Wiele osób zetknęło się ze zjawiskiem stalkingu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: kryminolog dr Joanną Stojer-Polańską i twórcę internetowego Rafała Jarząbka, aby zapytać, jaki jest profil stalkera i jego ofiary oraz jak niewłaściwe korzystanie z mediów społecznościowych może zachęcać stalkerów do działania.
Zapanowała nowa moda wśród amerykańskich celebrytek - publikują w internecie swoje roznegliżowane zdjęcia. O tym, kto to zrobił powiedziała w Dzień Dobry TVN nasza dziennikarka Barbara Pasek.
W internecie pojawiło się zdjęcie ukazujące Monikę Brodkę z ogoloną głową. Wiele osób zastanawiało się, czy jest to fotomontaż, czy rzeczywiście artystka zmieniła swój wizerunek. Czy wokalistka skomentowała tę fotkę? Zapytaliśmy o to dziennikarkę Dzień Dobry TVN Barbarę Pasek.
Za nami pierwszy odcinek drugiej edycji programu Agent - Gwiazdy. Jak na to, co się w nim działo zareagowali internauci? O tym dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek.
Jest jednym z bardziej popularnych polskich twórców internetowych. Właśnie wydał książkę, w której opowiada o swoim życiu, tym internetowym, i tym realnym. Jaki wpływ na jego twórczość miała walka z nowotworem i dlaczego nie zależy mu na tym, by być rozpoznawanym na ulicy? Poznajcie Cyber Mariana!
Dzięki filmikom zamieszczanym w internecie powiedzenia w nich zawarte stają się kultowe i zaczynają być powszechnie używane. Należą do nich: "Forfiter" i "Ale urwał!". Oto historia tego drugiego.
Ojciec Paweł Kowalski idzie z duchem czasu. Do studentów dociera za pośrednictwem mediów społecznościowych, posługując się ich językiem, stawiając na otwartość. Na czym polega e-wangelizacja i czy da się zmieścić najważniejsze przesłanie homilii w 140 znakach na twitterze? Zobaczcie!
Ross Smith i jego babcia mają na Facebooku prawie 2,5 miliona fanów z całego świata. Internet pokochał ich za luz i niezwykle poczucie humoru. Jak wpadli na pomysł robienia wspólnych filmików? Czy babcia wie jak działa Internet? I skąd zna polskie słowo "stara"?
Internet opanowała nowa moda - użytkownicy mediów społecznościowych starają się zdobyć przeróżne dobra materialne w zamian za odpowiednią liczbę "lajków". Jedną z osób, które skorzystały z tej metody jest aktorka Paula Żochowska. Dzięki "lajkom" zdobyła rolę w filmie Patryka Vegi. Ile musiała ich zebrać, aby reżyser dał jej rolę? O tym, jak internet pomaga w realizacji marzeń rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Paulą i etnografem Robertem Zydelem.
Jak i dlaczego Cezary Pazura został youtuberem, kto go do tego przekonał? Co sprawia, że stworzony przez niego kanał - "Wujek Czarek" odnosi sukcesy? Czy ma plany na rozszerzenie swojej działalności w sieci? Widzieliście już internetowe produkcje aktora? Jak Wam się podobają?
Kiedyś dzieciaki rzucały sobie wyzwania przy trzepaku, dziś robią to w Internecie. Wraz ze zmianą sposobu komunikacji zmienił się również charakter wyzwań. Co to challenge i jaki jest jego sens? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Robertem Zydlem i Grzegorzem Marczakiem.
Fora i blogi parentingowe powinny być miejscem, gdzie rodzice znajdują wsparcie i dobre rady. Czemu tak nie jest? Dlaczego matki stały się jednymi z najagresywniejszych użytkowników Internetu? O groźbach i wulgaryzmach rzucanych przez "Matki Polki" porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Justyną Korzeniewską.
Kinga Rusin wybrała się do Nowego Jorku na spotkanie z Michałem Borkowskim, Markiem Bańczykiem i Markiem Kołtunem, czyli Polakami, którzy odnoszą tam ogromne sukcesy na rynku start-upów. W studiu Dzień Dobry TVN naszymi gośćmi byli: Stefan Batory, Michał Sadowski i Marcin Beme, którzy zdecydowali się działać w Polsce, a wartości stworzonych przez nich firm sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Czym różni się prowadzenie biznesu w Polsce i USA i dlaczego nasi goście zdecydowali się zostać w kraju?
Często zdarza nam się zamieszczać zdjęcia na portalach społecznościowych pod wpływem emocji. Co, kiedy nie jesteśmy na nich sami? Czy istnieją jakieś zasady publikowania prywatnych zdjęć w sieci? Czego lepiej w sieci nie robić? O to zapytaliśmy w studiu Dzień Dobry TVN psychologa biznesu Andrzeja Tucholskiego i trenerkę etykiety biznesu dr Irenę Kamińską-Radomską, którzy powiedzieli, jak wygląda internetowa etykieta. Czy przed wrzuceniem wspólnych zdjęć do sieci pytasz znajomych o zgodę?
Joseph Herscher jest wynalazcą, którego kreatywne filmiki cieszą się dużą popularnością w internecie. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Ile Joseph miał lat, kiedy zaprojektował swoją pierwszą maszynę? Skąd bierze pomysły na nowe wynalazki? Gdzie je konstruuje? Czy jakiś pomysł mu nie wyszedł? Z rozrywkowym wynalazcą rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
W internecie furorę robi zabawa "The Mannequin Challenge", która została zapoczątkowana przez amerykańskich studentów. Chodzi w niej o to, aby zastygnąć w bezruchu na kilka sekund. Zrobiła to już m.in. ekipa demokratycznej kandydatki na prezydenta Hillary Clinton i pierwsza dama USA Michelle Obama. My też postanowiliśmy wziąć udział w tej zabawie i prawdopodobnie jako pierwsi na żywo zastygnąć w bezruchu. Jak nam wyszło? :)
Kinga Głyk od dzieciństwa marzyła o tym aby grać na gitarze basowej. Marzenie się spełniło, w wielu 11 lat występowała już z profesjonalnymi muzykami. Ilość wyświetleń jej przełomowego filmiku dorównuje liczbom, które osiągają teledyski gwiazd pokroju Rihanny i Lady Gagi. Czy popularność uderzyła jej choć trochę do głowy? Z młodziutką basistką porozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Rozebrane zdjęcia Joanny Krupy wywołały ostatnio sporo zamieszania w internecie. Czy celebrytka lubi pokazywać się nago? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Kontakty w internecie powinny odbywać się wedle netykiety. Co zatem jest dopuszczalne, co wymagane, a co konieczne w rozmowach w sieci? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dr nauk humanistycznych w zakresie socjologii Martę Juzę oraz psycholog Magdalenę Chorzewską.
Każdego dnia miliony Polaków korzysta z portali społecznościowych. Coraz częściej mamy do czynienia z wirusami atakującymi te sieci. Jaki cel przyświeca ich twórcom i jak nie paść ofiarą takiego złośliwego programu? Zobaczcie!
Kupujesz przez Internet? Czy wiesz, ile masz dni na odstąpienie od umowy i zrezygnowanie z zakupionego towaru? Kto ponosi koszty odesłania produktu - sprzedający czy kupujący? O tym, jak kupować przez Internet, by później tego nie żałować - rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze stylistą Adamem Chowańskim.
Szkoła Wajdy organizuje kurs Online Kamera dla osób, które chciałyby nauczyć się tworzenia kina wirtualnego i w realu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy reżysera, aktora i wykładowcę Macieja Marczewskiego, aby powiedział o szczegółach kursu. Kto znalazł się wśród wykładowców? Gdzie można znaleźć formularz zgłoszeniowy? I ile kosztuje uczestnictwo w kursie?
Weszły w życie zmiany dotyczące egzekucji komorniczych, które mają usprawnić pracę komorników i chronić wierzycieli. O szczegóły nowelizacji zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera. Dlaczego SKOK-i zostały wyjęte spod egzekucji?
W Rzeszowie, podczas Europejskiego Konkursu Łazików Marsjańskich, Mateusz Hładki spotkał się z Mattem Hardingiem - człowiekiem, który ... tańczył już (chyba) wszędzie. Czy nasz reporter dał radę opanować niezwykle trudne podstawy charakterystycznego tańca Matta? Zobaczcie! :)
W dzisiejszym odcinku, naszego cyklu dotyczącego edukacji seksualnej, zajęliśmy się tematem cyberprzemocy. Na jakie zachowania swoich pociech powinni szczególnie zwracać uwagę rodzice by, w porę, zorientować się, że dziecko jest jej ofiarą? Na czym może polegać przemoc seksualna lub cyberprzemoc? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy Paulinę Trojanowską, wolontariuszkę w Grupie Edukatorów Seksualnych „Ponton.
Co i raz pedofile wymyślają nowe sposoby na zaczepianie dzieci - nie tylko w tzw. realu, ale również w sieci. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z Rzecznikiem Komendanta Głównego Policji Mariuszem Ciarką, by zapytać, jakie są to metody, jak wygląda skuteczność łapania pedofilów i na co rodzice powinni być szczególnie wyczuleni.
Gościem Dzień Dobry TVN była socjolog dr Emilia Paprzycka, z którą rozmawialiśmy o tym, jak nowe technologie i Internet wpłynęły na relacje międzyludzkie. Czy ułatwiają bycie niewiernym?
Coraz więcej osób w Polsce i na świecie cierpi na depresję. Nie wszystkich stać na prywatną terapię. Rozwiązaniem ma być pomoc przez Internet. Na czym ma to polegać? Jak można pomóc komuś przez monitor komputera? Zapytaliśmy o to prof. Romana Cieślaka, psychologa społecznego.
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych zakłada utworzenie rejestru stron niedozwolonych w internecie. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Jak ma działać rejestr? Jaką kategorię stron rząd chce ocenzurować? Gościem Dzień Dobry TVN był Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska.
Ostatnio duże kontrowersje wywołała, zamieszczona w sieci, fotografia Heather Whitten ukazująca jej nagiego męża trzymającego na kolanach ich chore dziecko. Komentarze były różne - jedni nie widzieli w zdjęciu nic zdrożnego, a inni uważali, że może być ono pożywką dla pedofilów. Zobaczcie, co o tym sądziły, goszczące w Dzień Dobry TVN: specjalistka od zagrożeń dzieci i młodzieży w Internecie Ewa Dziemidowicz oraz seksuolog Anna Golan. Czy internet to dobre miejsce na umieszczanie nagich zdjęć dzieci? Czy nie przesadzamy z dostrzeganiem wszędzie seksualnych podtekstów? Czy zdjęcie byłoby krytykowane w ten sam sposób, gdyby zamiast ojca była pokazana matka?