Trójka Polaków zaprojektowała schronisko dla ofiar kataklizmu i zwyciężyła w międzynarodowym konkursie

Trójka architektów z Polski, Agnieszka Witaszek, Kamil Owczarek i Aleksandra Wróbel zaprojektowali szybkie i tanie w budowie schronisko dla poszkodowanych w kataklizmie. Jak wpadli na ten pomysł? Opowiedzieli o tym w naszym programie.

Polacy laureatami międzynarodowego konkursu architektonicznego

Agnieszka Witaszek, Kamil Owczarek i Aleksandra Wróbel postanowili wziąć udział w międzynarodowym konkursie Kaira Looro. Prace nad swoim projektem rozpoczęli miesiąc przed całkowitym lockdownem. Większość czynności wykonywali więc online, łącząc się zazwyczaj raz w tygodniu na dwie godziny.
Ich celem było zaprojektowanie Składanego Schronienia Kryzysowego zapewniającego natychmiastową pomoc społeczności regionu subsaharyjskiej Afryki po klęskach żywiołowych. Co było głównym założeniem pomysłodawców?

Naszym głównym założeniem było to, żeby budynek ten był łatwo demontowalny i potem składany. I żeby można było go przetransportować do dowolnego miejsca na świecie przy pomocy jednego samochodu ciężarowego. Chcieliśmy zrobić coś, co nie zostawi po sobie żadnych odpadków

- opowiedział Kamil Owczarek w czwartkowym wydaniu Dzień Dobry TVN.
Ich pomysł okazał się na tyle ciekawy, że zajęli w konkursie pierwsze miejsce.

Gdy dostaliśmy wyniki, pojawiło się ogromne niedowierzanie

- powiedziała Aleksandra.

Czy projekt zostanie zrealizowany?

Organizatorzy konkursu nie sprecyzowali, czy zamierzają zrealizować finałowy projekt.

Prawa są po ich stronie, dlatego oni mogą używać tego projektu na różne sposoby. Mogą użyć tylko jednego z rozwiązań, które tam przedstawiliśmy

- wyjaśniła Agnieszka.
Oczywiście, do takiego wykorzystania pomysłów Polaków może dojść jedynie w słusznym celu, nie komercyjnym, ale pomocowym, zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem.
Zobaczcie, jak wygląda ten niezwykły projekt i posłuchajcie całej rozmowy z architektami.
Zobacz także:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Mierzejewska
Pozostałe wiadomości