Zwiedzanie zapomnianych i opuszczonych miejsc, domów, twierdz i zamków to pasja, która nazywa się urbex. Osoby, które zrzeszają się w grupach, odtwarzają historię tych przestrzeni i ludzi, którzy w nich przebywali.
Niezwykłe historie zapomnianych miejsc
Urbex to niezwykłe zainteresowanie opuszczonymi miejscami. Grupy, które zrzeszają się, poszukują ciekawych domów i innych przestrzeni, a następnie odkrywają ich historie, czasami dzięki pozostawionym rzeczom poznają także przyzwyczajenia, zainteresowania dawnych mieszkańców.
- Pasja polega na zwiedzaniu opuszczonych i zapomnianych miejsc przez ludzi, czyli zagłębiamy się do wnętrza budynków, pałaców, jaskiń. Doczytujemy się historii tego, co w danym miejscu się wydarzyło - powiedział Adam Chyła, który eksploruje opuszczone budynki.
Informacje o ciekawych budynkach dostają mailowo od przypadkowych ludzi, którzy oglądają ich filmy w Internecie. Zawsze starają się odnaleźć właścicieli, spadkobierców przed pojechaniem na miejsce, aby dostać pozwolenie na wejście.
- Czasami są takie obiekty, które są już sprzedane pod budowę trasy szybkiego ruchu, wiadomo, że wtedy nie ma właściciela, a ten obiekt i tak w ciągu kilku dni albo tygodni zostanie zburzony lub rozebrany. To jest ostatnia szansa, żeby pokazać, jak tam kiedyś ludzie żyli - podkreślił Paweł Łepek, który także bada opuszczone miejsca.
Ludzkie historie przez pryzmat opuszczonych domów
Dawid Dziergowski i Adrianna Maćkowiak są narzeczeństwem i wspólnie szukają opuszczonych domów. Wielokrotnie informacje dostają od sąsiadów. Po wejściu do środka są w stanie zobaczyć, jaki tryb życia prowadzili ludzie, którzy niegdyś tam mieszkali.
Grupy pasjonatów wymieniają się informacjami o swoich odkryciach, ale raczej w zaufanym gronie. - Im więcej osób wie o danym miejscu, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś to zniszczy - podkreślił Adam Chyła.
Zobacz także:
- Odroczona płatność - czy jest bezpieczniejsza niż karta kredytowa?
- Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 4 proste zasady dla niższych rachunków
- Ubóstwo energetyczne narasta. Podwyżki cen prądu dobijają Polaków w pandemii
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News