Technologia

Inteligentne Miasto - co to oznacza i jak ułatwić życie mieszkańcom? Ekspert Emitel rozwiał wątpliwości

Technologia

Aktualizacja:

Rosnąca liczba mieszkańców miast wymusza lepsze zorganizowanie przestrzeni miejskiej. Służy temu m.in. zwiększenie zasięgu sieci komórkowych oraz Internetu w miejscach publicznych, inteligentne sterowanie ruchem ulicznym, a także monitorowanie ruchu samochodowego i wykorzystania przestrzeni parkingowych. O systemach Inteligentnych Miast opowiedział Maciej Staszak - Ekspert Emitel, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży, Emitel S.A., który podczas czatu z widzami rozwiewał również Wasze wątpliwości.

Inteligentne Miasto - co to oznacza?

- To takie określenie, za którym stoi tak naprawdę nowoczesna technologia, która ma pomóc ludziom żyjącym w miastach w efektywniejszym funkcjonowaniu, w poprawie jakości życia. Tutaj oczywiście możemy opowiadać o wielu przykładach rozwiązań, które tak naprawdę wchodzą w skład Inteligentnych Miast - tłumaczył Maciej Staszak, ekspert Emitel.

Jednym z takich przykładów jest pokazywanie w czasie rzeczywistym zajętości lub dostępności miejsc parkingowych . - Na aplikacji widzimy, czy miejsce w danym obszarze jest wolne, czy nie - podkreślił rozmówca.

Dodał, że z jednej strony zaoszczędzamy czas, a z drugiej troszczymy się o środowisko, bo ograniczamy zbędną emisję spalin. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w gminie Piaseczno. - Tam oprócz tej analityki związanej z miejscami parkingowymi zainstalowaliśmy również ultradźwiękowe sensory, które pozwalają w czasie rzeczywistym określać, jak wypełniony jest poziom kubła na śmieci. Dzięki temu wiemy, czy dany kubeł już należy opróżnić, czy jeszcze nie - wyjaśnił ekspert.

W tej samej gminie zainstalowano również sensory, które analizują zmiany klimatyczne oraz takie do monitorowania poziomu wody. Natomiast we Wrocławiu instalowane są automatyczne czujniki, które w czasie rzeczywistym pozwalają odczytywać poziom wodomierzy, czyli ile wody zużywają mieszkańcy.

Jak Inteligentne Miasta poprawiają życie mieszkańców?

Dzień Dobry TVN

Dlaczego mieszkańcom opłaca się wdrażać systemy Inteligentnych Miast? Przeczytaj zapis czatu z ekspertem.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości