Technologia

Zmiana standardu nadawania telewizji. Jak się do tego przygotować?

Technologia

Przygotuj swój telewizor na nowy standard sygnału
Dzień Dobry TVNPrzygotuj swój telewizor na nowy standard sygnału

W marca 2022 roku w Polsce rozpoczęła się zmiana standardu nadawania kanałów przesyłanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki temu mamy mieć więcej programów do wyboru, znacząco poprawi się także jakość obrazu. Co to oznacza dla zwykłego obywatela? Czy konieczna będzie wymiana telewizorów?

Zmiana standardu nadawania telewizji. Co to oznacza w praktyce?

Od marca w Polsce trwa transformacja systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Następuje to stopniowo i obejmuje kolejne województwa. - Z 22 na 23 maja, czyli z niedzieli na poniedziałek [...] zmiana będzie dotyczyła głównie mieszkańców południowo-wschodniej Polski, Podkarpacia, Opolszczyzny, Śląska, Ziemi Łódzkiej, województwa świętokrzyskiego - mówił w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. Dodatkowo zmiana obejmie również południową część Wielkopolski.

Warto przypomnieć, że czwarty - ostatni - etap przechodzenia na nowy standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej został zaplanowany na 27-28 czerwca. - To będzie przełączenie, które będzie dotyczyło regionów północno-wschodniej Polski - mówił Maciej Staszak.

W praktyce transformacja oznacza nie tylko lepszą jakość obrazu czy dźwięku, ale również znaczne zwiększenie oferty programowej. - Pojawi się technologia [...] DVB-T2/HEVC. Pojawi się [...] wyższa rozdzielczość, [...] i w przyszłości - być może - widzowie naziemnej telewizji cyfrowej będą mogli korzystać z większej liczby kanałów - mówił Maciej Staszak, wiceprezes Emitel.

Jak przygotować swój telewizor na nowy standard nadawania telewizji?

Zmiana dotyczy jedynie osób, które odbierają naziemną telewizję cyfrową, jednak nie wszyscy odbiorcy muszą podejmować jakiekolwiek kroki, aby móc dalej ją oglądać. - Jeżeli ktoś dysponuje telewizorem bądź dekoderem do naziemnej telewizji cyfrowej, który ten standard już obsługuje, a takie dekodery i takie telewizory są na rynku od długiego czasu, to nic nie musi robić - tłumaczył Maciej Staszak.

Osoby, które takim sprzętem nie dysponują, będą musiały wymienić telewizor lub zakupić dekoder do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. - Warto w tym miejscu powiedzieć, że istnieją dopłaty do wymiany telewizora, jak i (zakupu) dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Rząd przewidział bony w wysokości 100 złotych dopłaty do dekodera [...] i 250 złotych dopłaty do wymiany telewizora na nowy standard - dodał nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości