kobiety

  kobiety

  W swoich, humorystycznych rysunkach pokazuje zdominowany przez mężczyzn świat, w którym "Kobiety mogą osiągnąć tylko mierność i to w najlepszym razie", a "...z chwilą gdy dziewczęta opanowały już wszystkie 60 ściegów do haftowania, pojemność ich mózgów całkowicie się zapełniała". Z Jacky Fleming, która walczy z niesprawiedliwym traktowaniem kobiet za pomocą swoich rysunków, rozmawiała Anna Senkara. O tym, dlaczego kobiety w Polsce rezygnują z życia zawodowego, by zajmować się domem i rodziną, rozmawialiśmy z Katarzyną Bosacką, prof. Danutą Duch-Krzystoszek i Katarzyną Montgomery .

  Dziennikarka Agnieszka Drążkiewicz, chor. Renata Oleksy i st. szer. Sylwiana Kujawa były w krajach objętych działaniami wojennymi. Na jakie misje wyjechały? Co je tam ciągnie? Czy widok rannych i zabitych nie wpędza je w depresje? Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Zamachy na stałe wpisały się w krajobraz Europy. Jak przetrwać atak terrorystyczny? Szkolenia w tej dziedzinie zazwyczaj skierowane są do służb specjalnych i mężczyzn. Katowicka szkoła sztuk walki postanowiła to zmienić i zorganizowała kurs skierowany tylko do pań. Czego kobiety uczą się na zajęciach? Co było dla nich najbardziej przerażające? I dlaczego zdecydowały się na uczestnictwo w kursie?

  Według GUS aż 1/5 Polaków żyje w pojedynkę. Jednocześnie większość polskich singli szuka swojej drugiej połówki, kogoś do kochania i do wspólnego założenia rodziny. O tym, komu jest łatwiej znaleźć partnera i jakie wymagania wobec nich mają kobiety, a jakie mężczyźni - rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Julitą Czarnecką, Anną Głogowską i Ludwikiem Borkowskim.

  11 pań z Mirosławca podjęło się dość trudnego zadania. Postanowiły zostać spawaczkami! Jak radzą sobie w męskim zawodzie? Czy koledzy z pracy raczej im pomagają, czy są przeciwni kobietom-spawaczom? Czy panie dostają lżejsze zadania? Pani Małgorzata Kiepiela: "Przez ten zawód, każda z nas czuje się bardziej dowartościowana i pewniejsza, że sobie w życiu da radę".

  Janusz Korwin-Mikke, słynący z kontrowersyjnych wypowiedzi, poruszył ostatnio opinię publiczną twierdzeniem, że kobiety powinny zarabiać mniej dlatego, że są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne od mężczyzn. O kobietach, ich wkładzie w rozwój światowej nauki oraz powodach, dla których w Wikipedii brakuje biogramów kobiet, rozmawialiśmy z Natalią Szafran-Kozakowską ze Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Dlaczego największą internetową encyklopedię tworzą głównie mężczyźni?

  Marta "Bianca" Gołębiowska: "Spodobało mi się to, że te kobiety są bardzo silne i są w stanie przeciwstawić się mężczyźnie i jeszcze dodatkowo te piękne stroje, ta cała otoczka. To była taka moja alternatywna wersja księżniczki". Czy wrestling to tylko teatr, czy występ na ringu rzeczywiście boli i leje się tam prawdziwa krew? Zobaczcie, jak zaczęła się przygoda Marty z tym sportem i, co o jej pasji sądzą znajomi i rodzina.

  "Żeby stać się rzeczywiście kobietą samodzielną, trzeba stać się, przede wszystkim kobietą samodzielnie myślącą, która wie, czego chce i która jest autentyczna" - twierdzi Anna Hanna Czarniecka, współautorka książki "SamoDzielna Kobieta". Co to oznacza w praktyce? Czy kobiety są wyzwolone tylko w teorii? Czego żałują kobiety? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Anną Hanną Czarniecką i Jackiem Santorskim.

  Agnieszka Holland: "Nie ma szacunku dla kobiet. W ogóle jest kiepsko z szacunkiem u nas, innym niż taki "całuję rączki". (...) Kobieta, nawet kobieta, która ma wysokie wykształcenie, duże kompetencje i pełni jakąś istotną funkcję ... cofa się w cień". O kinie, kobietach i kondycji dzisiejszego świata, z Agnieszką Holland rozmawiała Magda Mołek.

  Wiele produktów dla kobiet jest droższych od tych samych, które są dedykowane mężczyznom. Odpowiedzialny jest za to tzw. różowy podatek. O zjawisku tym mówiła w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 BIS Katarzyna Karpa-Świderek. Przy okazji Marcin Prokop zdradził, jak jest z równouprawnieniem w Dzień Dobry TVN :)

  Czy w Polsce dokonała się rewolucja seksualna? Prof. Lew Starowicz wraz ze swoją doktorantką - Kamilą Czajkowską, przeprowadził badania na temat seksualności kobiet w Polsce. Wynika z nich, że Polki coraz otwarciej mówią o swoich potrzebach seksualnych, są bardziej wyzwolone, częściej i chętniej uprawiają seks. O tym, co zmieniło się w seksualnej świadomości Polek, rozmawialiśmy z Moniką Staruch i Pauliną Biernat.

  Nie tylko kobiety miewają kompleksy. Mężczyźni również przejmują się swoimi niedoskonałościami. O męskich kompleksach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: aktorem Michałem Koterskim, projektantem mody Łukaszem Jemiołem, aktorem Marcelem Borowcem oraz psychoterapeutą Jackiem Masłowskim. Czy nasi goście też je mają? Panowie rozmawiają o kompleksach? Czym się najbardziej przejmują?

  Mówi: "nie lubię siedzieć w kloszu" i rusza do krajów Afryki i Indonezji, by pokazać kobietom, że nie są bezwolne. Monika Sobańska razem ze swoją mamą założyła Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, które pomaga im osiągnąć samodzielność. Do tej pory działały w Polsce, szczególnie w Sosnowcu, gdzie ich ruch ma swoją siedzibę. Teraz przyszedł czas na Afganistan, gdzie do niedawna aż 79 proc. kobiet nie potrafiło pisać ani czytać. To kraj, w którym panuje najsilniejszy patriarchat na świecie. Na czym polegają organizowane przez Monikę warsztaty? Opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobru TVN.

  O sytuacji kobiet w Polsce rozmawialiśmy z prezeską fundacji "Feminoteka" Joanną Piotrowską: "Cały czas statystyki są na tyle zatrważające, (...) że cały czas musimy nagłaśniać kwestię przemocy wobec kobiet i proponować jakieś środki zapobiegawcze i jakieś rozwiązania"

  Jeden z wymyślonych kiedyś przez Andrzeja Mleczko aforyzmów spotkał się z falą krytyki, a sam autor został nazwany mizoginem. Czy osoby krytykujące rysownika byli w błędzie? Zaprosiliśmy go do krakowskiej siedziby TVN, aby miał szansę na stawienie czoła oskarżeniom. Rozmowę ze studia Dzień Dobry TVN przeprowadzili Dorota Wellman i Marcin Prokop.

  Magda Gessler : "W Polsce kobiety mają, prawie że najlepiej na świecie (..) Polska ma kobiety, które rządzą". A jak sytuacja w naszym kraju wygląda zdaniem Martyny Wojciechowskiej i Iwony Guzowskiej? Czy kobiety rzeczywiście "wykastrowały mentalnie" mężczyzn? Jak myślicie?

  Istnieje teoria, że w sytuacji tak nieprzewidywalnej, w jakiej jest dzisiejszy świat, kobiety sprawdzają się lepiej. O to, co jest największą siłą płci pięknej zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: ekspertkę ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet Katarzynę Pawlikowską oraz psycholog Ewę Jarczewską-Gerc. Czy emocje pomagają w rządzeniu?

  Trzeciego października tego roku kobiety wyraziły swój sprzeciw wobec zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. Czarny poniedziałek był szeroko komentowany w prasie. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska. Powiedziała również, co jej się wczoraj przytrafiło.

  Od premierowego odcinka "Seksu w Wielkim mieście" minęło 18 lat. Serial rozpoczął wielką medialną rewolucję obyczajową. Jego bohaterki, piękne i niezależne cztery przyjaciółki chętnie podejmowały trudne, często kontrowersyjne tematy. Jak serial zmienił kobiety? Czy stały się bardziej odważne Czy polskie kobiety identyfikują się z postaciami z amerykańskiego serialu? Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadły: seksuolog dr Alicja Długołęcka oraz Anna Wendzikowska.

  Jednym z tegorocznych laureatów nagród im. Jana Wejcherta, przyznawanych przez Polską Radę Biznesu, jest prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „BABA” Anita Kucharska-Dziedzic. Została wyróżniona za pomoc, jakiej udziela kobietom będącym ofiarami przemocy. W Dzień Dobry TVN Pani Anita powiedziała, jakie są formy przemocy i, w jaki sposób BABA wspiera kobiety.

  "Dziewczyńskie" poranki to inicjatywa czterech pozytywnie zakręconych dziewczyn z Żoliborza. Ma ona na celu łączenie w przyjemny i aktywny sposób pań, które lubią sport. Pojechaliśmy tam z kamerą, by zobaczyć, jak taki poranek wygląda.

  Beata Pawlikowska: "Kiedy jestem w samotnej podróży to ubieram się w sposób maksymalnie neutralny, nie ma mowy o żadnych dekoltach, nie ma mowy o odsłoniętych ramionach (...) dlatego, że to jest nieświadome prowokowanie i flirtowanie. To jest takie wysyłanie sygnału - szukam przygody". Po zabójstwie dwóch argentyńskich turystek w Ekwadorze, w światowych mediach rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa samotnie podróżujących kobiet. O komentarz poprosiliśmy Annę Jackowską, Dorotę Głuską i Beatę Pawlikowską. Jakie są ich sposoby na bezpieczne, samotne podróżowanie?

  Wielu mężczyznom podobają się kobiety na szpilkach. Do tej grupy panów należą również: Marcin, Piotr i Bartek. Ula Chincz postanowiła ich poddać eksperymentowi i wsadzić na minę... tzn. w szpilki. Zobaczcie, jak szło im opanowanie sztuki chodzenia na obcasach. Czy wyszli z tego cało? My uważamy, że wyszło z tego niezłe kino:) Kolejne eksperymenty w ramach cyklu "Być kobietą" już wkrótce.

  "Tata musi wiedzieć, z kim jesteśmy i o której wrócimy do domu". Jak Julia, Pola i Hanna zareagowały gdy ojciec zakomunikował im, że chce, na poważnie, zająć się polityką? O tym, jakie mają na niego sposoby, czy przyzwyczaiły się do tego, że jeszcze rzadziej bywa w domu i jakim jest ojcem, opowiedziały nam córki Pawła Kukiza.

  Jak radzą sobie kobiety w, zdominowanym przez mężczyzn, świecie muzyki rockowej? Czy denerwują się gdy usłyszą od kogoś "grasz jak facet"? Jakiej muzyki słuchają ich dzieci? Gośćmi Marcina Mellera i Magdy Mołek były Anja Orthodox, Małgorzata Tekiel i Aleksandra Kasprzyk.

  Jak wiele prawdy jest w tym, że kobietami rządzą hormony? Jak partnerzy powinni się zachować, kiedy - z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego - panie tracą panowanie nad sobą? Czy można poradzić sobie z PMS? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Heleną Jastrzębską z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i coachem, ekspertem ds. komunikacji międzypłciowej Grzegorzem Kordkiem.

  Reprezentacja Artystów Polskich w piłce nożnej wróciła z Iranu, gdzie zorganizowane były Mistrzostwa Świata w piłce halowej artystów-piłkarzy. Tam zajęła piąte miejsce. Kto znalazł się w polskiej reprezentacji? Jak zorganizowane były zawody? Czy wszystkie drużyny grały fair play? Czy na trybuny były wpuszczane kobiety? Czy Persowie są gościnni? W Dzień Dobry TVN gościliśmy byłego piłkarza Radosława Majdana i aktora Jarosława Jakimowicza.

  Ile ważysz? Jaki nosisz rozmiar i jaką miseczkę? Czego pragniesz? Czy jest coś, czego Twój mężczyzna nie wie o tobie? Co mężczyzn pociąga w kobietach? Co ich drażni? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: aktora Rafała Cieszyńskiego, trenera fitness Jacka Bilczyńskiego, Leszka Żukowskiego i socjolog Julitę Czarnecką, która jest doradcą na portalu randkowym.