Myślenie anorektyczne. Jaki stosunek do siebie i jedzenia ma osoba cierpiąca na anoreksję?

kobieta cierpiąca na anoreksję
Myśli anorektyczne - jak myśli osoba z anoreksją?
Źródło: Lemuel Caparaz/Getty Images
Anoreksja (anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny) to - obok bulimii (bulimia nervosa, żarłoczność psychiczna) - najczęściej występujące zaburzenie odżywiania. Zmagają się z nim głownie kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Na pojawienie się tego zaburzenia wpływa wiele różnych czynników, w tym sposób myślenia osoby zaburzonej. Czym są myśli anorektyczne?

Na czym polega myślenie anorektyczne?

Diagnoza osoby zmagającej się z anoreksją nie dotyczy wyłącznie zbyt niskiej wagi. U chorych często występuje również tzw. myślenie anorektyczne, czyli znaczne zniekształcenie postrzegania siebie i własnego ciała. Chorujący zwykle ciągle uważają, że są zbyt grubi i obawiają się, że każdy kolejny posiłek zwiększy ich wagę. Mogą nie dostrzegać w jedzeniu żadnych innych właściwości i nie rozumieć, że unikając go, krzywdzą siebie.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Anoreksja najczęściej pojawia się u osób przechodzących okres dojrzewania. W związku z tym towarzyszące chorobie zaburzenia hormonalne mogą zatrzymać zmiany fizyczne typowe dla tego okresu i spowodować np. zanik miesiączki czy problemy z potencją.

Myślenie anorektyczne - co to jest?

Dotychczas opisanych zostało wiele modeli wyjaśniających proces powstawania i przebiegu zaburzeń odżywiania. Jednym z nich jest poznawczy model zaburzeń odżywiania. Skupia się na przekonaniach i myślach, które towarzyszą osobom zmagającym się z anoreksją lub bulimią. Przez większość czasu skupiają się na wyglądzie swojego ciała, a całą samoocenę i nastrój uzależniają od wagi i tego, jak się widzą w lustrze. Każda, najmniejsza niedoskonałość ciała, nawet taka, której tak naprawdę nie ma, może więc w konsekwencji prowadzić do występowania zachowań patologicznych zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Osoba zaburzona nie myśli jednak o konsekwencjach tych zachowań, a o tym, jakie efekty mogą przynieść dla wagi i ogólnego wyglądu jej ciała. Towarzyszy temu również ciągle poczucie strachu przed wzrostem wagi.

Poznawczy model zaburzeń odżywiania skupia właśnie na tych myślach. Wyróżnione w nim zostały trzy rodzaje myśli anorektycznych:

  • pozytywne myśli związane z jedzeniem
  • negatywne myśli związane z jedzeniem
  • myśli przyzwalające.

Pozytywne myśli na temat jedzenia związane są z korzyściami widzianymi z perspektywy osoby zaburzonej. Może to być np. przekonanie, że sięgnięcie po jedzenie stłumi nieprzyjemne myśli, choć na chwilę spowoduje lepszy nastrój lub też pozwoli zapomnieć o ciągłych obawach.

Negatywne myśli skupiają się na analizowaniu wszelkich skutków jedzenia. Związane są głównie z tyciem i obawą przed utratą kontroli nad jedzeniem.

Myśli przyzwalające ułatwiają rozpoczęcie sięgania po jedzenie, a później kontynuowanie tego zachowania.

Wszystkie te myśli i ich rodzaje pojawiają się automatycznie. Występują po sobie na zasadzie błędnego koła i wpływają na utrzymanie się anoreksji czy bulimi.

Myślenie anorektyczne i jego konsekwencje

Ciągłe, negatywne myśli o sobie, swoim wyglądzie oraz zła relacja z jedzeniem i własnym ciałem prowadzą do niskiej samooceny, a nawet depresji. Poza tym mogą prowadzić również do napadów żarłoczności. Stanowią one chwilowe „rozwiązanie problemu”, ponieważ przez pewien czas osobom zaburzonym towarzyszą pozytywne myśli związane z jedzeniem.

Często jednak niedługo po rozpoczęciu jedzenia aktywują się myśli negatywne, którym towarzyszy lęk przed konsekwencjami jedzenia. Następujące po sobie sprzeczne typy myśli powodują powstanie myśli przyzwalających, które w konsekwencji prowadzą do niekontrolowanej żarłoczności oraz zaniku poczucia głodu i sytości. Po zakończeniu napadu żarłoczności osoba z zaburzeniem odżywiania ponownie odczuwa negatywne emocje. Poza ciągłym strachem przed zmianą wagi i wyglądu pojawia się również poczucie winy, wstydu i wyrzuty sumienia.

Zaburzenia odżywiania to problem nie tylko ciała, ale również umysłu. Poza tym to właśnie anorektyczne myśli prowadzą do pojawienia się coraz bardziej niebezpiecznych dla zdrowia zmian w ciele. Osoby cierpiące na depresję potrzebują leczenia nie tylko skutków fizycznych choroby, ale przede wszystkim tych psychicznych.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości