Menopauza to ważny moment w życiu każdej kobiety. Oznacza przejście ze stanu płodnego do bezpłodnego, czego rezultatem jest ostatecznie brak możliwości naturalnego zajścia w ciążę. W jakim wieku występuje menopauza i jakie są jej podstawowe objawy? Przypominamy przy okazji Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy.
Wiele kobiet boi się pierwszych objawów menopauzy. Proces ten związany jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i rzeczywiście stanowi przyczynę wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Mimo to przekwitanie jest czymś jak najbardziej naturalnym, czego nie należy się obawiać. Choć trudno dokładnie określić, w jakim wieku zaczyna się menopauza, istnieją statystyki, które pozwalają w przybliżeniu podać moment, w którym może ona wystąpić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym tak naprawdę jest menopauza? Etapy przekwitania
Menopauza może mieć tak naprawdę dwa znaczenia. W terminologii medycznej mianem tym określa się ostatnie krwawienie miesięczne w życiu kobiety. O wiele bardziej popularne jest jednak potoczne użycie tego słowa. W tym przypadku menopauza oznacza pewien okres obejmujący przejście od posiadania pełnych zdolności rozrodczych do ich zaniku. Jest to więc proces fizjologiczny związany z wygasaniem czynności hormonalnych jajników, które w pewnym momencie przestają uwalniać komórki jajowe oraz zaczynają produkować mniejszą ilość estrogenów i progesteronu.
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) o menopauzie można mówić wtedy, gdy po ostatnim krwawieniu miesięcznym przez 12 miesięcy nie wystąpiło kolejne. Tak naprawdę istotny jest także czas obejmujący kilka lat przed i po ostatniej miesiączce, określany jako klimakterium lub przekwitanie. Taki okres okołomenopauzalny można podzielić na trzy etapy, wśród których znajdują się:
- premenopauza – zaczyna się na kilka lub nawet kilkanaście lat przed ostatnią miesiączką,
- perimenopauza – występuje na ok. 4 lata przed menopauzą i trwa jeszcze rok po niej,
- postmenopauza – czas od momentu wystąpienia menopauzy.
W jakim wieku menopauza daje zazwyczaj pierwsze objawy?
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku zaczyna się menopauza. To kwestia bardzo indywidualna. Organizm każdej kobiety jest inny i w innym momencie przechodzi w stan prokreacyjnego spoczynku. Statystycznie jednak menopauza występuje w wieku 45–55 lat, choć mogą oczywiście pojawić się pewne odstępstwa od tej normy.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy menopauzy? Aby to określić, każda kobieta powinna uważnie obserwować swoje ciało i wysyłane przez nie sygnały. Okres przekwitania związany jest z różnorodnymi, często dość nieprzyjemnymi symptomami. Wśród najbardziej powszechnych można wymienić m.in.:
- zaburzenia miesiączkowania (nieregularne krwawienia miesięczne, często bardziej obfite lub skąpe niż do tej pory),
- nagłe uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się,
- kołatanie serca powiązane z uczuciem niepokoju,
- zawroty i bóle głowy,
- huśtawki nastrojów (w tym rozdrażnienie, tendencja do wybuchania i reagowania agresją, a także skłonności do popadania w stany depresyjne),
- zaburzenia snu (kłopoty z zasypianiem i bezsenność),
- spadek energii i tendencja do szybszego męczenia się,
- wzrost masy ciała,
- obniżone libido,
- infekcje intymne i suchość pochwy,
- dolegliwości bólowe w trakcie stosunków seksualnych,
- przesuszenie skóry, a także obniżenie jej elastyczności i pojawianie się przebarwień skórnych.
Jak widać, lista przykrych dolegliwości jest dość długa. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet zastanawia się, w jakim wieku pojawia się menopauza. Na szczęście wszystkie z objawów z czasem ustępują. Co więcej, można łagodzić je za sprawą hormonalnej terapii zastępczej.
Od czego zależy, w jakim wieku zaczyna się menopauza?
To, kiedy rozpocznie się przekwitanie, zależy od wielu różnorodnych czynników. Co ma największy wpływ na to, w jakim wieku występuje menopauza?
- czynniki genetyczne związane z dziedziczeniem pewnych tendencji – przybliżony termin wystąpienia menopauzy można ustalić na podstawie wieku, w którym przekwitanie rozpoczęło się u matki lub babki,
- czynniki socjoekonomiczne – istnieje zależność między czasem pojawienia się menopauzy a miejscem zamieszkania i warunkami życia. Szacuje się, że kobiety z krajów wysokorozwiniętych przechodzą menopauzę później niż panie zamieszkujące kraje mniej rozwinięte,
- ilość ciąż – zakłada się, że ciąża opóźnia moment pojawienia się menopauzy,
- styl życia – u kobiet narażonych na duży stres, które stosują niezdrową dietę i używki menopauza pojawia się szybciej,
- stosowanie leków hormonalnych – środki farmakologiczne obniżające poziom estrogenów powodują, że przekwitanie zaczyna się wcześniej,
- operacje ginekologiczne – usunięcie jajnika przyspiesza wystąpienie menopauzy.
Wczesna menopauza – w jakim wieku można mówić o przedwczesnym przekwitaniu?
U niektórych kobiet przekwitanie może rozpocząć się już przed 40. rokiem życia (czasami nawet w wieku 20 lat). Można wówczas mówić o wczesnej menopauzie. Objawy przekwitania są takie same jak w przypadku standardowego klimakterium, jednak nie należy ich ignorować. Gdy zauważy się symptomy menopauzy, które występują zbyt wcześnie, najlepiej od razu skonsultować to z ginekologiem. Konieczne będzie też wykonanie odpowiednich badań. Jeżeli poziom hormonów płciowych okaże się zbyt niski, trzeba będzie rozpocząć leczenie.
Dziś Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy - 18 października
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ustanowiły 18 października Światowym Dniem Menopauzy i Andropauzy. Celem święta ustanowionego w 2020 roku jest zwrócenie powszechnej uwagi na problemy oraz sposoby walki z objawami i następstwami zmian związanych z płodnością, które zachodzą w organizmach kobiet.
Zobacz także:
- O przedwczesnej menopauzie dowiedziała się w wieku 15 lat. Był to dla niej prawdziwy cios
- Menopauza a ciąża. Czy w okresie przekwitania możliwe jest zapłodnienie?
- Co to jest miesiączka? Ile trwa miesiączka i jakie objawy jej towarzyszą?
Zobacz wideo: Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Aktywność fizyczna może redukować objawy zachodzące w organizmie około 50 roku życia
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: piolka/Getty Images