Sztuczna inteligencja a rynek pracy
Obawy, że maszyny i komputery zabiorą ludziom pracę, towarzyszą nam już od kilku dziesięcioleci. W ostatnich miesiącach jednak znacznie się nasiliły, głównie ze względu na rozwój AI. Rynek pracy przeżywa rewolucję nieporównywalną z żadnym okresem historycznym. Weszliśmy w erę przyspieszonego rozwoju technologicznego, która zrewolucjonizuje nasze życie zawodowe w sposób nieodwracalny. Czy mamy się bać sztucznej inteligencji?
- Nagle pod strzechy, do każdego domu zawitała technologia praktycznie za darmo, która jest niesamowita i bardzo, bardzo przydatna - zapewniała Jowita Michalska, prezeska Fundacji Digital University, organizatorka konferencji Masters&Robots. Jej zdaniem technologia daje więcej szans niż zagrożeń. Jednak niezbędne jest dostosowanie się do tej nowej rzeczywistości.
Kompetencje przyszłości
Rozwój AI i automatyzacja sprawiają, że potrzebujemy mniej wiedzy technicznej, a więcej umiejętności "miękkich". Musimy zwrócić większą uwagę na to, co nas odróżnia od maszyn i rozwijać "ludzkie" kompetencje. Rośnie rola umiejętności poznawczych – myślenie analityczne i krytyczne znajduje są na szczycie najbardziej pożądanych umiejętności wg raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Ważne są też: odporność, elastyczność i zwinność; ciekawość i uczenie się przez całe życie; umiejętności technologiczne (rozumiane jako umiejętność korzystania z technologii i przewiduje się, że w kolejnych latach ich znaczenie będzie rosło) oraz empatia i aktywne słuchanie.
Kobiety i nowe technologie
Według Eli Wojciechowskiej, prezeski Fundacji Digital University, przede wszystkim trzeba uświadomić kobiety, że technologie i IT to jest kierunek dla nich.
- Jest przekonanie, że to zawód dla mężczyzn i tak nauczyciele projektują swoich uczniów: dziewczynki - humanistki, chłopcy - nauki ścisłe. Jeśli taki przekaz dzieciaki dostają od wczesnych lat, to później ich wybory idą w tę samą stronę. To jest podstawowa rzecz, którą musimy promować: technologie są dla wszystkich - podkreślała gościni Dzień Dobry TVN.
Masters&Robots
Dynamika zmian jest bardzo duża, żyjemy w natłoku informacji, w świecie pełnym sygnałów i trendów - musimy wiedzieć, które są istotne dla nas. O tym, jak je odróżnić od tych nieistotnych i o tym, co teraz jest ważne, eksperci z Polski i świata będą rozmawiać na Masters&Robots. Konferencja odbędzie się 18 października w Warszawie i online. 19 października będzie miała miejsce konferencja online dla uczniów i studentów – Masters&Robots Youth.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Obejrzyj świat z perspektywy drona. Co potrafią nowoczesne technologie?
- Jak wygląda praca specjalistki od zdrad małżeńskich? "Wie, jak rozwiązać zagadkę i robi to bardzo szybko"
- Inflacja we wrześniu 2023. GUS podał wstępne dane. Ile wyniosła?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News