Styl życia

Błogosławieństwo świątecznego pokarmu. Sprawdź, jak zrobić to samemu

Styl życia

wielkanocny stół

Błogosławieństwo pokarmów w domu? Tegoroczna Wielkanoc będzie znacznie różniła się od tych z poprzednich lat. Z powodu pandemii, w wielu miejscach, nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Na szczęście można to zrobić samemu. Jak?

Święcenie pokarmów - gdzie pobłogosławić pokarmy?

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę udajemy się do kościołów, aby poświęcić pokarmy, które będziemy spożywać w Niedzielę Wielkanocną. Niestety z powodu pandemii - w wielu miejscach - takiej możliwości nie będzie.

Nie oznacza to jednak, że nasze pokarmy w ogóle nie zostaną pobłogosławione. Możemy to zrobić sami, w gronie najbliższych.

Jak poświęcić świąteczne pokarmy?

W Niedzielę Wielkanocną, zanim zasiądziemy do świątecznego stołu ojciec, matka lub inny członek rodziny może pobłogosławić pokarmy.

W pierwszej kolejności należy wykonać znak krzyża oraz zapalić świecę (np. paschalik). Następnie wypowiadamy wielkanocne pozdrowienie: "Chrystus zmartwychwstał, Alleluja", na co zebrani przy stole odpowiadają: "Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!".

Warto także odczytać fragment z ewangelii wg św. Mateusza 6, 31 ab.32b-33:

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane".

Błogosławieństwo kończymy modlitwą Ojcze Nasz.

Wielkanoc podczas pandemii. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Jak samodzielnie ozdobić domowe wypieki? "Może to zrobić naprawę każdy"

10 tradycyjnych potraw na Wielkanoc. Zobacz, jak je zrobić

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości