Zdrowie

Masło 0 kalorii - czy to możliwe?

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Marcin Jackowiak
Masło na desce do krojenia

Sieć obiegła informacja o tym, że istnieje masło 0 kalorii. Byłaby to przełomowa wiadomość, zwłaszcza, że ten produkt jest wysokoenergetyczny. Czy jest możliwe wyprodukowanie masła, które ma 0 kalorii? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Masło - kaloryczność

Masło otrzymuje się ze śmietanki mleka zwierzęcego. Jest to więc jadalny tłuszcz w postaci zestalonej. W sklepach dostępne są również masła roślinne i mieszanki, w których znajduje się tłuszcz z mleka krowiego z dodatkami innych tłuszczy roślinnych. W roślinnych odpowiednikach najczęściej znajdziemy oleje jadalne, takie jak olej rzepakowy, sojowy, palmowy lub arachidowy. Zawartość tłuszczu wynosi w nich od 40 do 80%. 

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Tłuszcze są najbardziej kalorycznymi produktami spożywczymi. Zarówno w roślinnym jak i tradycyjnym maśle 83% znajduje się 751 kalorii na 100 gramów. Nic więc dziwnego, że chcąc schudnąć, omijamy ten produkt. Czy jednak jest możliwe, żeby masło miało 0 kalorii?

Masło 0 kalorii i niskokaloryczne oleje w sprayu

Najmniej kaloryczną opcją tłuszczu, który nadaje się głównie do smażenia, są oleje w sprayu. Nie nadają się one jednak do posmarowania kanapki. Można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością lub dla sportowców. W rzeczywistości nie mają jednak 0 kalorii. Jak zapewnia producent jednego z takich olei, jedno psiknięcie, które trwa 1/3 sekundy, ma 0 kalorii. Co znajduje się w takim oleju? Klasycznie olej pochodzenia roślinnego (najczęściej), lecytyna, aromaty oraz woda lub jadalna gliceryna i gaz wypychający.

Jedna porcja tego typu oleju faktycznie ma śladowe ilości kalorii, jednak nie jest ich pozbawiona. Oleje i masła w sprayu mają tyle samo kalorii, co zwykłe. Oznacza to, że używając 100 ml takiego produktu dostarczymy organizmowi tyle energii, ile przy zjedzeniu około 100 gramów masła.

Ze względu jednak na formę, w której takie masło występuje - w sprayu, można nałożyć jego minimalną ilość. Dzięki temu faktycznie możemy zmniejszyć podaż kalorii w ciągu dnia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Marcin Jackowiak

Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/Getty Images

Pozostałe wiadomości