morze

  morze

  Rewa to malownicza nadmorska miejscowość z pięknymi plażami i świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Wśród atrakcji Rewy wymienia się spacery piaszczystym cyplem między wodami Zatoki Gdańskiej i Zalewu Puckiego, rejsy wycieczkowe i możliwość obcowania z naturą w rezerwacie Mechelińskie Łąki.

  Wakacje nad morzem, szczególnie nad Bałtykiem, są wyjątkowo nieprzewidywalne. Dobrze jest przed wyjazdem sporządzić jak najbardziej szczegółową listę rzeczy do zabrania i „odhaczać” na niej poszczególne punkty. Nie wiesz, co zabrać na wakacje nad morze? Co wziąć dla siebie, co dla dziecka? Sprawdź poniższe listy.

  Przez osiem tygodni staraliśmy się Wam pokazać nie tylko najpiękniejsze miejscowości nad polskim morzem, ale też pokazać ciekawe sposoby na wypoczynek - mówi dziennikarz Robert Stockinger, który w ten weekend razem z Projektem Plaża jest we Władysławowie. Na plaży spotkał się z szefem kuchni Łukaszem Konikiem, który radzi, jak przygotować smaczne przekąski dla plażowiczów. Jesteście głodni?

  Nie wszyscy lubią "leżeć plackiem" na plaży. Jak aktywnie spędzać czas nad morzem? Jakie sporty możemy uprawiać? Mateusz Dolega rozmawiał o tym z Wiktorem Borsukiem.

  Rumia to nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto, położone w urokliwym otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ma niezwykle bogatą ofertę dla turystów. Jakie atrakcje tam na nich czekają?

  Kołobrzeg to jeden z najdynamiczniej rozwijających się kurortów w Polsce o niezrównanym uroku i bogatej historii. Jakie atrakcje - oprócz wielu obiektów sanatoryjnych i spa & wellness - czeka tam na turystów? Zobaczcie.

  W tętniącym życiem Świnoujściu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapewne to sprawia, że miasto i jego atrakcje niemal co roku zdobywają prestiżowe nagrody i zajmują pierwsze miejsca w turystycznych rankingach. Co więcej, miasto nie zamierza na tym poprzestać. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają tam na turystów.

  Najlepsze miejsce na wakacyjny urlop? Oczywiście nad polskim morzem. Ci, którzy wybiorą Gdańsk i Sopot nie będą żałowali swojej decyzji. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają tam na turystów.

  W ciągu ostatnich kilku tygodni na bałtyckich plażach znaleziono już 9 martwych fok. Część z nich ewidentnie została zabita przez ludzi. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo, które ma wykazać kto zabija bałtyckie foki. O sytuacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Janem Wilkanowskim z błękitnego patrolu WWF. Jak skutecznie chronić te zwierzęta?

  W ostatnim tygodniu pojawiło się kilka informacji o bałtyckich fokach zabijanych przez ludzi. Bartek Jędrzejak odwiedził foczy szpital w fokarium na Helu. Czy te zwierzęta są rzeczywiście tak bardzo uciążliwe dla rybaków, czy stanowią dla nich "konkurencję"?

  W Dzień Dobry TVN - Krzysztof Baranowski żeglarz, dziennikarz i kapitan, który zapisał się na stałe w historii polskiej żeglugi. Jako pierwszy Polak dwa razy samotnie opłynął kulę ziemską! Niedawno ukazała się książka Beaty Biały pt. "Spowiedź kapitana", w której opowiada on autorce o swoich podróżach, życiu i miłości do Bogumiły Wander. Jak autorce udało się namówić kapitana na tak szczerą rozmowę poświęconą intymnej stronie jego życia?

  Z kamerą Dzień Dobry TVN przyglądaliśmy się codziennej pracy ratowników SAR (ang. Search And Rescue) czyli "szukaj i ratuj" i ich ćwiczeniom ratowniczym na pełnym morzu. Kpt. ż. w. Janusz Maziarz: "Służba SAR, czy służby tego typu, mogą kogoś uratować jeżeli będą miały szansę. Do wszystkich, którzy uprawiają sporty wodne (...) dajcie nam szansę! Odpowiednio się ubierzcie miejcie sprzęt, który nas powiadomi o zdarzeniu, a najważniejsze - określi Waszą pozycję". O swojej pracy, najczęstszych przyczynach wypadku na morzu i technologii, która pomaga w ratownictwie, opowiedzieli nam kpt. Jerzy Borkowski i Bogusław Capała.

  W ciągu ostatnich 6 lat odnotowano prawie 2 tys. ataków na statki, 194 osoby zostały porwane, a 29 osób zabito. W ochronie statków u wybrzeży Somalii i w innych rejonach wysokiego ryzyka pływają świetnie wyszkoleni fachowcy. Są wśród nich Polacy. Kim są? Jak można zdobyć certyfikat MSO, czyli operatora ochrony morskiej? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska, która wzięła udział w specjalnym szkoleniu.

  Jej krew od zawsze szumiała w rytmie morskich fal, a miłość do ogromnych statków odziedziczyła po tacie, również kapitanie. "Początki były dość trudne, zwłaszcza, że to było prawie 20 lat temu" - przyznaje pani kapitan Klaudia Skotnica-Filat. Jak kobieta odnajduje się w tak bardzo męskim świecie? Czy trudno jej było zdobyć szacunek i posłuch wśród załogi, która kieruje? I czy do codziennego zycia na statku przemyca nutę kobiecości?