Związki i seks

Kontakty seksualne, które propaguje wiele gwiazd show-biznesu. Czym skutkuje promiskuityzm?

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta i mężczyzna w łóżku

Promiskuityzm to kontakty seksualne z wieloma, najczęściej przypadkowo poznanymi osobami. Takie akty miłosne są całkowicie pozbawione uczuć. Moda na wolną miłość zaczęła się w okolicach lat 60. XX wieku. Obecnie można spotkać ją w serialach, filmach oraz popularnych programach rozrywkowych. Propagują ją również niektóre gwiazdy show-biznesu, sportu i muzyki. Szybkie życie w dużych aglomeracjach miejskich nie sprzyja długoletnim związkom, które wymagają cierpliwości, wzajemnego zrozumienia i pielęgnowania uczucia.

Promiskuityzm to najprostsza ścieżka do zaspokojenia nie tylko potrzeb seksualnych. Pomaga również wypełnić pustkę w życiu człowieka. Przelotne znajomości, które kończą się natychmiastową konsumpcją, cechują się znikomym zaangażowaniem. Podczas krótkich spotkań partnerzy nie są w stanie poznać drugiej osoby, a szczególnie jej problemów, trosk, marzeń i celów. Spotkania najczęściej ograniczają się do luźnych rozmów wprowadzających i bezuczuciowego aktu miłosnego.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Promiskuityzm – najważniejsze informacje

Osoby uprawiające stosunki seksualne z przypadkowymi partnerami w niektórych społeczeństwach są oceniane negatywnie. Wynika to m.in. z głęboko zakorzenionych wartości, takich jak rodzina i stereotypu jednego partnera lub partnerki do końca życia. W takich społecznościach funkcjonuje przekonanie, że akt miłosny prowadzi do ciąży, czyli posiadania potomstwa. Promiskuityzm często odbierany jest jako negatywne zachowanie. Przypadkowe kontakty seksualne niosą ze sobą ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Nie istnieją jednak badania, które potwierdzają tę tezę. Niezwykła popularność i łatwa dostępność środków antykoncepcyjnych sprawiły, że natychmiastowa konsumpcja związku nie wiąże się z możliwością zapłodnienia.

Promiskuityzm zakłada, że wszystko oprócz seksu prowadzi do kłopotów, sporów i jest zbyt skomplikowane. Promiskuici oddzielają stosunki seksualne od uczuć. Można powiedzieć, że idą drogą na skróty. W klasycznej sytuacji dwie osoby najpierw się poznają, wzajemnie oceniają, wywiązuje się między nimi więź, która może przerodzić się w miłość. Dopiero na końcu następuje konsumpcja związku. W przypadku promiskuityzmu wszystkie etapy uznawane są za coś zbyt skomplikowanego i zostają pominięte. Wyznawcy tej teorii zmieniają partnerów bez wyraźnej przyczyny. Brak uczuć i czułości sprawia, że rozstanie nie wiąże się z negatywnymi emocjami. Zmiana partnera następuje w sposób automatyczny. Potrzeba częstego seksu z nieznajomymi osobami może wynikać z potrzeby zaspokojenia chęci dominacji nad drugą stroną lub zwiększenia poczucia własnej wartości.

Do czego prowadzi promiskuityzm?

Oprócz chorób i nieplanowanej ciąży częste kontakty seksualne z przypadkowymi partnerami mogą doprowadzić do ambiwalentnego traktowania partnerki lub partnera. W psychologii wyróżnia się następujące zaburzenia seksualne:

  • zespół madonny i ladacznicy – został dokładnie opisany przez wybitnego psychoanalityka Renshava pod koniec lat 70. Polega na podwójnym podejściu mężczyzny do kobiety. Madonna to cnotliwa, kochająca żona, dbająca o ognisko domowe. Marzy o posiadaniu dużej rodziny, domu z ogrodem i wspólnych posiłkach z bliskimi. Ladacznica to piękna, wyzwolona kobieta, która wie jak wykorzystać wszystkie swoje atuty. Jest zmysłowa, pociągająca i traktuje seks jako zabawę. Zawsze gotowa i chętna na konsumpcję luźnego związku. Mężczyzna chciałby, aby kobieta była jednocześnie madonną i ladacznicą, dostosowując swoje oblicze do konkretnej sytuacji. Taka postawa może wynikać m.in. z błędów wychowawczych, lęku przed kastracją i podwójnej moralności. Może również pojawić się u mężczyzn, którzy z różnych powodów nie ufają kobietom;
  • u kobiet występuje zespół rycerza i rozpustnika. Polega na ambiwalentnym podejściu pań do mężczyzn. Dwa modele męskości, z których jeden określany jako rycerz, symbolizuje mężczyznę zapewniającego poczucie bezpieczeństwa, romantycznego, prawdomównego, szlachetnego i kulturalnego. Drugi to rozpustnik, czyli prawdziwy samiec alfa – zmysłowy, silny, kuszący, biegły w sztuce kochania, żywiołowy i energiczny. Funkcjonuje w umyśle kobiety jako idealny mąż i kochanek. Przedstawicielki płci pięknej, które nie łączą satysfakcjonującego życia seksualnego ze swoim partnerem, pragną spełniać fantazje erotyczne wyłącznie z mężczyzną rozpustnikiem, gdyż przy rycerzu czują się skrępowane.

Oba syndromy są najbardziej popularne w szeroko rozumianej kulturze Zachodu, czyli krajach wysoko rozwiniętych. Choć skuteczne metody antykoncepcji ograniczają negatywne skutki życia w zgodzie z promiskuityzmem, część społeczeństwa nadal podchodzi z rezerwą do tego typu zachowań.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: grinvalds/Getty Images

Pozostałe wiadomości