Jak pandemia wpłynęła na związki? W Polsce, jak wynika z badań prof. Izdebskiego, 1/4 ankietowanych rozważała rozwód. BBC ogłosiło, że w okresie od lipca do października 2020 r. jedna z brytyjskich firm prawniczych odnotowała 122-procentowy wzrost liczby zapytań o rozwody. O kryzysach w związkach rozmawialiśmy z Piotrem Mosakiem, psychologiem i terapeutą par oraz Magdą Modrą-Krupską i Markiem Krupskim.
Kryzys w związku
Kiedy w marcu zostaliśmy zamknięci w domach, wiele mówiło się o kryzysach w małżeństwach. Niestety, niektóre zakończyły się rozwodami, inne kryzys tylko umocnił. Według badań zaprezentowanych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że ponad 60 proc. respondentów oceniło, że w czasie izolacji w ich związku nic się nie zmieniło, ale prawie co czwarty Polak pomyślał o rozwodzie.
Covid i lockdown nam uporządkowały to życie małżeńskie. Ci, co chcieli się rozwieść, wcześniej zaczynali poważnie zastanawiać, lub jak mieli kochanki, to się wyprowadzają bo wolą z nią siedzieć. Z drugiej strony ci, którzy mieli problemy nagle zostali zamknięci razem i mieli czas te problemy wyjaśnić. Byli zainteresowani rozwodem, ale się nie rozwiedli, bo mieli czas na autoterapię
- tłumaczy Piotr Mosak, psycholog, terapeuta par.
Jak dodaje, dobre dla niektórych związków było to, że lockdown trwał dwa miesiące. - Bo my początkowo nie lubimy siebie, bo nie umiemy. Mamy trzeci, czwarty, nagle ludzie się przyzwyczajają, siadają z albumem ze zdjęciami, nagle coś przypominają, co ich połączyło. Jest szansa na to, żeby sobie przypomnieć, przyswoić i odnowić, odrestaurować związek. Jeżeli się nie uda, to dochodzą do wniosku, że może nie ma sensu – wyjaśnia.
Jak pokonać kryzys w związku?
Magdalena Modra-Krupska i Marek Krupski są małżeństwem od 14 lat. W ich przypadku pandemia umocniła związek, chociaż przyznają, że kłótni nie uniknęli. - Temperament jest u męża i u mnie, ale ja wolę się wykrzyczeć, podenerwować (…) Szukamy tego złotego środka – mówi aktorka. Lęk i stres związany z wirusem nie był obojętny. - Czasami te problemy potrafią nas scalać. W naturze człowieka to troszkę leży, ze jak jest problem to się łączymy – zauważa aktor.
Jak zatem pokonać kryzys w związku? - Zawsze mówimy rozmowa. Czyli nie reagowanie od razu emocjami. Pozwolenie sobie na emocje, ale w czasie tych emocji niczego nie rozwiązujemy i nie podejmujemy decyzji, tylko wyzwalamy emocje. Mówimy, że jesteśmy zmęczeni, wkurzeni i jutro o tym porozmawiamy. Rozmawiamy, ustalamy wtedy kiedy jest spokojniej, kiedy tych emocji nie ma. Robimy błąd, gdy próbujemy podjąć decyzję, kiedy się kłócimy. To jest czas na kłótnie, nie na decyzje – wyjaśnia Piotr Mosak.
Zobacz też:
Jak przyciągnąć miłość i znaleźć odpowiedniego partnera?
Jak sprzeczają się Fit Lovers? "U nas kłótnie są żałosne"
Jak zapomnieć o byłym partnerze? Jak nie myśleć o ex?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Korytowska