Jak żyje szlachta w XXI wieku? "To nie jest kwestia posiadania majątku"

Styl życia


Szlachcice większości osób kojarzą się z historycznymi postaciami z szablą w dłoni, czapką na głowie i zakręconym wąsem. Jak jednak wyglądają i kim są współcześni członkowie poważanych niegdyś rodów? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ich przedstawicielami.

Rodzina i dwór Korsaków

Rodzina Michała Bartłomieja Korsaka przed laty mieszkała na terenie dzisiejszej Białorusi. Jego ród jest rodem szlacheckim. Przodkowie byli właścicielami wielkich terenów, jednak po wybuchu II wojny światowej, Korsakowie stracili swoją posiadłość.

- Szlachtą w Polsce jest człowiek, który dziedziczy tytuł szlachecki po ojcu. Obowiązek i służba jest ponad życie każdego człowieka. (...) To nie jest kwestia posiadania majątku. To jest kwestia posiadania historii, posiadania wiedzy o swoim pochodzeniu, przekazu rodzinnego . Szlachcicem się jest w każdym punkcie swojego życia, nawet nie trzeba być bogatym - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Michał Korsak.

Michał Korsak przyszedł na świat w 1963 roku. Wychowywał się w 50-metrowym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie. Z zawodu jest zootechnikiem, ponieważ uwielbiał zwierzęta. Hodował konie i indyki, a teraz ma pasiekę. Swoim pochodzeniem zaczął interesować się 15-20 lat temu. Czytał o herbach, chodził do kościołów, poznawał rodzinę, dopytywał się, jakie jest drzewo genealogiczne. Wśród jego przodków można znaleźć malarzy, poetów, a nawet rycerzy i posłów.

- Polski szlachcic to jest człowiek dzielny. To jest człowiek gotów na każde wezwanie się stawić. Działamy dla Polski, bo mimo wszystko trwamy - powiedziała Beata Kazimierska-Korsak.

Michał z małżonką od zawsze marzyli o zamieszkaniu w prawdziwym dworze. W celu znalezienia idealnego miejsca przejechali pół kraju, aż w końcu dotarli do Balina. Posiadłość była zarośnięta i zaniedbana. Oni postanowili ją wyremontować. Teraz w ich salonie można znaleźć kanapę, na której siedział car Alexander II, a także lustro, w jakim przeglądał się Napoleon. Ich dom tętni życiem, gdyż zapraszają do siebie młodzież i organizują koncerty fortepianowe.

- Większość rodziny, jak zaczęliśmy budować dwór, to po prostu uważała to za dziwactwo, szaleństwo i niepotrzebną rzecz. Myśmy sprzedali prawdę mówiąc wszystkie nasze nieruchomości, żeby dopiąć ten dwór w takim stanie, w jakim mamy. (...) Tutaj czas inaczej płynie - dodał Michał Korsak.

Jak żyją współcześni szlachcice?

W studiu Dzień Dobry TVN odbyła się druga część rozmowy o szlachcicach. Uczestniczyli w niej członek rodu szlacheckiego, inżynier, Członek Zarządu Głównego Związku Szlachty, Tadeusz Łaguna, członek rodu szlacheckiego i radca prawny, Karol Sienkiewicz h. Wenda, a także ekonomista, historyk oraz członek rodu szlacheckiego, Adam Pszczółkowski. Panowie podkreślili, że obecnie nie mają żadnych przywilejów. A czym dla nich jest szlachectwo?

- Dla mnie osobiście to jest jeden z wyznaczników tego, kim ja jestem. (...) Oczywiście kieruję się pewnymi wartościami etycznymi, takimi, które się tradycyjnie przypisuje szlachcie, ale to wcale nie musi wynikać z pochodzenia szlacheckiego. Przecież o szlachetności nie świadczy szlachectwo. Świadczy to, co robimy, jacy jesteśmy dla otoczenia i innych ludzi . To szlachectwo - przynajmniej dla mnie - w dużej mierze ma wymiar wyłącznie symboliczny - stwierdził w naszym programie Karol Sienkiewicz.

Szlachta była niegdyś bardzo rozwarstwiona - byli wśród niej zarówno przedstawiciele bardzo majętni, jak i również ubodzy. Podobnie jest w czasach obecnych, gdyż członkowie rodów szlacheckich mają różne poziomy wykształcenia czy zamożności.

- Grupa szlachecka w swoim rozwarstwieniu i różnorodności nie różni się w żaden sposób od reszty społeczeństwa - wyjaśniał Adam Pszczółkowski.

Większość członków rodów szlacheckich należy do Związku Szlachty Polskiej, który niedawno obchodził swoje 25-lecie. Organizują spotkania, konferencje naukowe, gdzie mówią o historii i przyszłości, a także bale.

Jak obecnie żyją członkowie rodów szlacheckich? Zobaczcie w poniższym wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Szymon Brózda

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący: