kobiety

  kobiety

  "Historia bez kobiet jest raczej niemożliwa" - pisała Francuzka Michelle Perrot. Trudno się z tym zdaniem nie zgodzić, jednak przeglądając podręczniki można odnieść zgoła inne wrażenie. W szkole uczymy się głównie o królach i wybitnych dowódcach. Kobiety występują w tych opowieściach zdecydowanie rzadziej, głównie w tle. Dlaczego? Wyjaśniała to Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów".

  Nie milkną echa opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji. W październiku sędziowie uznali, że prawo do usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Środowa publikacja uzasadnienia spowodowała, że protestujący po raz kolejny wyszli na ulice polskich miast. Swojego oburzenia nie kryje także prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman.

  Sandra Deka to działaczka społeczna i filantropka, która na własną rękę postanowiła pomagać światu, a w szczególności kobietom. Inicjatorka wielu przedsięwzięć działa "zza kulis" i dokłada wszelkich starań, aby wspierać małe kobiece przedsiębiorstwa, które szczególnie teraz, w czasie pandemii są często w krytycznych sytuacjach. - To jest praca, której nikt nie widzi, ale nie muszę być na pierwszym planie – twierdzi kobieta.

  Każdego roku w różnych częściach świata zbierają się ludzie, by podczas konferencji TEDx opowiadać o swoich ideach. Tegoroczna edycja odbędzie się 28 listopada w formie online. Czym właściwie jest i na czym polega? O tym opowiedziały nam Malwina Faliszewska, coach i trenerka budowania pewności siebie i mocnych stron oraz dr Elena Pawęta, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, trener komunikacji biznesowej, organizatorka TEDxWarsawWomen.

  Kraje, w których rządzą kobiety, do tej pory najlepiej radziły sobie z pandemią. W Nowej Zelandii i Tajwanie została w zasadzie opanowana. Finlandia, Niemcy czy Norwegia, kiedy przyszła druga fala, organizacyjnie wydają się zdecydowanie lepiej na nią przygotowane. Dlaczego? Czy stereotypowo "słaba płeć" w kryzysie, który mamy na świecie, okazuje się silniejsza? Zastanawialiśmy się nad tym z Katarzyną Pawlikowską, ekspertką ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet oraz Olgą Kozierowską, przedsiębiorczynią i trenerką biznesu.

  W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że dopuszczenie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracającego upośledzenia płodu za niezgodne z Konstytucją RP. Co wyrok TK oznacza dla kobiet? Jakie możliwe zagrożenia medyczne niesie za sobą ta decyzja i w jakiej sytuacji stawia lekarzy? O tym rozmawialiśmy z ginekologiem, dr. n. med. Maciejem Jędrzejko.

  Reni Jusis to znana polska artystka, ceniona za osiągnięcia muzyczne. Piosenkarka od wielu lat chroni prywatność, dlatego też ogromnym zdziwieniem dla fanów było najnowsze zdjęcie, które pojawiło się w jej mediach społecznościowych. Reni zapozowała w łóżku, owinięta samym ręcznikiem, a co więcej - z inną kobietą.