Czego powinny się uczyć dzieci, aby sprostać wyzwaniom przyszłego rynku pracy? "Technologie są dla wszystkich"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kobiety i nowe technologie
Kobiety i nowe technologie
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość
Sztuczna inteligencja coraz bardziej wkracza w nasze życie. Jak to wpłynie na edukację i rynek pracy? Jakich kompetencji należy uczyć dzieci i dorosłych? Jak przygotować się na zmiany związane z rozwojem AI? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły Jowita Michalska i Ela Wojciechowska, prezeski Fundacji Digital University.

Sztuczna inteligencja a rynek pracy

Obawy, że maszyny i komputery zabiorą ludziom pracę, towarzyszą nam już od kilku dziesięcioleci. W ostatnich miesiącach jednak znacznie się nasiliły, głównie ze względu na rozwój AI. Rynek pracy przeżywa rewolucję nieporównywalną z żadnym okresem historycznym. Weszliśmy w erę przyspieszonego rozwoju technologicznego, która zrewolucjonizuje nasze życie zawodowe w sposób nieodwracalny. Czy mamy się bać sztucznej inteligencji?

- Nagle pod strzechy, do każdego domu zawitała technologia praktycznie za darmo, która jest niesamowita i bardzo, bardzo przydatna - zapewniała Jowita Michalska, prezeska Fundacji Digital University, organizatorka konferencji Masters&Robots. Jej zdaniem technologia daje więcej szans niż zagrożeń. Jednak niezbędne jest dostosowanie się do tej nowej rzeczywistości.

Kompetencje przyszłości

Rozwój AI i automatyzacja sprawiają, że potrzebujemy mniej wiedzy technicznej, a więcej umiejętności "miękkich". Musimy zwrócić większą uwagę na to, co nas odróżnia od maszyn i rozwijać "ludzkie" kompetencje. Rośnie rola umiejętności poznawczych – myślenie analityczne i krytyczne znajduje są na szczycie najbardziej pożądanych umiejętności wg raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Ważne są też: odporność, elastyczność i zwinność; ciekawość i uczenie się przez całe życie; umiejętności technologiczne (rozumiane jako umiejętność korzystania z technologii i przewiduje się, że w kolejnych latach ich znaczenie będzie rosło) oraz empatia i aktywne słuchanie.

Kobiety i nowe technologie

Według Eli Wojciechowskiej, prezeski Fundacji Digital University, przede wszystkim trzeba uświadomić kobiety, że technologie i IT to jest kierunek dla nich.

- Jest przekonanie, że to zawód dla mężczyzn i tak nauczyciele projektują swoich uczniów: dziewczynki - humanistki, chłopcy - nauki ścisłe. Jeśli taki przekaz dzieciaki dostają od wczesnych lat, to później ich wybory idą w tę samą stronę. To jest podstawowa rzecz, którą musimy promować: technologie są dla wszystkich - podkreślała gościni Dzień Dobry TVN.

Masters&Robots

Dynamika zmian jest bardzo duża, żyjemy w natłoku informacji, w świecie pełnym sygnałów i trendów - musimy wiedzieć, które są istotne dla nas. O tym, jak je odróżnić od tych nieistotnych i o tym, co teraz jest ważne, eksperci z Polski i świata będą rozmawiać na Masters&Robots. Konferencja odbędzie się 18 października w Warszawie i online. 19 października będzie miała miejsce konferencja online dla uczniów i studentów – Masters&Robots Youth.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana