Zdrowa dieta - dlaczego tak trudno ją utrzymać? "Odmawianie sobie jedzenia nie leży w naszej naturze"

Warzywa i owoce na desce, przygotowywanie posiłku
Ograniczenie spożycia kalorii
Źródło: Konstantin Postumitenko/ Getty Images
Marzymy o pięknej i szczupłej sylwetce, stosujemy różne diety, testujemy cateringi i wylewamy siódme poty na siłowni, a mimo wszystko efekty wciąż nie są zadowalające. Jedną z przyczyn jest brak konsekwencji. Dlaczego tak trudno utrzymać nam zdrową i zbilansowaną dietę? Rozmawialiśmy o tym z dr Hanną Stolińska, dietetyczką kliniczną.

Dieta – dlaczego tak szybko się poddajemy?

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz nie był na diecie. W sieci znaleźć możemy mnóstwo propozycji, które rzekomo mają nas odchudzać, magicznie wyszczuplać bądź pomóc w budowaniu mięśni. Prawda jest jednak taka, że do zdrowego i mądrego gubienia kilogramów potrzebne są przede wszystkim: cierpliwość, konsekwencja oraz dobrze zbilansowany jadłospis. Dlaczego więc wciąż ciężko nam nad tym zapanować?

- Wynika to z tego, że chcemy szybko jakiegoś efektu, tego efektu "wow". Zdrowa, zbilansowana dieta daje dobre samopoczucie, usprawnia pracę jelit, koncentrację, sen. Jednak na spektakularne efekty, na redukcję masy ciała musimy troszkę dłużej poczekać. Ta niecierpliwość robi swoje. To jeden z powodów, dla którego często, ciężko utrzymać nam dietę – powiedziała dr Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna.

Kolejna kwestia to narzucanie sobie zbyt dużych restrykcji. Specjalistka przyznała, że każda z nich prędzej czy później będzie prowadziła do napadu na jedzenie.

Nasz organizm odbiera sobie wszystko, co ma niedoborowe. Złe zbilansowanie diety zawsze prowadzi do tego, że przestaniemy ją stosować. Zbyt niska wartość energetyczna, rezygnacja ze wszystkiego - to sprawia, że rezygnujemy i wracamy do starych nawyków

– tłumaczyła.

Utrzymanie odpowiedniej diety ma także podłoże psychologiczne. Jak przyznała Agata Głyda, psychodietetyczka, jako gatunek ludzki nie jesteśmy stworzeni do ograniczania sobie pożywienia, które przez wiele setek lat było towarem deficytowym, za którym nieźle się trzeba było nabiegać.

- Przetrwali ci, którym udało się najeść na zapas. Odmawianie sobie jedzenia nie leży w naszej naturze. Dodatkowo mamy bardzo niezdrowe przekonania odnośnie tego, jak powinna wyglądać dieta odchudzająca. Sposób, w jaki większość ludzi się odchudza, tak naprawdę na dłuższą metę prowadzi do tycia i koło się zamyka – powiedziała Agata Głyda, psychodietetyczka i autorka książki "Równowaga. Jak ogarnąć dietę i odzyskać spokój".

Dieta - podstawowe błędy, jakie popełniamy

Od kilku tygodni, miesięcy albo i lat jesteście na "diecie" i wciąż nie widzicie efektów? Być może przeszkodą jest wasze nastawienie. Zdaniem psychodietetyczki zazwyczaj do tematu zdrowego odżywiania podchodzimy zero-jedynkowo. To oznacza, że dzielimy produkty na zakazane i dozwolone oraz nie dopuszczamy do żadnych odstępstw w procesie redukcji wagi.

- Diety często są wymyślne, wymagające wielu ograniczeń oraz zbyt restrykcyjne (za mało kalorii). Zbyt często też skupiamy się jedynie na ocenianiu efektów odchudzania na podstawie wyników na wadze, a ona nie zawsze bywa miarodajna – zaznaczyła Agata Głyda.

Jak jeść, aby nie poddać się już na starcie?

Dieta to nie katorga, a styl życia, zatem ważne jest to, aby przygotowywać zdrowe i pełnowartościowe posiłki, ale z produktów, które lubimy. Kluczem do sukcesu jest także regularność w spożywaniu posiłków. W zależności od indywidualnych preferencji i trybu życia powinniśmy spożywać od czterech do pięciu zbilansowanych posiłków dziennie.

- Ilość posiłków ustalam indywidualnie, ale raczej zalecam, aby jeść cztery posiłki w ciągu dnia. To uzależnione tez jest od potrzeb i czasu w ciągu dnia. Regularność posiłków to jest podstawa do tego, żeby nie było wahań stężenia glukozy w organizmie, żeby nie było przegładzania się przez cały dziś i później napadu na jedzenie – wyjaśniła dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Psychodietetyczka Agata Głyda dodała natomiast, że od najzdrowszych produktów na diecie ważniejsze jest nasze zdrowe podejście do tejże diety. Przede wszystkim należy się zachowywać elastycznie, starać się jeść to, co lubimy i nie popadać w zbyt duże skrajności.

- Dieta musi być dopasowana do stylu życia. Ilość posiłków, godziny posiłków powinny pasować nam i sprawiać, że bycie na diecie nie będzie zbyt uciążliwe. Droga jest celem nie tylko waga – podsumowała.

Czas na sezonowe przysmaki. Jakie jeść latem? Zobacz wideo:

x-news

Zobacz także:

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Z czego rezygnujemy w reakcji na wzrost cen?

Czarna porzeczka - uprawa i właściwości

Czy gumy do żucia są zdrowe? Dowiedz się, które omijać szerokim łukiem

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości