Kobieta zabrała broń na badanie MRI
57-letnia mieszkanka stanu Wisconsin wyszła z rezonansu magnetycznego z niegroźnymi ranami w okolicy prawego pośladka. Zranienie to konsekwencja tego, że kobieta podczas badania miała przy sobie broń palną. Choć pomysł zabrania ze sobą pistoletu, może się wydawać absurdalny, a przypadek kobiety odosobniony, to takie przypadki zdarzały się już w przeszłości. Agencja ds. Żywności i Leków podała, że podobna sytuacja miała miejsce w Brazylii. Niestety 40-letni mężczyzna nie miał tyle szczęścia. Zginął z własnej broni, która wystrzeliła, gdy znalazł się w pobliżu aktywnego skanera MRI.
Personel palcówki, w której badanie przechodziła 57-latka nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kobieta weszła na badanie z bronią. Pracownicy kliniki zapewniają, że pacjentka została sprawdzona, czy nie ma przy sobie przedmiotów, które mogłyby wpłynąć na działanie urządzenia i generowane przez nie pole elektromagnetyczne.
Jak działa rezonans magnetyczny?
Aparat do badania rezonansem magnetycznym wytwarza silne pole elektromagnetyczne. Najczęściej jego natężenie waha się od 1,5 do 3 tesli. Pod wpływem działania pola przedmioty, które zawierają metal np. monety, różnego rodzaju biżuteria, klucze, czy broń palna polna mogą się nagrzewać oraz drgać. W przypadku pistoletu - może on sam wystrzelić.
Każdy pacjent, który ma mieć wykonany rezonans, powinien zostać o tym poinformowany przez lekarza. Poza tym personel medyczny ma obwiązek dokładnie sprawdzić, czy dana osoba nie ma przy sobie przedmiotu, który w kontakcie z polem elektromagnetycznym może stwarzać zagrożenie zarówno dla badanego, jak i medyków.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 36,6 to nie jest normalna temperatura ludzkiego ciała. "Wszystko zależy od tego, gdzie ją mierzymy"
- Lek na cukrzycę sposobem na szybkie odchudzanie. Jakie mogą być konsekwencje takiej "kuracji" u zdrowej osoby?
- Syrop sposobem na katar, ale nie na każdy. Kiedy warto, a kiedy nie należy sięgnąć po lek w płynie?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images