Styl życia

Jak przez lata zmieniły się telefony komórkowe? "Pierwsze były bardzo duże i ważyły 4 kilo"

Styl życia

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Jednak zanim posiadanie komórek stało się czymś normalnym, przez długi czas były zarezerwowane głównie dla biznesmenów. Były bardzo drogie i duże - trzeba je było przenosić w specjalnych walizkach. Jak na przestrzeni lat zmieniły się telefony komórkowe? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Paweł Wiśniewski o pierwszych telefonach

Paweł Wiśniewski prowadzi w Bydgoszczy muzeum komórek. W swojej kolekcji ma pierwsze modele telefonów komórkowych, które były tak duże, że trzeba je było przenosić w specjalnych walizkach.

- Pierwsze telefony był bardzo duże i ciężkie. Ważyły ok. 4 kilogramów. Były jedynie przenoszone z samochodu do biura. Do tego nie każdy mógł sobie na niego pozwolić. Opłaty za połączenie przychodzące, jak i wychodzące były bardzo wysokie - mówił w rozmowie z naszą reporterką Paweł Wiśniewski.

Na szczęście początek nowego tysiąclecia przyniósł rewolucję technologiczną. Firmy zaczęły produkować telefony, które mieściły się już w kieszeni i niemal każdy mógł je kupić. - Na tych telefonach można było grać w gry. W kolejnych modelach zaczęły pojawiać się aparaty, a także kolorowe wyświetlacze - dodał.

Jak powstało muzeum komórek?

Do tej pory Paweł Wiśniewski zgromadził ponad 2,5 tysiąca modeli. - Telefony pochodzą z bardzo różnych źródeł. Zaczęło się od pytania znajomych, czy nie mają w szufladach starych telefonów. Tak zebrałem 20-30 pierwszych komórek. Później zaczęło się kupowanie na aukcjach czy giełdach - wspominał.

Czy pamięta, kiedy dostał swój pierwszy telefon komórkowy? - Oczywiście. To był 1998 albo 1999 rok. Uzbieraliśmy pieniądz i kupiłem telefon z ogłoszenia w gazecie - opowiadał nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Piotr Krzymowski zmienia pandemiczne odpady w sztukę. "Zebrałem kilka tysięcy maseczek i rękawiczek"

Dzień Dziecka 2021. Jak obchodzone jest to święto w Polsce, a jak w innych krajach?

Ta torebka jest hitem tego lata. Wiemy, co to za model. Jak noszą ją gwiazdy?

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości