"Wróżka Cipuszka" o różnicach między krwawieniem a plamieniem. Po czym rozpoznać miesiączkę? 

Osoba trzymająca w dłoniach kubeczek menstruacyjny i tampon
Krwawienie a plamienie
Źródło: nensuria/Getty Images
Miesiączka to zjawisko naturalne dla większości kobiet i dziewcząt. Jest to temat wciąż tabuizowany i nie zawsze mamy możliwość porozmawiać o tym z osobą doświadczoną, która mogłaby wyjaśnić nam wszystkie zagadnienia z nią związane. Wstyd związany z miesiączkowaniem może spowodować, że kobieta nie będzie wiedziała, że z jej ciałem dzieje się coś niedobrego i powinna wybrać się do lekarza. 

Nasza rozmówczyni, którą w Internecie można znaleźć pod pseudonimem "Wróżka Cipuszka", jest ginekologiem. Jak sama siebie określa, jest pasjonatką kobiet, niepoprawną marzycielką – wierzy, że razem można stworzyć lepszy świat. Dzięki pracy w szpitalu, jest blisko kobiet i w swoich mediach społecznościowych szerzy wiedzę z zakresu ginekologii. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl przybliży temat menstruacji. Tego, kiedy pojawia się pierwsza miesiączka, kiedy powinna się pojawić, jakie są nietypowe objawy i które powinny skłonić nas do udania się do ginekologa. 

Pierwsza miesiączka – objawy, krwawienie i choroby przypominające menstruację

Po czym rozpoznać pierwszą miesiączkę, czy są jakieś nietypowe objawy?

Pierwsza miesiączka jest szczególnym wydarzeniem w życiu dziewczynki. W naszej populacji występuje zazwyczaj między 9. a 13 r.ż. Czasami pierwsze krwawienie mogą poprzedzać dolegliwości bólowe podbrzusza, ale nie jest to konieczny warunek.

Szczególnie alarmujące są pojawiające się cyklicznie dolegliwości bólowe przy braku krwawienia. Należy wtedy udać się do ginekologa. Sytuacja ta może być spowodowana wadą rozwojową narządu rodnego uniemożliwiającą odpływ krwi miesiączkowej (np. całkowitym zarośnięciem błony dziewiczej).

No dobrze, ale kiedy spodziewać się tej pierwszej miesiączki?

Pierwszym krokiem w dojrzewaniu jest najczęściej rozpoczęcie rozwoju piersi, następnie skok wzrostu oraz pojawienie się owłosienia łonowego. Dopiero później pojawia się miesiączka. Uogólniając - pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej 2-3 lata po rozpoczęciu rozwoju piersi i około roku po skoku wzrostowym.

Czy krew miesięczna to faktycznie krew, taka jak, np. żylna?

Krew miesiączkowa to tak naprawdę wydzielina miesiączkowa (lub płyn menstruacyjny). Zawiera ona w swoim składzie nie tylko krew, ale także, a może przede wszystkim komórki błony śluzowej jamy macicy (czyli endometrium).

Błona śluzowa w trakcie naszego całego cyklu narasta i właśnie ten nadmiar musimy wydalić w trakcie menstruacji. Dodatkowo w naszej wydzielinie miesiączkowej zawarty jest śluz szyjkowy (ale jak wiemy, obecny jest on w trakcie całego cyklu - zmienia tylko swój charakter), a także komórki nabłonka pochwy.

Co może przypominać miesiączkę? Czy są schorzenia, które przypominają jej objawy?

Całe mnóstwo! Krwawienia z narządu rodnego są bardzo częstą dolegliwością zgłaszaną w gabinecie ginekologicznym. Naszym podstawowym zadaniem jest zdiagnozowanie, czy jest to krwawienie związane z cyklem miesiączkowym (np. nieregularne miesiączki, krwawienia okołoowulacyjne), patologią narządu rodnego (polipy, mięśniaki, nowotwory) czy może jest to plamienie we wczesnej ciąży (bo we wczesnej ciąży "regularne" plamienia mogą być mylnie postrzegane jako miesiączka).

Krwawienie a plamienie. Jak rozpoznać miesiączkę?

Krwawienia i plamienia najczęściej występują właśnie podczas miesiączki, czy są inne powody do krwawienia, które powinny nas zaniepokoić, np. nadżerka?

To pytanie jest bardzo mocno powiązane z poprzednim. Najczęstszymi patologiami narządu rodnego, które powodują krwawienia, są polipy - endometrialne (w jamie macicy) lub endocerwikalne (w szyjce macicy). Kolejnym schorzeniem, które może powodować nie tylko krwawienia międzymiesiączkowe, pomenopauzalne, ale także nasila intensywność miesiączek, są mięśniaki macicy. Krwawienie może być także związane z występowaniem torbieli jajników - wtedy ich funkcjonowanie jest zaburzone, a nasza równowaga hormonalna zachwiana.

Co do "nadżerki" to jej prawidłowa nazwa to ektopia gruczołowa. Krwawienia w jej przypadku należą raczej do grupy krwawień kontaktowych - po stosunku lub pobraniu cytologii. Przy prawidłowym wyniku badania cytologicznego nie musimy się o nią obawiać. Chyba że krwawienia są dla nas uciążliwe, wtedy należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Najpoważniejszym schorzeniem, którego charakterystycznym objawem jest krwawienie, jest rak endometrium. Występuje on zwykle u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Właśnie dlatego każda kobieta, która zakończyła miesiączkowanie, a wystąpiło u niej krwawienie, powinna jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego.

Jak rozpoznać czy krwawienie jest miesiączką, czy też nie?

Na początek należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy krwawienia występują regularnie? Czy występują okołoowulacyjnie? A może przed samą miesiączką? Czy towarzyszą im jakieś dodatkowe dolegliwości - jeśli tak, to jakie?

W przypadku podejrzenia patologii kolejnym krokiem jest udanie się do lekarza w celu wykonania USG - tylko w takim wypadku jesteśmy w stanie wykluczyć schorzenia, o których wspomniałam powyżej. Dodatkowo może on rozszerzyć diagnostykę o badanie fizykalne oraz istotne badania hormonalne.

Ilość krwi podczas miesiączki. Jaki powinna mieć kolor?

Czy podczas krwawienia miesięcznego powinna być określona ilość krwi?

Zgodnie z wiedzą podręcznikową, podczas prawidłowej miesiączki, powinnyśmy utracić 60-80 ml krwi. W przypadku obfitych miesiączek jest to wartość >80ml, a skąpych poniżej 50.

Jednak jesteśmy tak różni, że trudno zamknąć nas w ścisłych ramach. Prawda jest taka, że nikt nie odmierza wydzieliny, która wypływa z pochwy. Powinniśmy po prostu obserwować swoje ciało i wszelkie zmiany w intensywności i charakterze naszej menstruacji. Jedne z nas mają bardziej obfite miesiączki, inne mniej. I o ile nie jest to ilość krwi wpływająca na nasze funkcjonowanie - wszystko jest ok. Gdy jednak jest to dla nas uciążliwe, możemy zawsze podziałać hormonami, a już na pewno, gdy krwawimy ze skrzepami.

Całkiem inaczej sprawa wygląda, gdy miesiączki zmieniają się i stają się bardziej obfite - wtedy udajemy się na kontrolę w celu wykluczenia obecności polipów, mięśniaków etc.

Czy kolor krwi podczas miesiączki na coś wskazuje?

Kolor wydzieliny miesiączkowej różni się zasadniczo w zależności od jej intensywności. W momencie, kiedy mało krwawimy - najczęściej pod koniec cyklu - wydzielina będzie brunatno-brązowa. Spowodowane jest to tym, że jest jej mało i powolutku spływa przez pochwę. Przy większym krwawieniu zyskuje ona czerwonej barwy - im więcej krwi w jej składzie, a co za tym idzie bardziej płynna konsystencja i szybszy wypływ, tym wydzielina jest jaśniejsza.

Wszelkie odcienie od czerwonej do brunatnej zawierają się gdzieś pomiędzy tymi stanami.

Zobacz wideo: Czym jest zespół policystycznych jajników?

Czym jest zespół policystycznych jajników?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: nensuria/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości