badania

  badania

  Przygotowanie dietetyczne do kolonoskopii to jeden z ważniejszych czynników wpływających na jakość badania. Niezmierne ważne jest przestrzeganie zasad żywieniowych, które jasno określają, co jeść przed kolonoskopią. Złe przygotowanie może spowodować powikłania oraz konieczność powtórzenia badania.

  Ministerstwo Zdrowia wdraża Program Domowej Opieki Medycznej (DOM), który ma pomóc osobom chorym na COVID-19. Pacjenci objęci domową izolacją za pomocą pulsoksymetru mierzyć będą saturację i tętno, a dzięki mobilnej aplikacji ich wyniki trafią bezpośrednio do konsultantów. Jak program będzie działał w praktyce? O tym opowiedział nam lekarz Narcyz Sadłoń.

  Wiele osób nie myśli na co dzień o konieczności wykonywania podstawowych badań profilaktycznych. Trzeba jednak wiedzieć i o tym pamiętać, że tylko dzięki nim możliwe jest szybkie rozpoznanie schorzeń, które nieleczone mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

  W dobie pandemii onkolodzy wykryli o jedną czwartą mniej nowotworów. Wynik statystyk nie powinien nas jednak satysfakcjonować. Większość pacjentów w obawie przed zakażeniem COVID-19 ignoruje niepokojące obawy i rezygnuje z wizyt u lekarzy. Niestety rak nie poczeka, a każdy dzień u chorego pacjenta jest na wagę złota. O istocie badań i programie edukacyjnym "Rak nie poczeka na koniec epidemii" opowiedziała nam Anna Puślecka, ekspertka mody i wizerunku.

  Z powodu pandemii kornawirusa polscy uczniowie musieli przestawić się na nauczanie zdalne. Z badań przeprowadzonych w czerwcu wynika, że taki system nie do końca im odpowiada i w roku szkolnym 2020/2021 wolą chodzić na zajęcia do szkoły. Chcieliby jednak częściowo uczyć się także zdalnie i szerzej korzystać z nowoczesnych technologii.