Styl życia

Wilno. Co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, ciekawostki

Styl życia

Aktualizacja:
Wilno

Wilno to stolica Litwy, leżąca na Pojezierzu Wileńskim, nad rzekami Wilią i Wilejką. Ma około pół miliona mieszkańców, a około 800 tys. mieszka w całej aglomeracji. Zabytkowa, rozległa starówka Wilna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku.

Wilno to ważne dla Polaków miasto na Litwie. Wielu turystów odszukuje w nim ślady polskiej historii, ponieważ przedwojenne Wilno należało do II RP, a wcześniej znajdowało się na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Historia Wilna

Na terenie obecnego miasta prawdopodobnie w XI wieku (a być może dużo wcześniej), istniała osada. Wilno powstało dopiero po 1323 roku, o czym mówi list wielkiego księcia litewskiego Giedymina do papieża. To w Wilnie odbyła się uroczystość chrztu Litwy w 1387 roku, po zawarciu unii z Polską. Prawa miejskie przyznał Wilnu Władysław Jagiełło, wielki książę litewski i król Polski. Wilno to dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, miasto Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w latach 20. i 30. znajdowało się na terenie Polski. Po wojnie zostało stolicą Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Wilno – zabytki architektury sakralnej

Najważniejszym miejscem dla turystów jest starówka w Wilnie. To tam znajdują się najciekawsze zabytki i atrakcje.

Ważną grupą zabytków w Wilnie są świątynie różnych wyznań: aż 40 kościołów rzymskokatolickich, 20 cerkwi prawosławnych, 3 synagogi, cerkiew staroobrzędowców i kościoły protestanckie. Dawniej istniał tu także meczet.

Warta zobaczenia jest bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie. Powstała w 1798 roku, a dawniej na jej terenie stała świątynia Perkuna, bałtyjskiego bóstwa odpowiadającego słowiańskiemu Perunowi. W środku są groby królów i królowych Polski – Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki, Barbary Radziwiłłówny i serce Władysława IV Wazy.

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Wilnie to z kolei świątynia wchodząca w skład gmachów Uniwersytetu Wileńskiego. Również w przypadku tego kościoła uważa się, że został postawiony w miejscu dawnej pogańskiej świątyni. Budowę zakończono w XV wieku. W środku znajdują się słynne organy, na których grał sam Moniuszko.

Inne znane świątynie Wilna to m.in.:

 • kościół św. Michała Archanioła;
 • kościół św. Anny;
 • kościół św. Piotra i Pawła;
 • cerkiew św. Mikołaja;
 • kościół Bernardynów.

Wilno – atrakcje

Ciekawym miejscem na mapie Wilna jest średniowieczny kompleks zamkowy. W jego skład wchodziły Zamek Górny, Dolny i Krzywy. Dwa pierwsze istnieją do dziś, mimo że na przestrzeni lat były niszczone i palone. Zamek Krzywy został zburzony i nigdy go nie odbudowano.

Zamek Górny został wzniesiony na Górze Zamkowej. Zbudowano go w XIV wieku, a po pożarze w 1419 odbudowano z użyciem kamienia. Jego najważniejszą częścią, symbolem Wilna, jest Baszta Giedymina. W Zamku Górnym działa Muzeum Zamku Górnego z tarasem widokowym.

Zamek Dolny w Wilnie to zrekonstruowana siedziba Wielkich Książąt Litewskich.

Wilno – ciekawe miejsca

Ostra Brama w Wilnie to brama miejska, często odwiedzana przez Polaków. Pochodzi z XVI wieku i jest jedyną pozostałością po murach miejskich. Kaplica Ostrobramska została zbudowana w XIX wieku. W kaplicy znajduje się, uznawany przez wielu za cudowny, obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej z XVII wieku. Do bramy prowadzi ulica Ostrobramska.

Ciekawym miejscem na mapie Wilna jest dawny budynek KGB. Znajduje się tam Muzeum Ofiar Ludobójstwa. Pokazuje tragiczną historię Wilna z czasów, kiedy Litwa była jedną z socjalistycznych republik radzieckich.

Inne ciekawe miejsca Wilna to m.in:

 • ogród zoologiczny w Wilnie (dawny zwierzyniec z 1929 roku);
 • Muzeum Iluzji;
 • Litewskie Muzeum Narodowe;
 • Ogród Bernardyński (najstarszy park Wilna);
 • cmentarz na Rossie (tu pochowano serce Piłsudskiego);
 • stary cmentarz Bernardyński.

Da się zwiedzić Wilno w jeden dzień, ale tylko jeśli wycieczka obejmie samą starówkę. Warto poświęcić miastu kilka dni, aby bez pośpiechu chłonąć jego atmosferę.

Wilno – ciekawostki

Wilno jest ważnym dla Polaków ośrodkiem na Litwie. Działają tu polskie fundacje, stowarzyszenia, a nawet polski uniwersytet. To największe skupisko Polaków na Litwie.

Wilno posiada jedną z największych starówek w Europie o powierzchni 3,6 km2. To trzykrotnie więcej niż krakowskie Stare Miasto.

Powierzchnia Wilna wynosi 401 km2. To największe miasto w krajach nadbałtyckich.

Wilno miało przydomek „Jerozolimy Północy” dzięki działalności żydowskiego myśliciela Elijahu ben Salomona Zalmana.

Najlepsze punkty widokowe, z których można zobaczyć panoramę Wilna to Góra Trzech Krzyży, Baszta Giedymina i wileńska wieża telewizyjna.

Mykolas Majauskas - to on zainicjował akcję "Litwa kocha Polskę". Zobacz wideo:

Zobacz także:

Anita Werner opiekuje się niepełnosprawnym tatą. "Wiem, jak to jest, gdy trzeba stanąć nagle przed wyzwaniem"

Krzysztof odnalazł swoją pierwszą miłość po 29 latach. "Postanowiłem, że zrobię to, gdziekolwiek jest i z kimkolwiek jest"

Zamienili miasto na farmę. Czy teraz tego żałują? "Ponosząc porażki uczysz się, jak działa natura"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości