Sheree Hargreaves przeszła menopauzę jako nastolatka
Sheree Hargreaves jest z pozoru zwyczajną 19-letnią studentką filozofii i socjologii. Kryje się za nią jednak niecodzienna historia. Już 8 lat temu zaczęła się uskarżać na silne bóle pleców i problemy z kośćmi. Nie pojawiła się też u niej pierwsza miesiączka w czasie, gdy jej koleżanki weszły już w wiek dojrzewania. Miała też nocne poty i uderzenia gorąca.
Początkowo nie poruszała w ogóle tego problemu, jednak w wieku 15 lat zdecydowała się wybrać do specjalistów. Byli oni zdziwieni, że Sheree nigdy nie dostała okresu. Początkowo uważali, że brak miesiączki może być efekt nowotworu mózgu. Tomografia nie wykazała jednak niczego. Odpowiedź przyszła wraz z badaniami krwi. Wtedy właśnie okazało się, że Brytyjka ma bardzo niski poziom estrogenu wskazujący na przedwczesne wygasanie czynności jajników.
Zdaniem specjalistów problem mógł się u niej pojawić już w wieku nawet 6 lat. Właśnie wtedy miała zacząć tracić pęcherzyki. Powód tego jest nieznany dla lekarzy. Wprawdzie podejrzewali, że problem może mieć podłoże genetyczne, jednak nie mieli zbytniej pewności.
Sheree Hargreaves o przedwczesnym wygasaniu czynności jajników
Dla 15-letniej wtedy Sheree Hargreaves był to prawdziwy cios. Brytyjka zawsze marzyła o tym, by zajść w ciążę i mieć dzieci. Tymczasem usłyszała, że nie będzie jej to dane. Bała się też, że z tego powodu nigdy nie znajdzie prawdziwej miłości.
Sheree nie chciała dzielić się swoimi problemami z innymi osobami – o wszystkim wiedzieli jedynie jej rodzice. Dopiero po 4 latach od diagnozy zdecydowała się podzielić informacją z przyjaciółmi i dalszą częścią rodziny. Pomocny okazał się dla niej czas lockdownu, kiedy mogła przemyśleć wszystko z dala o studenckiego zgiełku. Wtedy poczuła, że chce otwarcie mówić o temacie.
Brytyjka nie tylko poinformowała o swojej sytuacji rodzeństwo, lecz także założyła profil instagramowy dotyczący POF, czyli przedwczesnego wygasania czynności jajników. Postanowiła tam nie tylko podzielić się swoją własną historią, lecz także wspomóc poradami inne kobiety w różnymi wieku.
Sheree cały czas leczy się. Ma nadzieję, że dzięki terapii będzie możliwe zajście w ciążę przez in vitro.
Przedwczesna menopauza
Przypadek Sheree Hargreaves jest o tyle ciekawy, że nie zaczęła ona nawet nigdy miesiączkować, na co zwrócił uwagę dr Krzysztof Kucharski. Niemniej jednak sama przedwczesna menopauza jako taka istnieje, choć występuje bardzo rzadko i nie w wieku nastoletnim.
Mówimy, że to jest taka menopauza około 40. roku życia, ale czasami jest w 36. lub 35. roku życia, po 30 roku życia. Czasami bywa wcześniej
- wytłumaczył ginekolog.
Menopauza jest procesem, która trwa mniej więcej 6-8 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Normalnie pojawia się ona około 48-55 roku życia. Co może wpływać na jej wcześniejsze pojawienie się? Jak wytłumaczył doktor Kucharski, mogą to być m.in. czynniki środowiskowe/cywilizacyjne, genetyczne lub zdrowotne. W ostatnim z przypadków chodzi chociażby o wycięcie jajników np. z powodu torbieli lub endometriozy.
Przyczyną może być też długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej
- dodał dr Krzysztof Kucharski.
Oznacza to, że po jej odstawieniu jajniki nie podejmują swojej działalności.
Sprawdź, co na temat menopauzy mówili goście pojawiający się w Dzień Dobry TVN.
Zobacz także:
Agata Młynarska o przyczynach rozpadu relacji. Dziennikarka podejmuje temat toksycznych związków
Sandra Kubicka nie wstydzi się swoich niedoskonałości. Modelka zmaga się z popularnym problemem
Naukowcy sprawdzili związek alkoholu z wczesnymi poronieniami. Czy istnieje jego bezpieczna dawka?
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz
Źródło zdjęcia głównego: Corbis RF Stills