Styl Życia

"Pierwszy raz" dopiero po ślubie? Tylko 10% par zachowuje wstrzemięźliwość

Styl Życia

"Pierwszy raz" dopiero po ślubie? Tylko 10% par zachowuje wstrzemięźliwość

Białe związki i zachowanie czystości do ślubu to w dzisiejszych czasach rzadkość. Dlaczego pary nie decydują się poczekać z pierwszym razem do nocy poślubnej? Rozmawialiśmy o tym z seksuologiem -  Izabelą Jąderek oraz z Ramoną i Janem Figatami, którzy zdecydowali się poczekać z seksem aż do ślubu. 

Czym kierowali się, czekając z seksem do ślubu?

Ramona i Jan Figat są ze sobą od 8 lat, od 6 są małżeństwem. Jak przyznali, oboje wychowywali się w wierzących, katolickich rodzinach. Poznając się, ustalili, że będą trzymać się zasad kościoła i wstrzemięźliwość zachowają aż do ślubu. Dopiero po dwóch latach powiedzieli sobie sakramentalne „tak”, co umożliwiło im pierwszy kontakt cielesny.

Najważniejszym powodem jest miłość. Kierowaliśmy się miłością i staraliśmy się podchodzić do siebie, jak najlepiej umiemy i w tym nam oczywiście pomagała wiara. Było łatwiej, bo zarówno ja, jak i Ramona chcieliśmy zachować czystość 

 - tłumaczył Jan.

Zachowanie czystości do ślubu, może wiązać się z różnymi obawami. Jan zdradził, że w ich przypadku również pojawiał się lęk, jednak z każdym spotkaniem i rozmową powoli ustępował.

Staraliśmy się poznać lepiej, staraliśmy się, ten czas w narzeczeństwie spędzać tak, że już prawie codziennie się ze sobą widzieliśmy i bardzo dużo rozmawialiśmy. Tę pewność, że to jest ta osoba, zyskaliśmy dopiero w momencie zawarcia sakramentu ślubu. 

– dodał Jan.

Miłość odpowiedzią na wszystko?

W przypadku naszych gości sytuacja zakończyła się happy endem, jednak nie zawsze wygląda to tak kolorowo. Seksuolog, która gościła dzisiaj w programie, wytłumaczyła, że miłość jest tylko jednym z czynników, który może gwarantować udany związek, ale niestety nie jest wszystkim i często sama miłość nie wystarcza.

Jeśli mówimy tutaj o seksie i o osobach, które zdecydowały się uprawiać seks po ślubie, to niestety bywa tak, że okazuje się, że pary są niedopasowane, mają inne temperamenty, inne preferencje seksualne, okazuje się, że zapach tej drugiej osoby nam nie odpowiada. Seks posługuje się zupełnie innym językiem aniżeli ten, który znamy, ten zwerbalizowany. 

– powiedziała Izabela Jąderek.

Należy być ostrożnym ze stwierdzeniem, że miłość przezwycięży wszystko i pokonana każde lęki. Jak przyznała seksuolog, z doświadczenia gabinetowego widzi, że pary mówiące o wielkiej miłości, niezależnie od tego, czy zachowały czystość do ślubu, czy nie, borykają się z problemami w sferze seksualnej.

Niektórym parom udaje się te problemy przepracować, a niektórym zupełnie nie i się rozstają. Okazuje się, że miłość nie jest lekarstwem na związek 

– powiedziała seksuolog. 

W tej chwili na wstrzemięźliwość do ślubu decyduje się około 10% par. Zdecydowana większość chce uprawiać seks przed ślubem. Partnerzy chcą się lepiej poznać i nie uważają seksu za grzech.

Małżeństwo jest tym miejscem, gdzie my staramy się dopasowywać. Kochamy tę drugą osobę, chcemy rezygnować ze swojego egoizmu, wyjść do tej osoby i obdarzyć ją miłością. To jest ten czas, kiedy uczymy się siebie i swoich potrzeb, chcieliśmy uszczęśliwić się nawzajem

– mówi Ramona.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
109
33
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
11
20.01.2020
Emily
Trudny temat, ale myślę, że seks przed ślubem też może źle przysłużyć się parze. Na przykład bardzo wiąże nas emocjonalnie z osobą, która może nie być odpowiednia dla nas pod innymi względami, a przez seks nie do końca to widzimy, albo trudno nam jest taką relację zerwać. Więc to nie jest tak, że uprawianie seksu przed ślubem może miec tylko dobre strony, jak uważa pani seksuolog. Seks oznacza też ryzyko ciąży, i relacja kończy się ślubem (nadal wiele par pobiera się ze względu na ciążę..). A potem okazuje się, że nie jesteśmy szczęśliwi z nim/nią. Akurat znam takie przypadki...A może gdyby nie seks, to można by było spojrzeć na tę osobę "chłodniejszym okiem" i nie uwikłac się w nieszczęśliwe małżeństwo. Tak więc to druga strona medalu, nie tylko ta, o której mówi pani seksuolog (poznanie się przed ślubem i sprawdzenie dopasowania w sferze seksualnej).
15.01.2020
Daw
Bez ducha Świętego nic nie przetrwa, a każdy kto nie poznał ducha to jest biedny ..? wolę być uznawany za ciemnotę, aniżeli cierpieć w życiu wiecznym ? Chwała Tobie Jezu Chryste !☺️☺️
13.01.2020
Wert
Aż dziwne że taka ciemnota żyje na tym świecie. Czekać do ślubu? A jak będzie kiepsko to rozwód?
12.01.2020
Sis
Super para, pieknie opowiadaja o zwiazku malzenskim ...wiecej takich tematow nam potrzeba.
12.01.2020
insaneous
W nowym świecie, który ma nastać, nie będzie małżeństw, lub będą w zupełnie innej formie, np. w rodzaju Poliamorii - związku, bez zobowiązań (Ew. Mateusza 22:30. Łukasza 20:34-36)
11.01.2020
Ona takaaa...
Jest wiele takich par , wyobraź sobie ze facet nigdy nie daje ci orgazmu cale życie będziesz żyła bez orgazm ? Będziesz zdradziła czy sie masturowala ? Naturalną rzeczą jest to , że każdy ma swoje potrzeby
10.01.2020
Krak
Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałam, żeby para, która naprawdę się kocha (czy to w małżeństwie, czy nie) rozstała się tylko przez niedopasowanie w łóżku. A Wy? Serio ktoś z Waszych znajomych/przyjaciół/bliskich rozstał się ze swoją drugą połówką, bo seks był zły? Bo ja osobiście nigdy bezpośrednio o takim przypadku nie słyszałam. Jeśli Wy tak- to naprawdę współczuję osobie, dla której właśnie seks był o wiele ważniejszy, niż sam człowiek, którego podobno się kochało.
10.01.2020
Dorotal54i
E tam głupoty gadają lepiej męża przetestować przed ślubem żeby potem nie było zdziwienia
10.01.2020
Ona
Przede wszystkim należy rozróżnić Miłość od Pożądania! Samo uprawianie seksu to na pewno nie Miłość, która "cierpliwa jest , wszystkiemu wierzy , wszystko przetrzyma ..."
W dzisiejszych czasach każdy z każdym próbuje się "dopasować " przed ślubem -przecież nie można brać kota w worku ....A potem i tak małżeństwo diabli biorą wcześniej czy później ! Więc czemu ma służyć to wszelkie"dopasowanie" się przed ślubem?? Gratuluję wszystkim parom, które wytrwały czystości przedmałżeńskiej, taki dom oparty jest na skale i na pewno nie runie .
10.01.2020
on
tylko czystosc i wstrzwmiezliwosc czyni czlowieka wolnym
09.01.2020
Jeny
Zaryzykowałam, wytrzymałam ,jestem 25 lat po ślubie.dwoje dorosłych dzieci..i jedno malutkie.Akurat w moim przypadku wszystko dobrze się ,, dopasowało,,ale myślę że to każdego indywidualna sprawa.
Rozwiń wszystkie komentarzy