Zdrowie

Jak chronić się przed czerniakiem? "Powinniśmy poświęcić 5 minut na to, by obejrzeć swoją skórę"

Zdrowie

Aktualizacja:

W Dzień Dobry Wakacje w ramach "Projektu Plaża" w Międzyzdrojach Olivier Janiak poruszył istotny, a zarazem bardzo aktualny temat nowotworu skóry. O profilaktyce i leczeniu choroby opowiedzieli jego goście, prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski oraz organizator akcji "Miej oko na skórę" Kamil Dolecki.

Podczas letniego wypoczynku powinniśmy pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwie naszej skóry. Regularna kontrola pojawiających się na niej znamion oraz stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej mogą ustrzec nas przed groźną chorobą, o czym przekonywali eksperci na plaży w Międzyzdrojach. Zachęcali tym samym do wzięcia udziału w akcji "Miej oko na skórę".

Czym jest czerniak?

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który może rozwinąć się u osób w każdym wieku, zwłaszcza tych o jasnym typie karnacji. Przebieg choroby bywa bardzo agresywny, dlatego samobadanie znamion powinno stać się nawykiem każdego, kto nie stroni od słońca, nie tylko podczas urlopu. Zdaniem eksperta, liczba pacjentów cierpiących na nowotwory skóry w Polsce wciąż rośnie.

Około 50 tysięcy osób rocznie zachorowuje na nowotwory skóry w Polsce. To jest bardzo, bardzo dużo. Z tego około 4 tysiące zapada na czerniaki

- wskazał statystyki prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, zwracając uwagę na to, jak groźna jest skala tego zjawiska. Przestrzegał także przed nieodpowiedzialnym zachowaniem na plaży i zachęcał do korzystania z kremów filtrem oraz kapeluszy i odzieży ochronnej.

Samodzielna kontrola znamion i ich badanie u dermatologa

Znamiona mogą pojawiać się na całym ciele, zwłaszcza w miejscach, które narażone są na intensywną ekspozycję słoneczną. Ich badanie stanowi podstawę profilaktyki czerniaka. W Dzień Dobry Wakacje prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski apelował, by nie zaniedbywać tego zwyczaju.

Raz na trzy miesiące powinniśmy poświęcić 5 minut na to, żeby obejrzeć swoją skórę i zobaczyć, czy nie pojawiła się nowa zmiana

- powiedział lekarz. Dodał też, że warto obserwować znamiona, które mamy na swoim ciele od dawna. Wszelkie zmiany ich kształtu czy wielkości powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u dermatologa lub chirurga onkologa. Zdaniem eksperta, takie badanie trwa zaledwie 5-7 minut, a może nawet uratować nam życie.

Kampania "Miej oko na skórę", której mecenasem jest Novartis, ma na celu uświadamianie Polaków, jak niebezpieczną chorobą jest czerniak. Powinniśmy odpowiednio troszczyć się o swoją skórę, by uniknąć jego rozwoju.

"Onkobieg", czyli pomoc niesiona pacjentom onkologicznym

Podczas rozmowy o profilaktyce i leczeniu czerniaka, eksperci wspomnieli też o wyjątkowej inicjatywie, mającej na celu niesienie pomocy osobom cierpiącym na nowotwory.

"Onkobieg" to najstarszy charytatywny bieg onkologiczny na rzecz pacjentów i ich rodzin

- mówił Kamil Dolecki, organizator i pomysłodawca kampanii "Miej oko na skórę", zachęcając do zainteresowania się akcją. Decydując się na uczestnictwo w biegu, można pomóc pacjentom onkologicznym i otrzymać za to symboliczny medal.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Pozostałe wiadomości