Zdrowie

Biały nalot na języku - czym może być spowodowany? Kiedy udać się do lekarza?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
biały nalot na języku

Biały nalot na języku łatwo zauważyć gołym okiem, dlatego warto wyrobić sobie nawyk oglądania go podczas szczotkowania zębów. Pozwoli to na uniknięcie, dzięki szybkiej reakcji, ewentualnego rozwoju choroby.

Nalot na języku, czyli tzw. obłożony język, może mieć wiele przyczyn. Warto zaznaczyć, że niewielki biały nalot na języku występuje naturalnie – zabarwienie to wynika z dużej liczby brodawek smakowych tam zlokalizowanych. Nalot może być też spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej, paleniem papierosów lub spożywaniem barwiących przypraw. Czasem jednak obłożony język jest sygnałem poważnych chorób.

Co można wyczytać z języka?
Co można wyczytać z języka?Źródło: Dzień Dobry TVN

Co oznacza biały nalot na języku? Jakie są przyczyny?

Biały nalot na języku ma różne przyczyny – od tych całkiem naturalnych, fizjologicznych, poprzez niewłaściwą higienę jamy ustnej, palenie papierosów i odwodnienie, aż po poważne choroby. Jedną z najczęściej diagnozowanych na tej podstawie jest grzybica jamy ustnej. Jej głównymi objawami są pieczenie języka i biały nalot o konsystencji maślanki, a także owrzodzenia i ból błony śluzowej oraz zapalenie gardła. W tym wypadku leczenie białego nalotu na języku polega na podawaniu leków przeciwgrzybiczych.

Kwaśny smak w ustach i biały nalot na języku mogą nie tylko towarzyszyć grzybicy, ale i być wywołane przez przyjmowanie niektórych leków. Obłożony język przypuszczalnie jest również jednym z objawów kiły, duru brzusznego, szkarlatyny, anemii, liszaju płaskiego, stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz przerostu migdałka gardłowego powodującego oddychanie przez usta i wysuszanie jamy ustnej. Warto zaznaczyć, że biały nalot na języku może towarzyszyć również leukoplakii, czyli przedrakowej zmianie, która pojawia się najczęściej u palaczy – jej charakterystyczną cechą jest kolejność pojawiania się nalotu (najpierw na brzegach języka, a następnie na jego grzbiecie).

Kolory nalotów na języku

Język nie zawsze musi być obłożony na biało. Czasem występują inne kolory, m.in. szary, czerwony, czarny. Czy są to niebezpieczne symptomy?

Żółty i pomarańczowy nalot na języku z reguły nie jest groźnym zjawiskiem – związany jest z paleniem papierosów, piciem dużej ilości kawy i herbaty oraz stosowaniem barwiących przypraw, np. curry czy kurkumy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że może być to symptom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jeżeli do obłożonego języka dołącza piekący ból pośrodku brzucha, zgaga, odbijanie i wymioty, warto udać się do lekarza. Żółty język może świadczyć również o problemach z pęcherzykiem żółciowym, drogami żółciowymi i zaburzeniach pracy wątroby.

Brązowy, ciemny nalot na języku może być spowodowany piciem barwiących napojów. Bardzo często pojawia się u palaczy. Jest jednak również objawem wielu chorób układu pokarmowego, m.in. kamicy pęcherzyka żółciowego, nieżytu żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także chorób układu oddechowego. Brązowy język jest często spotykanym skutkiem nagromadzenia zbyt dużej ilości toksyn w organizmie i kwasicy.

Czasem zauważyć można czarny nalot na języku. Świadczy on o ostrej niewydolności nerek, dlatego wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Szary nalot na języku może być objawem anemii, ale i kiły oraz duru brzusznego (jasnoszary odcień). Ponadto możemy obserwować inne nietypowe kolory nalotów – zielony i czerwony świadczą o nieprawidłowej pracy wątroby, a purpurowy o niedoborach witamin z grupy B.

Biały nalot na języku u niemowlaka

Biały nalot na języku u noworodków i niemowlaków pojawia się najczęściej. Tak jak u dorosłych, może być on spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz odwodnieniem. W przypadku noworodków może być też nalotem z mleka, ponieważ maluchy nie produkują wystarczającej ilości śliny, aby wypłukać resztki mleka z jamy ustnej. Nalot ten jednak może mieć poważniejsze podstawy. U maluchów dojść może do grzybicy jamy ustnej, a także wykwitu pleśniawek i aft, czyli niewielkich owrzodzeń bardzo często spotykanych u dzieci. Zaobserwować można również biały nalot towarzyszący anginie oraz płonicy.

Biało-żółty nalot na języku u dziecka z reguły nie powinien być powodem do niepokoju – wynika ze spożywania przypraw i herbaty. Czasem jednak może być objawem choroby wrzodowej.

Biały nalot na języku – leczenie i likwidacja domowym sposobem

To, jak pozbyć się nalotu z języka, jest bardzo łatwą sprawą – należy dbać o higienę jamy ustnej. Ważna jest prawidłowa technika szczotkowania zębów, oczyszczanie języka szczoteczką i stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej. Można również zeskrobać nalot palcem wskazującym, a następnie posmarować powierzchnię języka olejem. Warto zaznaczyć, że to, jak pozbyć się nalotu na języku, nie zawsze jest najważniejszą kwestią. W razie niepokojących symptomów należy udać się do lekarza, który postawi diagnozę, czy obłożony język jest objawem chorobowym, czy jedynie wynikiem nieprawidłowej higieny. Jeśli przyczyną nalotu jest choroba, konieczne jest odpowiednie leczenie zalecone przez specjalistę.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrey Popov/Getty Images

Pozostałe wiadomości