Choć zima zajrzała do nas jeszcze na moment pod koniec marca, wiosna zaczęła się na dobre - kalendarzowo, astrologicznie i meteorologicznie. Podczas gdy większość osób już raduje się na myśl o zwiększonej dawce witaminy D i noszeniu lżejszych ubrań, alergików dobija wizja duszności, rozżarzonych spojówek i fortuny wydanej na chusteczki do nosa. Jak poradzić sobie z pyleniem? O tym w Dzień Dobry TVN mówił alergolog, prof. Jerzy Kruszewski.
Co pyli na początku wiosny?
Już teraz po leki antyhistaminowe mogą sięgać osoby uczulone na brzozę, olchę i leszczynę. Te drzewa przestaną pylić za ok. 2-3 tygodnie, by ustąpić miejsca iglakom. Ich pyłki nas nie uczulają, jednak delikatnie drażnią drogi oddechowe.
- Pylenie traw zacznie się ok. 15 maja. Wtedy rzeczywiście będzie duży problem, bo na trawy jest uczulona bardzo duża część populacji alergików - powiedział ekspert prof. Jerzy Kruszewski.
A jak obecna pogoda wpływa na pylenie? Okazuje się, że odroczona wiosna sprzyja alergikom. - Troszkę pomaga, bo spłaszcza im objawy (...). Najgorsze są takie piękne, lekko wietrzne, słoneczne dni, kiedy pylące drzewa bardzo łatwo uwalniają pyłki i jest ich bardzo dużo w naszym otoczeniu - mówił ekspert.
Uczulenia - jak je wykryć?
Duża część alergików nie wie o swoim uczuleniu. Jeżeli jednak w tych samych miesiącach co roku towarzyszą nam podobne objawy, powinniśmy się zbadać. Symptomy alergii różnią się od przeziębienia, jednak zdarza się, że są z nim mylone. - Przy przeziębieniu nos nas raczej nie swędzi - zwrócił uwagę alergolog. Nie dokucza nam również zapalenie spojówek.
Jeżeli widzimy u siebie objawy uczulenia, warto udać się do lekarza. Apteczne testy nie są bowiem precyzyjne i, przykładowo, nie powiedzą nam, którego konkretnie białka dotyczy wykryta w ten sposób alergia na jajko.
Na co jeszcze alergicy powinni się przygotować? Co zacznie pylić już niebawem? Sprawdźcie w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jest uczulona na własne łzy i pot. "To zniszczyło moje życie"
- Trafiła do szpitala w dniu ślubu. Lekarze stwierdzili silną reakcję uczuleniową
- Wybór alergików, chorych na celiakię – makarony bezglutenowe
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News