badania

  badania

  Wirus SARS-CoV-2 okazał się bardziej zakaźny niż oczekiwano, nie reaguje też na większość typowych leków przeciwwirusowych. Okazuje się jednak, że znane często od dawna i zarejestrowane do leczenia innych chorób medykamenty mogą się okazać skuteczne w przypadku Covid-19. Wśród kandydatów znajdują się m.in. środki przeciwlękowe, antyalergiczne czy stosowane w leczeniu trzustki.

  W laboratoriach medycznych na całym świecie zwierzęta poddawane są testom naukowym. Czy przy rozwoju technologii nadal jest to konieczne? Jak wygląda procedura przeprowadzania testów na zwierzętach? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z neurobiologiem dr Pawłem Boguszewskim.

  Już w niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji na rynku w Bydgoszczy zaparkował Medbus, gdzie można bezpłatnie wykonać profilaktyczne badania - USG piersi i jąder. Serdecznie Was do tego zachęcamy!

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandrę Snuzik. 17-latka jest młodym naukowcem, która odkryła, że polska cebula może zatrzymać rozwój malarii. W jaki sposób? Co uczennica robiła w Ghanie? I dlaczego w czasie badań naukowych Aleksandra musiała nauczyć sie cyrylicy?

  Bywa tak, że mimo diety i ćwiczeń nasza waga nie chce drgnąć. Jak to możliwe? Jakie badania powinniśmy zrobić zanim zaczniemy się odchudzać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: eksperta mikroodżywiania Martę Mieloszyk-Pawelec.

  Nasz gość - dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego jest według UNESCO jednym z naukowców, którzy mogą zmienić świat. Co motywuje ją do ciężkiej pracy? Na czym polegają jej badania i jak mogą być wykorzystane jej odkrycia?

  Profilaktyka badań, w szczególności u kobiet, jest bardzo ważna. Jak o swoje zdrowie dba Paulina Chruściel? Aktorka wyznała dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej, że kiedyś zdrowie było dla niej najmniej istotną kwestią. Dlaczego? Czy w jej domu rodzinnym mówiło się o tym, jak ważna jest profilaktyka badań? A co o badaniach i więzi międzypokoleniowej powiedziała Aleksandra Hamkało?

  Ich wynalazek został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli – Brussels Innova 2016. O biodegradowalnych aerożelach chitozanowych opowiedzieli nam mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i dr inż. Marek Piątkowski - Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej: "Ze śmieci udało nam się stworzyć bardzo zaawansowane biomateriały!". Skąd pozyskują surowiec do tworzenia aerożeli? W czym ich wynalazek jest lepszy od rozwiązań dostępnych na rynku i kiedy ma szansę trafić do masowej produkcji?

  Bardzo często zdarza nam się narzekać na polski system edukacji, jednak badania pokazują, że wbrew pozorom nie jest tak źle. Polscy uczniowie świetnie radzą sobie np. z matematyką i czytaniem. Z międzynarodowego raportu wynika też, że w latach 90. ponad 60 proc. Polaków miało tylko podstawowe wykształcenie, a teraz coraz więcej z nas zdobywa wykształcenie wyższe. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy prof. Krzysztofa Biedrzyckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dorota Gardias spotkała się z Magdaleną Różczką, która namawiała kobiety do jak najczęstszego badania piersi. Dlaczego jest to tak istotne? Zobaczcie.

  W 1968 roku amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla prof. Luis Alvarez chciał sprawdzić, czy w piramidzie Chefrena znajdują się ukryte komnaty. Po jej "prześwietleniu" doszedł jednak do wniosku, że nie ma tam takowych. Po wielu latach licealiści z Płocka stworzyli model matematyczny wskazujący, że w tejże piramidzie może jednak istnieć niezlokalizowane dotąd pomieszczenie. Polskich uczniów i ich opiekuna dr hab. Janusza Kempę z Politechniki Warszawskiej gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Dlaczego zainteresowali się tym tematem? Kto pomógł im zdobyć pieniądze na badania? Na jakie studia się wybierają?

  Prof. zw. dr hab. Ewa Helwich: "Nie rozumiem intencji, dlaczego to ma dotyczyć badań prenatalnych, które przynoszą tyle korzyści dla dziecka, które ma się urodzić, dla dziecka, które jest dotknięte jakąś wadą. Badania prenatalne są wykonywane nie po to, żeby tej ciąży się pozbyć, tylko żeby podjąć taka decyzję, która jest dla dziecka najlepsza." W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o konsekwencjach jakie może nieść ze sobą wejście w życie ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne.

  Jest kamieniem milowym na drodze do wydłużenia naszego życia, a dla wielu chorych jest szansą na nowe życie. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad wyjątkowym projektem. Na jakim etapie znajdują się badania nad polską, sztuczną krwią? Czy zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha ma szansę wygrać "wyścig", w którym biorą udział ośrodki badawcze na całym świecie?

  Amerykańska organizacja EWG co roku publikuje listę warzyw oraz owoców najbardziej i najmniej skażonych pestycydami. O komentarz do raportu poprosiliśmy dietetyka Damiana Parola. Czy według niego lista jest przygotowywana rzetelnie? Od gościa Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy są one bardzo groźne dla zdrowia.

  "Byłem młodym człowiekiem, który może wszystko, a nic nie musi... Dwa lata temu złapałem się za jaja, wykryłem coś niepokojącego - guzek. Na USG usłyszałem: NOWOTWÓR!" Kampania „Łap jaja” ma zachęcić mężczyzn do badania się pod kątem raka jąder. Nowotwór ten szczególnie niebezpieczny jest dla panów między 19 a 40 rokiem życia. Wcześnie wykryty jest w 100 proc wyleczalny. O mężczyznach, nowotworze jądra, profilaktyce i wstydliwych wizytach u urologa rozmawiamy z dr Tomaszem Bużańskim.

  Z amerykańskich badań wynika, że, kiedy staramy się o partnera, to chudniemy, a kiedy jesteśmy już z nim w stałym związku - tyjemy. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz do tego odkrycia poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychodietetyczkę i coacha zdrowia Elżbietę Lange.

  Dyrektor Europejskiego Instytutu Żywienia i dietetyk Udo Pollmer - wraz z Juttą Muth, Moniką Niehaus, Andreą Fock - postanowił przyjrzeć się informacjom na temat m.in. produkcji żywności, bio-certyfikatom i szczepionkom. Następnie, na podstawie wyników badań, grupa wydała książkę, w której wyjaśnia, w jaki sposób wielkie koncerny wykorzystują naszą niewiedzę. W Dzień Dobry TVN Pollmer powiedział, dlaczego - jego zdaniem - surowe warzywa wcale nie są takie zdrowe, jak się uważa. Dowiedzieliśmy się również, z jakich powodów powinniśmy podawać dzieciom frytki, a nie ziemniaki w mundurkach.

  Po sezonie jesienno-zimowym nasz organizm jest wyczerpany, między innymi infekcjami i brakiem witaminy D. Jakie badania warto zrobić na wiosnę? Jak interpretować wyniki badań? Czy można robić to samemu? Zapytaliśmy o to internistę Ewę Czernicką-Cierpisz.

  Co kieruje naukowcami, którzy latami potrafią pracować nad swoimi odkryciami? W którym roku został wysłany pierwszy e-mail w Polsce? O wynalazkach, które zmieniły nasze życie, rozmawialiśmy z Wiktorem Niedzickim. Jak myślicie, co może być kolejnym krokiem milowym w dziejach ludzkości?

  "Mężczyzna działa na testosteronie od a do z". Pod wpływem stresu, w organizmach mężczyzn, testosteron przekształca się w estrogeny. W wyniku tego procesu panowie stają się "pseudokobietami". Jedynym ratunkiem, w tej sytuacji, jest zmiana stylu życia. O męskim zdrowiu, i roli kobiet w dbaniu o nie, rozmawialiśmy z dr n. med Ewą Kempisty-Jeznach. Panowie, badajcie się i prowadźcie aktywne życie!

  Glejak wielopostaciowy jest najtrudniejszym do leczenia nowotworem mózgu. Według statystyk, po pierwszej diagnozie ponad 90% pacjentów umiera w ciągu 18 miesięcy. Radioterapia i chemioterapia nie pomagają, a ewentualne usunięcie guza prowadzi do poważnych skutków ubocznych. Zespół doktorantów SGGW wydał wojnę glejakowi. Ich bronią jest grafen. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy biotechnologa dr Martę Grodzik i biologa dr Sławomira Jaworskiego, aby zapytać ich o szczegóły dotyczące badań i perspektywy wprowadzenia tej metody do lecznictwa.

  Z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że Polacy zdradzają coraz częściej. Do niewierności małżeńskiej przyznaje się już 39 proc. respondentów. Nadal częściej zdradzają mężczyźni, ale panie gonią panów w tych niechlubnych statystykach. W Dzień Dobry TVN o przyczynach zdrad rozmawialiśmy z autorem badań - prof. Mariuszem Jędrzejko i seksuolog Katarzyną Klimo-Damską.

  Warsaw Mummy Project zakłada kompleksowe przebadanie czterdziestu dwóch egipskich mumii z Muzeum Narodowego w Warszawie m.in. z wykorzystaniem tomografu komputerowego, badań daktyloskopijnych i DNA. Przyglądał się temu dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Podczas wizyty w muzeum i szpitalu dowiedział się, czemu mają służyć te badania i jakie znaczenie mumie egipskie mają one dla medycyny.

  Festiwal KultUro to wydarzenie kulturalne, którego głównym celem jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego. Z pomysłodawcami festiwalu, członkami zespołu „EndoPower”: prof. dr hab. Piotrem Chłostą, dr hab. Tomaszem Szydełko i dr hab. Marcinem Słojewskim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy granie na scenie jest bardziej stresujące niż operacja? A może jest jakieś podobieństwo między występem przed publicznością a pracą na sali operacyjnej?

  Filip Chajzer wybrał się na spotkanie z "przypadkowo zatrzymanym" przez inspekcję transportu drogowego, mistrzem nart i kierownicy, Adamem Małyszem! Przy okazji dowiedzieliśmy się, kim są "krokodyle", jakie dźwięki wydają oraz, jak dbają o zdrowie kierowców! Zobaczcie sami.

  Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad materiałem, który z jednej strony ma być lekki i elastyczny, z drugiej zaś skutecznie pochłaniać energie uderzenia i chronić przed urazami. Polski wynalazek, który ma szansę, już wkrótce, podbić np. rynek ochraniaczy sportowych zaprezentowali nam, w studiu Dzień Dobry TVN, Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy i mgr. inż. Małgorzata Głuszek z Politechniki Warszawskiej. Czy Marcinowi Mellerowi udało się zniszczyć (MŁOTKIEM!) telefon chroniony tym materiałem? Zobaczcie!

  Co dziesiąty Polak nie wie, że cierpi na obturacyjny bezdech senny. Co to jest? Jakie czynniki ryzyka mogą wpłynąć na występowanie bezdechu? Jakie są objawy tej choroby, a jakie następstwa? Za pomocą jakich badań można wykryć chorobę? Czy bezdech można wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: prof. Robertem Skomro z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie - światowej klasy specjalistą w dziedzinie bezdechu.