kobiety

  kobiety

  Dziś Dzień Kobiet! Rzeczą powszechnie wiadomą i niepodlegającą dyskusji jest fakt, że światem rządzą mężczyźni, a mężczyznami kobiety. To żartobliwe powiedzonko, można skwitować tym, że ten, kto pozna kobietę na wylot (a jest to sprawa niewykonalna), miałby klucze do nieskończonych możliwości. Jak zodiak widzi kobiety, na co trzeba uważać, jakie prezenty dawać, jak je ugłaskać? Dowiesz się tego z tej broszury instruktażowej! Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Kobiet!

  Na początku XX wieku wspinaczka była typowo męskim zajęciem. Mimo to znalazły się kobiety, które z miłości do gór odważyły się zdobywać szczyty. Kim były pierwsze taterniczki i jak odnajdowały się w świecie zdominowanym przez mężczyzn? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anną Król, pisarką i autorką książki "Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach".

  Inicjatywa nadania nazwy "Rondo Praw Kobiet" rondu w Słupsku (woj. pomorskie) u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego wyszła od Rady Kobiet działającej przy prezydencie miasta. Wsparło ją Stowarzyszenie "Kobiecy Słupsk". Stosowny wniosek, podpisany przez 53 uprawnione osoby, został złożony prezydentowi 4 lutego 2021 r.

  Kasia Ankudowicz to żywiołowa i temperamentna artystka, która wie co to dystans do świata i własnej osoby. Na Instagramie aktorka poruszyła jednak temat "złych kobiet", czyli pań, które krzyczą, szarpią swoje dzieci, dominują i walczą o uznanie otoczenia. Jak przyznała, od dzieciństwa bała się takich ludzi, jednak wraz z życiowym doświadczeniem nauczyła się stawiać granice. Znam swoją wartość niezależną od opinii innych – przyznała.

  W dniach 12-13 maja w Hotelu Crown Plaza - The HUB w Warszawie odbywa się konferencja IMPACT'21. Wśród prelegentów, którzy dyskutują o tym, jak stawiać czoła wyzwaniom rzeczywistości, wypracować nowe rozwiązania oraz redefiniować stare pojęcia są m.in. Kasia Kieli - prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA oraz Anna Lewandowska - sportsmanka, trenerka, autorka książek i propagatorka zdrowego trybu życia.

  W kolejnym odcinku "Efektu domina" Dominika Kulczyk zajęła się problemem ubóstwa menstruacyjnego w Ugandzie. W tym kraju kobiety podczas miesiączki są uważane za nieczyste i zabrania się im wykonywania wielu podstawowych czynności. Nie wolno im nawet gotować i jeść razem z innymi. Są poniżane. Jednocześnie nie mają środków higienicznych, by się odpowiednio zabezpieczyć. Jak można im pomóc?

  - Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy - tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes, założyciel jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo. W kolejnym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk spotyka się z nim, by lepiej zrozumieć działania organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewcząt i kobiet.

  Mają odwagę mierzyć się nie tylko z górami, ale i z męskim światem. Ich historię w książce "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie" opowiada Agata Komosa-Styczeń. W publikacji znajdziemy sylwetki kilku pokoleń taterniczek. Ich dokonania są fascynujące, nie tylko ze względu na sportowe osiągnięcia. Także z powodu trudności, jakie musiały pokonać oddając się swojej pasji w świecie zarezerwowanym dla mężczyzn.

  Kobiety lubią wchodzić w różne role. Jedne są potulne, inne stają się męczennicami. Są też takie, które czują ciągłą potrzebę rywalizacji i podejmowania nowych wyzwań. Jak wyjść z tego schematu i stać się dla siebie "czułą przewodniczką"? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Natalią de Barbaro, psycholożką i autorką książki "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" oraz Mają Ostaszewską, aktorką.