Styl życia

Anja Rubik walczy o edukację seksualną. "Jest niezbędna do budowania zdrowego i tolerancyjnego społeczeństwa"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Edukacja seksualna według Anji Rubik

Temat edukacji seksualnej wciąż budzi w naszym kraju wiele kontrowersji. Dostęp młodych ludzi do rzetelnej, związanej z seksualnością wiedzy pozostawia wiele do życzenia. W odpowiedzi na ten problem top modelka Anja Rubik założyła wyjątkową fundację i dołączyła do globalnej akcji "Inside Out Project". Tak zrodził się pomysł na niecodzienny projekt, angażujący Polaków do działania.

"Inside Out Project"

Międzynarodowa akcja zapoczątkowana przez francuskiego artystę JRa znalazła swoje odzwierciedlenie w niecodziennym projekcie, realizowanym przy współpracy z Fundacją SEXED.PL. Założycielka organizacji, Anja Rubik, postanowiła w ten sposób podkreślić wagę problemu, jakim jest niedostateczny dostęp do edukacji seksualnej w Polsce.

Wyjątkowa kampania z udziałem Anji Rubik

Kampania społeczna na rzecz otwartego dostępu do edukacji seksualnej zwróciła uwagę mieszkańców Warszawy i przejezdnych, którzy tłumnie zebrali się przed Pałacem Kultury i Nauki. Zgodnie z założeniami projektu, prawie 2 000 wielkoformatowych, czarno-białych zdjęć Polek i Polaków trafi na dach Sali Kongresowej, a także na Plac Defilad i płytę główną PKiN. To portrety osób, które zdecydowały się podpisać pod manifestem wspierającym starania o poszerzenie dostępu do wiedzy na temat seksualności.

Te projekty odbywają się na całym świecie, zawsze związane są z walką o prawa człowieka. W Polsce walczymy o prawo do edukacji seksualnej, która jest niezbędna do budowania zdrowego, równego i tolerancyjnego społeczeństwa. Każdy, kto się z nami zgadza, łączy się tutaj z nami

- wyjaśniła Anja Rubik podczas wywiadu przeprowadzonego na dachu Sali Kongresowej w Warszawie. Jak dodała, akcja miała trwać dwa tygodnie, jednak ze względu na imponującą liczbę zebranych portretów trzeba było nieco zmodyfikować plan jej realizacji.

Nieoceniona pomoc wolontariuszy

Zebrani w okolicy Sali Kongresowej wolontariusze zaoferowali swoją pomoc w sklejaniu zdjęć przesłanych przez wspierających kampanię rodaków. Każdy z nich chciał w ten sposób przyczynić się do realizacji projektu.

Takie akcje są bardzo ważne. Dzięki fundacji możemy się wiele dowiedzieć. To niezastąpiona pomoc dla młodych ludzi, nie bójcie się pytać, jeśli macie jakikolwiek problem, trzeba to robić

- apelowała uczestniczka kampanii. Słowa te potwierdziła wolontariuszka, która przyjechała do stolicy z okolic Koszalina, by osobiście wziąć udział w akcji.

Zdaniem Anji Rubik edukacja seksualna nie powinna być kojarzona wyłącznie z fizycznością. - Ta kwestia dotyczy naszych emocji, naszego ciała, naszej świadomej zgody i granic. Wiąże się także z tożsamością, rodzicielstwem i tworzeniem związków - mówiła założycielka Fundacji SEXED.PL. Praca członków organizacji oraz zebranych w okolicy Pałacu Kultury wolontariuszy widoczna będzie z każdego budynku w Warszawie.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości