szkoła

  szkoła

  Jeszcze kilka lat temu każdy uczeń musiał mieć dzienniczek. To w nim nauczyciel wpisywał stopnie oraz swoje uwagi, co do zachowania dziecka. Czy taka forma komunikacji z rodzicem i oceniania uczniów ma sens? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym, Sylwią Gliwą, aktorką i mamą 9-letniego Aleksandra oraz Danutą Kozakiewicz, dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

  Prywatne liceum w Słupsku zamierza wprowadzić nabór do klasy vlogerskiej. Czy bycia youtuberem czy influencerem można się nauczyć? Czy utworzenie klasy o takim profilu to dobry pomysł? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Justyną Suchecką, dziennikarką, która zajmuje się tematyką edukacyjną oraz Andżeliką Muchą, influencerką znaną, jako Littlemooonster96 i Sylwią Lipką, influencerką.

  W czasach, kiedy wszystko dobywa się zdalnie, wielu uczniów marzy o powrocie do szkół. Zdarza się także, że absolwenci z sentymentem wspominają czasy spędzone w ławce. Janusz Król w swoim gospodarstwie umożliwia odwiedzenie szkoły jak za dawnych lat. Jedną z atrakcji dla gości Muzeum Edukacji w Niezwojowicach jest nauka pisania gęsim piórem.

  Ósmoklasiści z całej Polski pisali 17 marca próbne egzaminy kończące szkołę podstawową. Pierwszym przedmiotem, z którym musieli się zmierzyć, był język polski. Jak uczniowie się do nich przygotowywali? Czy z powodu pandemii mogą liczyć na taryfę ulgową? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24, która zajmuje się tematyką edukacyjną.

  Znaczny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zmusił rząd do przywrócenia niektórych obostrzeń. Dotkną one także uczniów. Zgodnie z nowym rozporządzeniem nauka online została przedłużona co najmniej o kolejne dwa tygodnie. W czterech województwach będzie obowiązywało tzw. nauczanie hybrydowe. Rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie zostanie ogłoszone w piątek 12 marca.

  Kiedy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że może to nastąpić w marcu, jednak na pewno nie będzie to początek wspomnianego miesiąca. - To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - zaznaczył szef resortu.

  Niektórzy ludzie mają szczęście – na każdym zdjęciu wyglądają bardzo dobrze. Mówi się wtedy o nich, że są fotogeniczni, albo po prostu, że aparat czy kamera ich lubi. Co jednak zrobić, kiedy nie jesteśmy zadowoleni ze swoich zdjęć?

  Dokuczanie, wyzywanie oraz wyśmiewanie to zjawiska, które dość często pojawiają się na szkolnych korytarzach. Dane zebrane na przestrzeni lat przez WHO mówią jasno – przemoc w szkołach jest zjawiskiem globalnym, dlatego też tak trudno całkowicie ją wyeliminować. Czy pandemia i szkoła online coś zmieniły, czy pogłębiły narastający problem? O tym opowiedział nam dr Radosław Kaczan, psychologiem z Uniwersytet SWPS, który prowadzi badania dotyczące przemocy rówieśniczej w szkołach i wdraża programy zapobiegające tym zjawiskom.

  Według ustaleń już 18 stycznia część dzieci wróci do szkół. W całej Polsce nauczyciele i szkolna administracja są poddawani dobrowolnym i bezpłatnym testom na obecność koronawirusa. Nasza reporterka wybrała się do Katowic, by porozmawiać z dyrektorką Szkoły Podstawowej, panią Iwoną Brzezińską o panującej w gronie nauczycielskim atmosferze. O nowych wytycznych sanitarnych opowiedziała nam natomiast Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP.

  Od kilku dni trwa dyskusja dotycząca statutu jednego z krakowskich liceów, który szczegółowo wypisał co wolno, a czego nie wolno uczniom. To m.in. nakaz przestrzegania celibatu w szkole i poza nią, obowiązkowe uczestnictwo w zajęciach religii oraz zakaz należenia do organizacji sprzecznych z zasadami chrześcijaństwa. Czy jest to zgodne z prawem? O tym rozmawiali nasi goście: Iga Kazimierczyk - nauczycielka, prezes fundacji "Przestrzeń dla edukacji" oraz Łukasz Ługowski - pedagog, były dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”.

  Niedawno opublikowano raport TIMSS, który mierzy poziom wiedzy uczniów z matematyki i nauk przyrodniczych. Niestety, wyniki polskich uczniów się pogorszyły. Skąd ten spadek? Co należy zrobić, żeby to zmienić? O tym mówili w naszym programie Karolina Słowik, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i Przemysław Staroń, pedagog, Nauczyciel Roku 2018.