Zwierzęta

Zaczęła się wiosna i bociany wracają do Polski. Dlaczego jest ich coraz mniej?

"Dziś pierwszy dzień wiosny", reporter: Marcin Sawicki 

Zwierzęta

Zaczęła się wiosna i bociany wracają do Polski. Dlaczego jest ich coraz mniej?

"Dziś pierwszy dzień wiosny", reporter: Marcin Sawicki 

Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. W niektórych zakątkach Polski pojawiają się pierwsze bociany, które wracają do nas z ciepłych krajów. Marcin Sawicki udał się do Siedlec, gdzie porozmawiał na temat tych ptaków z Ireneuszem Kaługą z Grupy Ekologicznej. 

Niezwykle szybki przylot ptaków

Bociany od lat są prawdziwym zwiastunem wiosny i z reguły zjawiają się w ostatnich tygodniach marca. Ireneusz Kaługa poinformował jednak, że w tym roku doszło do wyjątkowej sytuacji, gdzie w Siedlcach ptaki te zaczęły pokazywać się już na początku miesiąca.

W ciągu 23 ostatnich lat nasze boćki przylatywały, pierwsze ptaki, 19 marca i to było bardzo dokładnie widać. Można było regulować zegarki. W tym roku (…) ptaki zjawiły się 10 marca

- oznajmił przyrodnik.

Niska populacja bocianów

W ciągu ostatnich 10 lat obserwowane jest znaczne zmniejszenie się liczebności bocianów w niektórych regionach Polski - tak jest np. na Śląsku. Ireneusz Kaługa mówi o nawet 40-procentowym spadku populacji. Skąd ta tendencja zniżkowa?

Bociany nie mają łatwo w Polsce. Coraz częściej przenoszą się na słupy energetyczne, które są dla nich zagrożeniem. Giną na urządzeniach energetycznych. (…) Też coraz mniej są lubiane przez ludzi. (…) Wiele osób prosi, żebyśmy przenieśli bocianie gniazdo

- przyznał rozmówca Sawickiego, dodają, że ptaki te przeszkadzają ludziom.

Sam zauważa to w sytuacjach, gdy przeprowadza prace konserwacyjne gniazda. Takie czynności są konieczne, gdy bociany, dobudowują kolejne jego elementy, sprawiając, że staje się coraz cięższe i może nawet uszkodzić słup. 

Przyrodnik miał też i dobrą wiadomość:  w powiecie siedleckim mówi się o 12-procentowym wzroście, który dokonał się w ostatnim dziesięcioleciu. 

Bociany a dzieci

Ireneusz Kaługa często odwiedza przedszkola, w których opowiada o tych ptakach maluchom. Czy nadal wierzą one, że bociany przynoszą dzieci? Niegdyś bowiem rodzice tak tłumaczyli swoim pociechom kwestie przyrostu naturalnego.

Niektóre dzieci jeszcze mówią, że tak, ale większość już uśmiecha się i mówi, że to już nie jest tak i bociany nie przynoszą dzieci. Przynoszą je jaskółki

- powiedział z uśmiechem przyrodnik.

Quiz o bocianach

Odpowiedz na 8 pytań
Rozwiąż quiz!


Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
82
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0