Andropauza - kiedy się pojawia i co jest jej przyczyną
Do gabinetów lekarskich coraz częściej trafiają młodzi mężczyźni zaniepokojeni zmianami, jakie u siebie obserwują. Zgłaszają się z objawami dobrze znanymi paniom z okresu menopauzy. To zmęczenie, przybieranie na wadze, przy jednoczesnej utracie masy mięśniowej i kostnej, dolegliwości bólowe, rozdrażnienie, problemy z erekcją, obniżone libido, a nawet uderzenia gorąca.
- Andropauza jest pojęciem używanym powszechnie, ale lekarsko my to nazywamy zespołem niedoboru testosteronu - wyjaśniła Ewa Kempisty-Jeznach, lekarz medycyny męskiej. - Spadek testosteronu występuje z dwóch powodów. Przede wszystkim powodem jest stres, nie tylko wiek. Nauczyliśmy się, że andropauza jest po 45. roku życia, taka była średnia. Potem przesunięto ją na 40, a teraz zaczynamy na świecie opowiadać, że jest 35 lat. (...) Mamy dwóch wrogów w XXI wieku, pierwszym wrogiem jest oczywiście stres, a drugim zanieczyszczenie środowiska naturalnego - dodała specjalistka.
Według dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach andropauza obejmuje 5 aspektów życia mężczyzny. - Pierwszym jest psychika, zaczynamy być rozdrażnieni, zaczynamy szukać sensu życia, zaczynamy być zmęczeni i mamy zaburzenia snu. To są takie stany depresyjne wręcz. (...) Następnie fizycznie, zmieniamy się fizycznie. Testosteron jest hormonem mięśni, spalania tłuszczu, a więc tworzy się brzuch testosteronowy, a właściwie z braku testosteronu, tak zwany brzuch kortyzolowy. (...) Następnie jest spadek libido i do tego obniżona jakość życia seksualnego. Wreszcie bardzo ważną kwestią jest niedotlenienie organizmu. (...) Zaburzenia pamięci, koncentracji, zmęczenie mózgowe - wylicza lekarka.
Andropauza - jak sobie z nią poradzić
Szereg zmian, jakie za sobą niesie andropauza, powoduje, że mężczyźni i ich partnerki szukają pomocy i sposobów na radzenie sobie z przykrymi dolegliwościami.
- Dzisiaj nowoczesna medycyna proponuje panom wszystko. Najpierw trzeba zbadać poziom testosteronu, testosteron całkowity ogólny i jego wrogów - mówiła doktor Ewa Kempisty-Jeznach. Równie ważne jak samo leczenie i zmiana stylu życia jest wsparcie partnerki, które, jak podkreśliła lekarka, musi być pełne zrozumienia, wyczucia i delikatności.
O tym, jak przekonać mężczyznę do wizyty u lekarza, dowiesz się oglądając materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Do 2050 r. nawet 40 proc. mężczyzn może mieć problemy z płodnością. Czynników jest wiele
- Przesilenie jesienne jako sezonowa choroba afektywna. Jak sobie z nim radzić?
- Zdrowe nawyki żywieniowe mogą złagodzić objawy menopauzy? "Dieta odgrywa tutaj ważną rolę"
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/ East News