczne dla pacjenta. - Działają ochronnie na serce, nerki, czy inne narządy. One są bardzo ważne w cukrzycy, nie tylko do samej kontroli poziomu cukru - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Dlaczego zdrowe osoby nie powinny przyjmować leków inkretynowych?
Osoby zdrowe, które zdecydują się przyjmować leki inkretynowe, muszą się liczyć z konsekwencjami. Leki te mogą wpływać na działanie przewodu pokarmowego. - Mogą spowalniać ruchy robaczkowe, co może się wiązać z tym, że pożywienie przebywa dłużej w żołądku. Z tym wiążą się np. odbijania, nadkwaśność, często nawet wymioty. Leki te mogą powodować zaparcie, a jak jest przewlekłe zaparcie, może nawet dojść do żylaków odbytu. Nie zdajemy sobie sprawy, co takie leki, stosowne bez nadzoru lekarza, mogą wyrządzić - powiedziała specjalistka.
Jakie inne powikłania mogą się pojawić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Marzyła o tym, by zmniejszyć piersi. "To część ciała, która jest cały czas bardzo seksualizowana"
- Ile trzeba zrobić kroków dziennie, by być zdrowym? Badacze wskazują: wcale nie 10 tysięcy
- Czy anginka może leczyć? "Wspaniale łagodzi wszelkiego rodzaju stany zapalne"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News