Zdrowie

Co warto ćwiczyć, aby rzucić palenie? Ćwiczenia fizyczne i oddechowe, które zmniejszą efekty odstawienia

Zdrowie

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Men's Health/PAP
Osoba trzymająca złamany papieros

Rzucanie palenia to niezwykle ciężki proces. Odstawiając nałogi, jak papierosy, szuka się sposobu, aby odwrócić swoja uwagę od chęci palenia i złagodzić objawy odstawienia. Jednym ze sposobów mogą być ćwiczenia fizyczne. Sprawdź, jaki sport warto uprawiać, aby wspomóc walkę z nałogiem. 

17 Listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Zapoczątkował go amerykański dziennikarz, Lunn Smith, który zaapelował do czytelników, żeby przez jeden dzień nie sięgali po papierosa. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odzewem, co poskutkowało kontynuacją kampanii i powstaniem międzynarodowego dnia. W Polsce ten dzień obchodzi się od 1991 roku. 

Ćwiczenia fizyczne przy rzucaniu palenia

Aktywność fizyczna nie jest idealnym środkiem na problemy z nałogiem, ale zdecydowanie może pomóc w walce z nim. Badania wskazują, że nawet 10-minutowa aktywność może przyczyniać się do osłabnięcia chęci sięgania po papierosa, a przede wszystkim zmniejsza i łagodzi objawy związane z odstawieniem. Osobom palącym, które chcą rzucić, często poleca się, aby starali się zająć nie tylko ręce, ale i głowę. Dobrym sposobem będzie właśnie aktywność fizyczna - może być to bieganie, ćwiczenie na siłowni czy nawet aktywny spacer. 

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

W British Journal of Pharmacology przedstawione zostały wyniki badań, które wskazują, że ćwiczenia mogą mieć ochronny wpływ na rzucanie palenia. Ruch, podobnie jak nikotyna oraz kofeina, wpływa na aktywność receptora nikotynowego acetylocholiny alfa-7, która znajduje się w hipokampie. Wszystko wskazuje na to, że ze względu na pobudzenie hipokampu, ćwiczenia osłabiają negatywne dolegliwości odstawienia nikotyny. 

Także obrazowanie mózgu palaczy ćwiczących i niećwiczących wskazuje, że ci pierwsi mogą łatwiej przechodzić proces odstawienia używki. U osób palących, które nie ćwiczyły, widok papierosa pobudzał ośrodek nagrody i przyjemności, podczas, gdy u drugiej grupy pobudzenie nie następowało lub było w znacznie mniejszym stopniu nasilone.

Jakie ćwiczenia przy rzucaniu palenia wykonywać?

Jakie ćwiczenia warto podjąć podczas rzucania nałogu? Przede wszystkim takie, które lubimy - dzięki temu buduje się pozytywne emocje i wspomnienia i dużo łatwiej odwrócić uwagę od substancji uzależniającej. Może być to aktywny spacer, podczas którego szybko maszerujemy, pilnujemy oddechu i skupiamy się na otoczeniu; może być to ćwiczenie siłowe na siłowni, bieganie, fitness lub aerobik. Już 2 godziny dziennie ruchu znacząco obniżają efekty odstawienia nikotyny.

Ćwiczenia oddechowe przy rzucaniu palenia

Osady z dymu tytoniowego odkładają się w płucach, dlatego warto wykonywać ćwiczenia oddechowe, które wspomogą procesy detoksykacji po i w trakcie rzucania. Aktywne oddychanie może też pozytywnie wpływać na świadomość tego procesu. Najprostsze ćwiczenie oddechowe polega na siadzie skrzyżnym lub na piętach, wyprostowaniu się i braniu głębokiego oddechu przez 3 sekundy. Następnie powietrze wstrzymuje się na 3-5 sekund i wypuszcza przez 5-8.

Innym sposobem jest liczenie głębokich oddechów połączone z medytacją lub rozmyślaniami. W trakcie liczenia trzeba pozwolić myślom luźno płynąć i obserwować je. Może to wspomóc zrozumienie podłoża uzależnienia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Men's Health/PAP

Źródło zdjęcia głównego: PixelsEffect/Getty Images

Pozostałe wiadomości