Jak zauważa dr Beata Wróbel, ginekolog i seksuolog, autorka książki "Sztuka kobiecości", nikt nie mówi o seksie z perspektywy zarówno relacji w związku, jak i dolegliwości bólowych. A jeżeli kobieta z powodu jakiś dolegliwości nie odbywa kontaktów seksualnych i pojawia się u niej lęk, to wymaga wtedy konsultacji seksuologa.
Zasada jest prosta: seks nie może boleć. Jak boli, to można - nawet trzeba! - coś z tym zrobić
- podkreśla dr Beata Wróbel.
Zobacz także: Seks hiszpański – na czym polega ta forma zbliżenia?
Ile kobiet cierpi na bolesny seks?
Z moich badań wynika, że jest ich więcej niż 20%, bo lekarze nie traktują dyspareunii jako choroby. To nie wymysł, to choroba, jak migotanie przedsionków czy cukrzyca
- mówi gość Dzień Dobry TVN.
Co jest przyczyną bólu w czasie stosunku?
Na ból wpływają czynniki organiczne, np. budowa błony dziewiczej i pochwy. Może być też skutkiem stanu zapalnego czy wady wrodzonej. Jeżeli ginekolog wyleczy objawy, a ból nie przechodzi, wtedy należy zwrócić się do seksuologa lub psychoterapeuty.
Dyspareunia
To dysfunkcja, dla której charakterystyczny jest ból odczuwany w czasie stosunku . Często ma ona podłoże psychiczne - coś w życiu kobiety sprawiło, że tak reaguje. Mogą to być: przemoc psychiczna i fizyczna w domu rodzinnym, molestowanie, złe pierwsze doświadczenie seksualne czy nieprawidłowo przebiegający proces identyfikacji płciowej. Leczenie polega na odnalezieniu przyczyny i przełamaniu lęku. Z pomocą może przyjść fizjoterapeuta, bo kobieta potrzebuje wtedy pracy nad wzmocnieniem kręgosłupa, szczególnie mięśni poprzecznych przedniej ściany brzucha.
Zobacz też:
- Szukasz sposobu na udany seks? Rozwiń swoją inteligencję seksualną
- "Pierwszy raz" dopiero po ślubie? Tylko 10% par zachowuje wstrzemięźliwość
Autor: Luiza Bebłot