wilno

  wilno

  Wilno jest stolicą Litwy, jednak w latach 1922–1939 leżało w granicach Rzeczypospolitej. Z tego powodu można znaleźć w nim wiele polskich akcentów i miejsc związanych z najważniejszymi dla polskiej kultury postaciami, np. Mickiewiczem czy Słowackim. Wilno jest największym miastem w krajach bałtyckich, a co za tym idzie – głównym ośrodkiem gospodarczym, finansowym i przemysłowym. Stanowi centrum naukowe Litwy, a także duży ośrodek religijny kraju.

  Wilno to stolica Litwy, leżąca na Pojezierzu Wileńskim, nad rzekami Wilią i Wilejką. Ma około pół miliona mieszkańców, a około 800 tys. mieszka w całej aglomeracji. Zabytkowa, rozległa starówka Wilna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku.

  Karol "Filmik" Paśnikowić urodził się w Wilnie, ale jego dziadkowie i rodzice są Polakami. Jest pierwszym i jedynym raperem na Litwie, który śpiewa w polskim języku i to z powodzeniem. Dlaczego wybrał nasz język? Koncertuje w Polsce?

  Jak żyje się Polakom mieszkającym na Litwie? Postanowiliśmy to sprawdzić i odwiedziliśmy w Wilnie dziennikarza Kamila Zalewskiego i Birutę Zimnicką. Co tam robią? Dlaczego zdecydowali się na emigrację? I czy planują powrót do Polski?

  Jak wygląda niemiecki model rodziny? Co dostaje każde niemieckie dziecko w pierwszym dniu szkoły? Jak reagują rówieśnicy na to, że ojciec dziewczynki pochodzi z Niemiec? Co niesie za sobą pochodzenie z dwukulturowej rodziny? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu" Rodzina dookoła świata".

  Urodziła się w Wilnie. Do Polski przyjechała mając 18 lat. Podkreśla, że nie ma "parcia na szkło", a w dzieciństwie chciała być po prostu kwiaciarką. Do której kategorii aktorów zalicza się Joanna Moro - tych z przypadku, czy tych, którzy od zawsze wiedzieli, że chcą wykonywać ten zawód? Gościem Dzień Dobry TVN była Polka z Wilna, aktorka Joanna Moro, której sławę przyniosła rola Anny German w popularnym serialu. Jak odnajduje się w polskim show-biznesie? O czym marzy Jaonna Moro? Czy rzeczywiście jest podobna do Anny German?