Zdrowie

Cena leków antykoncepcyjnych problemem dla Polek? "Oszczędność to ważne kryterium"

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
epfweb.org, reuters.com
Kobieca dłoń trzymająca listek z pigułkami antykoncepcyjnymi. Leki antykoncepcyjne, antykoncepcja, zapobieganie ciąży.

Na początku września 2021 roku francuski minister zdrowia Olivier Veran oficjalnie zapowiedział wprowadzenie darmowego dostępu do antykoncepcji dla kobiet do 25. roku życia. Środki zapobiegające niechcianej ciąży są całkowicie lub częściowo refundowane także na terenie Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Belgii. W Polsce sytuacja prezentuje się zgoła inaczej. Czy koszt tego rodzaju medykamentów rzeczywiście ma dla kobiet jakieś znaczenie? Jak cena leków przekłada się na ich skuteczność oraz bezpieczeństwo? O tym rozmawialiśmy z dr n. med. Grzegorzem Południewskim, specjalistą położnictwa i ginekologii.

Antykoncepcja w Polsce i innych krajach Europy

Europejskie Forum Parlamentarne ds. Populacji i Rozwoju ustaliło, że dostęp do środków antykoncepcyjnych w Polsce nie przekracza progu 40 proc., co plasuje nasz kraj na ostatniej pozycji w zestawieniu, dotyczącym kwestii świadomego zapobiegania ciąży. Ze sporządzonego na początku listopada 2020 roku raportu Contraception Atlas jasno wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat w Polsce zwiększyły się ograniczenia dotyczące dostępu do antykoncepcji. W sprawozdaniu uwzględniono między innymi dostępność informacji na ten temat, zakres refundacji leków oraz wymogi dotyczące recept.

Tymczasem w innych krajach Europy coraz częściej mówi się o rozwiązaniach, które mają pomóc młodym kobietom skutecznie rozwiązać problem braku dostępu do leków antykoncepcyjnych. Francuski minister zdrowia i solidarności na początku września zapowiedział istotne zmiany, dotyczące tego sektora opieki zdrowotnej.

Obserwujemy zmniejszone korzystanie z antykoncepcji wśród części młodych kobiet, dzieje się tak głównie z przyczyn finansowych. To niedopuszczalne, że kobiety nie mogą się chronić, nie mają dostępu do antykoncepcji, w sytuacji, gdy chcą z niej korzystać, ponieważ środki te są za drogie

- powiedział w wywiadzie dla telewizji France 2 Olivier Veran, uzasadniając w ten sposób decyzję wprowadzenia darmowej antykoncepcji dla kobiet, które nie przekroczyły 25. roku życia. Program zostanie wcielony w życie 1 stycznia 2022 roku. Podobne rozwiązania są już stosowane także na terenie Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii i Luksemburga.

Czy cena leków antykoncepcyjnych ma znaczenie?

Polski system refundacji leków antykoncepcyjnych wyraźnie wyróżnia się na tle schematu, przyjętego przez inne kraje Europy. Nie zmienia to jednak faktu, że kobiety w wieku rozrodczym każdego dnia zgłaszają się do lekarzy specjalistów po to, by otrzymać receptę na środki zapobiegające niechcianej ciąży. Nie brakuje wśród nich także przedstawicielek tak zwanych wrażliwych grup, czyli osób młodych bądź bezrobotnych.

Z antykoncepcji korzystają przede wszystkim kobiety młode. Oszczędność jest w tym wypadku ważnym kryterium, ma znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do kieszeni nastolatek. Należy również pamiętać, że dobrze tolerowane, skuteczne leki antykoncepcyjne są zwykle stosowane bez przerwy przez wiele lat. To także generuje niemałe koszty

- tłumaczy dr n. med. Grzegorz Południewski i przyznaje, że pacjentki często pytają go o cenę leków i proszą o dostosowanie jej do ich możliwości. Koszt środków antykoncepcyjnych uzależniony jest w dużej mierze od tego, w jaki sposób został opracowany ich skład. Za leki nowej generacji trzeba zapłacić trochę więcej. Uznaje się, że są one łagodniejsze w działaniu, wykazują też mniej skutków ubocznych, ale nie muszą sprawdzić się u każdej kobiety, podobnie jak te starsze. To kwestia dobrania odpowiedniego preparatu przez lekarza.

Nowoczesne preparaty są droższe, w większości przypadków są one bardzo dobrze tolerowane przez pacjentki. Można jednak dobrać lek starszej generacji, który równie dobrze spełni swoje zadanie i będzie nieco tańszy

- wyjaśnia specjalista. Dodaje też, że leki nowej generacji to inwestycja wahająca się w granicach 20-30 zł miesięcznie. Najtańsze rozwiązanie to preparaty niemal całkowicie refundowane, ich koszt wynosi zaledwie 2-3 zł. To jednak leki wprowadzone do obiegu wiele lat temu, przeznaczone przede wszystkim do regulacji miesiączek. Efekt antykoncepcyjny jest w ich wypadku dodatkiem, niejako skutkiem ubocznym.

Zapytany o to, po jakie środki antykoncepcyjne Polki sięgają najczęściej, doświadczony ginekolog otwarcie przyznaje, że trudno ustalić konkretny schemat, dotyczący popularnych wyborów. Dużym zainteresowaniem cieszą się metody najprostsze, czyli prezerwatywy, ale to właśnie antykoncepcja hormonalna uznawana jest w krajach europejskich za standard skuteczności i bezpieczeństwa. W Polsce dominują pigułki, ale wiele kobiet decyduje się także na krążki dopochwowe oraz plastry antykoncepcyjne. Warto podkreślić, że rozszerzone badania hormonalne, które nie należą w naszym kraju do najtańszych, nie są niezbędnym wskazaniem do zapisania tego rodzaju środków. - W Polsce takie badania nie są refundowane, ale prawda jest taka, że w większości przypadków nie występuje konieczność ich wykonywania. Jeśli pacjentka toleruje zapisane jej leki, wystarczą podstawowe procedury, które przeprowadza się w każdym gabinecie, czyli cytologia i badanie ginekologiczne - podsumowuje ekspert.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Skala Pearla, czyli wskaźnik skuteczności antykoncepcji

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: epfweb.org, reuters.com

Źródło zdjęcia głównego: AntonioGuillem/Getty Images

Pozostałe wiadomości