Styl życia

Co to jest urbex? "To jest ostatnia szansa, żeby pokazać, jak tam kiedyś ludzie żyli"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Niezwykłe historie zapomnianych miejsc
Dzień Dobry TVNNiezwykłe historie zapomnianych miejsc

Zwiedzanie zapomnianych i opuszczonych miejsc, domów, twierdz i zamków to pasja, która nazywa się urbex. Osoby, które zrzeszają się w grupach, odtwarzają historię tych przestrzeni i ludzi, którzy w nich przebywali.

Niezwykłe historie zapomnianych miejsc

Urbex to niezwykłe zainteresowanie opuszczonymi miejscami. Grupy, które zrzeszają się, poszukują ciekawych domów i innych przestrzeni, a następnie odkrywają ich historie, czasami dzięki pozostawionym rzeczom poznają także przyzwyczajenia, zainteresowania dawnych mieszkańców.

- Pasja polega na zwiedzaniu opuszczonych i zapomnianych miejsc przez ludzi, czyli zagłębiamy się do wnętrza budynków, pałaców, jaskiń. Doczytujemy się historii tego, co w danym miejscu się wydarzyło - powiedział Adam Chyła, który eksploruje opuszczone budynki.

Informacje o ciekawych budynkach dostają mailowo od przypadkowych ludzi, którzy oglądają ich filmy w Internecie. Zawsze starają się odnaleźć właścicieli, spadkobierców przed pojechaniem na miejsce, aby dostać pozwolenie na wejście.

- Czasami są takie obiekty, które są już sprzedane pod budowę trasy szybkiego ruchu, wiadomo, że wtedy nie ma właściciela, a ten obiekt i tak w ciągu kilku dni albo tygodni zostanie zburzony lub rozebrany. To jest ostatnia szansa, żeby pokazać, jak tam kiedyś ludzie żyli - podkreślił Paweł Łepek, który także bada opuszczone miejsca.

Ludzkie historie przez pryzmat opuszczonych domów

Dawid Dziergowski i Adrianna Maćkowiak są narzeczeństwem i wspólnie szukają opuszczonych domów. Wielokrotnie informacje dostają od sąsiadów. Po wejściu do środka są w stanie zobaczyć, jaki tryb życia prowadzili ludzie, którzy niegdyś tam mieszkali.

Grupy pasjonatów wymieniają się informacjami o swoich odkryciach, ale raczej w zaufanym gronie. - Im więcej osób wie o danym miejscu, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś to zniszczy - podkreślił Adam Chyła.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Pozostałe wiadomości