badania

  badania

  Według wyników badań, które przeprowadzono na Polkach, kobiety można podzielić na 7 grup. Czym charakteryzują się owe grupy? O badaniach rozmawialiśmy z psycholog prof. Dominiką Maison. Do której grupy zaliczyłaby się Edyta Pazura? Obie Panie gościłyśmy w Dzień Dobry TVN. Zapraszamy na interesującą rozmowę.

  Czy badania genetyczne rzeczywiście mogą być podstawą do ustalenia optymalnej diety? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z tego typu badań, ile one kosztują i jak powinna wyglądać konsultacja wyników takich badań? O badaniach DNA rozmawialiśmy z dr Anetą Górską-Kot. Czy Waszym zdaniem takie badania mają sens?

  Akcja "Movember", mająca na celu uzmysłowić mężczyznom wagę badań kontrolnych, dobiegła końca. Z jej uczestnikami Łukaszem Radwanem, Marcinem Sawickim, Mateuszem Hładkim, Andrzejem Polanem oraz z profesorem Zbigniewem Gaciongiem rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN o męskim spojrzeniu na zdrowie. Jaki jest, zdaniem Marcina Mellera, najlepszy sposób by skłonić faceta do wizyty u lekarza? ;) Zobaczcie!

  "Nowa twarz męskiego zdrowia" to hasło akcji, która ma na celu przypomnieć mężczyznom o badaniach profilaktycznych. Od 10 lat angażują się w nią znane osoby z całego świata, w tym roku zawitała także do Polski. Na czym polega? Jak przyłączyć się do akcji?

  Monika Jarosińska sama wykryła guzek w piersi. Jednak wszystko skończyło się dobrze. Jakie zmiany w piersiach i na piersiach powinny nas zaniepokoić? Jak skutecznie badać piersi? Czy przed okresem, po okresie, a może w trakcie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: dr Joanna Pabich-Worożbit, ginekolog, oraz Monika Jarosińska.

  "Policzmy się z rakiem" to całoroczna inicjatywa zagrzewająca do walki z rakiem. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Przemysław Saleta – bokser, który wspiera akcję oraz dr Dariusz Godlewski – onkolog, inicjator akcji „Policzmy się z rakiem” . Dlaczego ludzie, u których wykryto nowotwór nie poddają się leczeniu? Jak zwiększać świadomość potrzeby badań profilaktycznych? Jak "serwisować się" po 40.? Dlaczego mężczyźni rzadziej się badają?

  Przychodzi pacjent do lekarza i... stoi w kolejce po zdrowie... i życie. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer przyjrzał się funkcjonowaniu NFZ... z bliska. Ile trzeba czekać na wizytę do lekarza? Co na ten temat ma do powiedzenia były minister zdrowia Marek Balicki? Dlaczego polski pacjent, by się leczyć, musi liczyć na szczęście lub znajomości?

  Fotel z EKG, wanna wysyłająca wiadomości tekstowe i nanoroboty czyli technologia w służbie człowiekowi. Jakie nowoczesne technologie udało się już opracować, a nad czym wciąż pracują naukowcy z Centrum Nanotechnologii przy Politechnice Gdańskiej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego i prof. dr. hab. inż. Wojciecha Sadowskiego.

  Kinga Burzyńska, w Instytucie Matki i Dziecka w Zakładzie Genetyki Medycznej, spotkała się z genetykiem dr. Pawłem Gawlińskim, który odpowiedział na pytanie, czy każda kobieta powinna się teraz poddać takiemu badaniu piersi, jakiemu poddała się aktorka Angelina Jolie? Gdzie w Polsce można przeprowadzić takie badanie?

  Regularne badania są głównym orężem kobiet w walce z rakiem szyjki macicy. Do systematycznych badań namawiały w Dzień Dobry TVN Anna Dereszowska, która wspiera kampanię walki z rakiem szyjki macicy, założycielka organizacji "Kwiat kobiecości" Ida Karpińska oraz ginekolog Małgorzata Rekosz!

  Dlaczego stomatolog może zapytać Cię o liczbę partnerów seksualnych? Czy rzeczywiście seks oralny jest przyczyną wzrostu ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej? Jak uchronić się przed nowotworem jamy ustnej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. n. med. Mariusza Dudę.

  Choroba nowotworowa to najczęstsza przyczyna śmierci w Polsce. Z badań wynika, że w naszym kraju na 100 tysięcy kobiet 15. choruje z powodu raka szyjki macicy. To najwyższy wskaźnik w Europie. Na raka piersi umiera 30. kobiet na 100 tysięcy. Rak zazwyczaj wykrywany jest za późno. W myśl maksymy: "Lepiej zapobiegać niż leczyć" aktorka Ewa Gawryluk oraz aktorka Dorota Deląg zaangażowały się w akcję Rajd Polski Kobiet, która ma na celu walkę z nowotworami. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy je obie.

  W Centrum Profilaktyki Nowotworów na warszawskim Ursynowie dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska zachęcała wszystkie kobiety do badań mammograficznych i cytologicznych. Dlaczego warto się regularnie badać, co ile trzeba się badać i czy każda kobieta może zgłosić się na badania?

  Ida Karpińska usłyszała diagnozę, która brzmiała jak wyrok: rak szyjki macicy. W porę wykonane badanie uratowało jej życie. W podłoża niechęci do robienia regularnych badań leży zwykły ludzki strach. Pokonaj go i nie daj szansy nowotworowi!

  Co trzeci mieszkaniec Europy jest alergikiem, dlatego Europejska Fundacja Badań nad Alergią postanowiła przyznać specjalne certyfikaty hotelom, które są przyjazne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.

  W Polsce rocznie 10 tysięcy kobiet dowiaduje się, że zachorowało na raka piersi. Ciągle jednak za mało mówimy o profilaktyce. Fundacja TVN "Nie jesteś sam" już drugi raz była partnerem akcji, którą prowadzi firma Pandora "Wspieram - działam". W studiu Dzień Dobry TVN Maja Hansson, brand manager w firmie Pandora przybliżyła założenia akcji.

  Czy to prawda, że to kobiety są bardziej odporne na ból niż mężczyźni. Okazuje się, że nie. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda wynika, że kobiety odczuwają ból intensywniej niż mężczyźni. Badacze przeprowadzili eksperyment na grupie ponad 72 tysięcy kobiet i mężczyzn.

  Ile procent Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego? Jaki jest średni wiek naszej inicjacji seksualnej, a jaka średnia długość aktu seksualnego? Jak kształtują się nasze opinie na temat homoseksualizmu? To tylko niektóre z pytań, jakie zadano Polakom podczas badań "Seksualność Polaków 2011". W studiu Dzień Dobry TVN Zbigniew Izdebski przedstawia wyniki raportu i odkrywa przed nami nowe, nieznane oblicze polskiej seksualności.

  W kawiarence TVN Cafe każdy mógł przyjść i wykonać badania spirometryczne zupełnie za darmo. Na czym polegają takie badania i jakie choroby mogą wykryć oraz kto, przede wszystkim, powinien się przebadać?

  W Kanadzie ministerstwo zdrowia zaleca dzieciom i młodym ludziom, by nie korzystali z telefonów komórkowych, bo telefony mogą zwiększać zachorowalność na nowotwór mózgu. Czy mamy zatem zabrać telefony komórkowe dzieciom i je po prostu wrzucić? Jak bardzo jesteśmy narażeni na oddziaływanie fal elektromagnetycznych emitowanych przez komórkę? Dlaczego telefony rozgrzewają się i czy mogą podgrzać ludzki mózg?