Styl życia

Wiosna w lesie. "Przyroda się nie zatrzymała, ona pędzi swoim rytmem"

Styl życia

Aktualizacja:

Świat ludzi w ostatnich dniach się zatrzymał, natomiast świat zwierząt toczy się swoim rytmem i wita wiosnę. Marcin Kostrzyński wybrał się do lasu z kamerą i nagrał kilka nowych filmików. Zobaczcie, jak przyroda i zwierzęta budzą się do życia.

„Marcin z Lasu”

„Marcin z Lasu” to nasz przyrodniczy cykl, w którym Marcin Kostrzyński – leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia - przybliża widzom Dzień Dobry TVN świat zwierząt.

Cykle przyrody

Przyroda ma na stałe wpisane cykle smutku i niedostatku oraz dobrobytu i radości. Czasem walką o przetrwanie jest zima, a najtrudniejszym okresem - przedwiośnie. Skończyły się już rezerwy, a jeszcze nie ma świeżego pożywienia. Kiedyś ludzie żyli w podobnych cyklach i wiosna wcale nie kojarzyła się z czasem dostatku, wręcz przeciwnie. Był to przednówek, zapasy się kończyły, a jeszcze nie było nowych plonów.

Wiosna w lesie

Pierwsze oznaki wiosny to oficjalne odśpiewanie wiosny przez milion ptaków jednocześnie i ozdobienie jej przez leśne kwiaty. Kwiaty są trujące, dlatego nikt ich nie zjada, ale sprawiają, że ponury uśpiony las ożywa. Pojawia się zielona trawa, która jest przysmakiem wszystkich zwierząt. Mieszkańcy lasów i łąk wiedzą, że to przełom.

Wiosna to zapach kwiatów, mokrej ściółki, świeżej trawy. To śpiew ptaków, odgłosy żab i brzęczenie owadów.

Na południu Polski w lesie jest już niebiesko od przylaszczek. Przyroda nie zatrzymała się. Ona pędzi swoim rytmem. I to troszeczkę daje nam takiego dystansu - że nasz świat ludzi się zatrzymał, a świat przyrody nie. To się wszystko toczy tak, jak się toczyć powinno

- podkreśla Marcin Kostrzyński.

Jego zdaniem, wiosna to magiczny okres.

Jak jeszcze nie ma liści, to kwitną kwiaty. Jest kolorowo, jest pięknie. Pojawiają się pierwsze owady

- dodaje gość Dzień Dobry TVN.

Wiosna to wielka radość wśród zwierząt. Skończyły się polowania, głód i strach. Niektóre cieszą się jak dzieci - biegają, skaczą, składają pokłony leśnym drzewom. Powoli trzeba zacząć uzupełniać uszczuplone zapasy i jeść, ile tylko się da. Jest to ważne, bo zarówno jelenie, jaki i sarny są w zaawansowanej ciąży i potrzebują dużo pokarmu. Natomiast samcom - łosiom i jeleniom - w tym czasie wyrasta poroże.

Ludzie w lesie są gośćmi

Wiosna jest bardzo ważna dla wszystkich zwierząt, zarówno dużych, jak i małych. Dlatego - chodząc na wiosenny spacer na łąki czy do lasu - pamiętajmy, że jesteśmy tam gośćmi. Pozwólmy zwierzętom w spokoju cieszyć się tym wspaniałym czasem.

Marcin Kostrzyński - miłośnik przyrody

Marcin Kostrzyński to leśnik, filmowiec, obserwator dzikiego życia i obrońca praw zwierząt. Na YouTube prowadzi swój kanał pt. „Marcin z lasu”, na którym zamieszcza filmy i dla dzieci, i dla dorosłych.

Zdobył nagrodę Popularyzatora Nauki za cykl programów ,,Dzika Polska”. Jest też laureatem Pozytywki (nagrody przyznawanej przez widzów gościom Dzień Dobry TVN).

Mieszka w leśniczówce w okolicach Górzna. Jest byłym myśliwym. Pochodzi z rodziny o takich tradycjach. Robił to przez 4 lata, potem, jak mówi, wygrała empatia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości