Zdrowie

O przedwczesnej menopauzie dowiedziała się w wieku 15 lat. Był to dla niej prawdziwy cios

Zdrowie

Aktualizacja:
Corbis RF StillsArman Zhenikeyev/Getty Images

Sheree Hargreaves jest 19-letnią Brytyjką, która w bardzo młodym wieku usłyszała diagnozę, która była dla niej jak wyrok. W wieku 15 lat dowiedziała się, że pojawiło się u niej POF, czyli przedwczesne wygasanie czynności jajników. Dla dziewczyny był to prawdziwy cios. Teraz otwarcie mówi o tym temacie i dzieli się radami z innymi kobietami. Jak często występuje przedwczesna menopauza?

Sheree Hargreaves przeszła menopauzę jako nastolatka

Sheree Hargreaves jest z pozoru zwyczajną 19-letnią studentką filozofii i socjologii. Kryje się za nią jednak niecodzienna historia. Już 8 lat temu zaczęła się uskarżać na silne bóle pleców i problemy z kośćmi. Nie pojawiła się też u niej pierwsza miesiączka w czasie, gdy jej koleżanki weszły już w wiek dojrzewania. Miała też nocne poty i uderzenia gorąca.

Początkowo nie poruszała w ogóle tego problemu, jednak w wieku 15 lat zdecydowała się wybrać do specjalistów. Byli oni zdziwieni, że Sheree nigdy nie dostała okresu. Początkowo uważali, że brak miesiączki może być efekt nowotworu mózgu. Tomografia nie wykazała jednak niczego. Odpowiedź przyszła wraz z badaniami krwi. Wtedy właśnie okazało się, że Brytyjka ma bardzo niski poziom estrogenu wskazujący na przedwczesne wygasanie czynności jajników.

Zdaniem specjalistów problem mógł się u niej pojawić już w wieku nawet 6 lat. Właśnie wtedy miała zacząć tracić pęcherzyki. Powód tego jest nieznany dla lekarzy. Wprawdzie podejrzewali, że problem może mieć podłoże genetyczne, jednak nie mieli zbytniej pewności.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Hi, my name is Sheree, I’m 19 and I have primary ovarian insufficiency. This account is going to be a place where I can post my story, motivate others and help educate alongside educating myself on POI and other gynaecological issues. I hope to be apart of a community willing to learn and help talk about the taboo topic of infertility. I was diagnosed at 15 years old. Now, at the age of 19, I am able to say that I am proud to be a part of a community of women experiencing many different fertility issues. For four years, I have been fighting the acceptance of my diagnosis and grieving the loss of the ability to conceive “naturally”. At such a young age, to be told something like this is so challenging and extremely hard to accept. I had no idea what it was and how it would effect my life as there was little information out there and no stories I could relate to. I want to do this, not just for me now but for my 15 year old self and for the women and girls out there who struggle daily with this invisible condition. I know that I will continue to struggle. I will feel like I cannot keep up with people my own age and I know this is not the end but only the beginning. POI is a lifelong condition that will keep knocking me down but I know that I’m strong and brave enough to cope! #primaryovarianinsufficency #prematuremenopause #primaryovarianfailure #infertility #infertilityawareness #infertilitysucks #infertilityjourney #pof #poi #mentalhealth #teenmenopause #fuckyouinfertility #fightthesigma #awareness #infertilitycommunity

Post udostępniony przez Sheree • POI & early menopause (@lifeofpoi_)

Sheree Hargreaves o przedwczesnym wygasaniu czynności jajników

Dla 15-letniej wtedy Sheree Hargreaves był to prawdziwy cios. Brytyjka zawsze marzyła o tym, by zajść w ciążę i mieć dzieci. Tymczasem usłyszała, że nie będzie jej to dane. Bała się też, że z tego powodu nigdy nie znajdzie prawdziwej miłości.

Sheree nie chciała dzielić się swoimi problemami z innymi osobami – o wszystkim wiedzieli jedynie jej rodzice. Dopiero po 4 latach od diagnozy zdecydowała się podzielić informacją z przyjaciółmi i dalszą częścią rodziny. Pomocny okazał się dla niej czas lockdownu, kiedy mogła przemyśleć wszystko z dala o studenckiego zgiełku. Wtedy poczuła, że chce otwarcie mówić o temacie.

Brytyjka nie tylko poinformowała o swojej sytuacji rodzeństwo, lecz także założyła profil instagramowy dotyczący POF, czyli przedwczesnego wygasania czynności jajników. Postanowiła tam nie tylko podzielić się swoją własną historią, lecz także wspomóc poradami inne kobiety w różnymi wieku.

Sheree cały czas leczy się. Ma nadzieję, że dzięki terapii będzie możliwe zajście w ciążę przez in vitro.

Wyświetl ten post na Instagramie.

The news of infertility can completely change someone’s life. When women find out that they can’t conceive naturally they feel like they’re useless... I felt like I was failing at something I was meant to do “naturally”. Primary ovarian insufficiency (POI), also known as premature ovarian failure, is a chronic condition affecting approximately 1 out of every 1,000 females between the ages of 16 and 29, it becomes more common between the ages of 35-40. POI occurs when a girl’s ovaries stop functioning normally, failing to produce normal amounts of hormones or release eggs regularly. I have lost the function of my ovaries but have been on hormone replacements to grow my uterus so that one day (maybe) I can carry my own child through IVF and egg donation... but it isn’t just about the science- for me it’s about the thoughts and feelings around fertility issues. It is nothing to be ashamed or embarrassed about! Diagnosed at 15, I struggled with feelings of worthlessness. All I wanted was for someone to tell me that infertility isn’t the end, that it isn’t a bad thing, that I wasn’t broken! But for years and years women have been called barron, sterile or useless. This needs to change! These phrases have been used to shame women and make them feel responsible for their own fertility... but it is not your fault! #teeninfertile #primaryovarianinsufficiency #primaryovarianfailure #primaryovarianinsufficency #infertile #infertilityawarenessweek #infertility #infertilityuncovered #infertilitysucks #infertilitywarrior #infertilityjourney #poi #pof #infertilitycommunity #fertility #fertilityjourney #fertilityawareness #womenhood #teenager #teeninfertility #diagnosis #struggles #fertilitytreatment #infertiliyblogger #empoweringwomen

Post udostępniony przez Sheree • POI & early menopause (@lifeofpoi_)

Przedwczesna menopauza

Przypadek Sheree Hargreaves jest o tyle ciekawy, że nie zaczęła ona nawet nigdy miesiączkować, na co zwrócił uwagę dr Krzysztof Kucharski. Niemniej jednak sama przedwczesna menopauza jako taka istnieje, choć występuje bardzo rzadko i nie w wieku nastoletnim.

Mówimy, że to jest taka menopauza około 40. roku życia, ale czasami jest w 36. lub 35. roku życia, po 30 roku życia. Czasami bywa wcześniej

- wytłumaczył ginekolog.

Menopauza jest procesem, która trwa mniej więcej 6-8 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Normalnie pojawia się ona około 48-55 roku życia. Co może wpływać na jej wcześniejsze pojawienie się? Jak wytłumaczył doktor Kucharski, mogą to być m.in. czynniki środowiskowe/cywilizacyjne, genetyczne lub zdrowotne. W ostatnim z przypadków chodzi chociażby o wycięcie jajników np. z powodu torbieli lub endometriozy.

Przyczyną może być też długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej

- dodał dr Krzysztof Kucharski.

Oznacza to, że po jej odstawieniu jajniki nie podejmują swojej działalności.

Sprawdź, co na temat menopauzy mówili goście pojawiający się w Dzień Dobry TVN.

Zobacz także:

Agata Młynarska o przyczynach rozpadu relacji. Dziennikarka podejmuje temat toksycznych związków

Sandra Kubicka nie wstydzi się swoich niedoskonałości. Modelka zmaga się z popularnym problemem

Naukowcy sprawdzili związek alkoholu z wczesnymi poronieniami. Czy istnieje jego bezpieczna dawka?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Corbis RF Stills

Pozostałe wiadomości