Styl życia

Szwecja – kraj ludzi samotnych. "Mają większy szacunek dla tego, że ktoś potrzebuje pobyć przez chwilę sam"

Styl życia

Aktualizacja:

Samotność nazywana jest największą epidemią XXI wieku. Doskonale o tym wie pisarka Katarzyna Tubylewicz, która od lat mieszka w Sztokholmie, europejskiej stolicy samotnych. Temu właśnie tematowi postanowiła poświęcić całą książkę pt. "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami", o której opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Samotność w Szwecji

Aż 40 proc. Szwedów mieszka samotnie, a bycie singlem w tym kraju już dawno przestało być tematem tabu. Z czego to wynika?

- Szwedzi to są ludzie, którzy po prostu cenią bycie sam na sam ze sobą. Są świadomi tego, że nawet jeżeli potrzebują ludzi, chcą być blisko nich, to ważny w ich życiu jest moment, kiedy są sami na łonie natury, gdzie poszukują duchowości. Samotny spacer w lesie to ekwiwalent pójścia do kościoła. Szwedzi to bardzo sekularyzowany naród – tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Tubylewicz.

Zdaniem pisarki na samotność Szwedów wpływa przede wszystkim:

  • demografia ("97 proc. powierzchni Szwecji to niezamieszkany teren, co oznacza, że nawet mieszkając w dużym mieście - ma się oddech i przestrzeń");
  • chęć nawiązania kontaktu z samym sobą;
  • szacunek dla tego, że ktoś potrzebuje pobyć przez chwilę sam.

"Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami"

To najnowsza książka Katarzyny Tubylewicz, w której autorka i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym jest samotność, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego jednocześnie za nią tęsknimy i przed nią uciekamy. Została utkana z esejów, reportaży i rozmów.

Pisarka zauważa, że samotność w naszym kraju zupełnie inaczej jest traktowana. Dla Tubylewicz Szwecja to lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą.

- Konkluzja mojej książki jest taka, aby mieć ambiwalentne nastawienie do samotności. Z jednej strony boimy się jej, także w tym wymiarze ostatecznym, samotność jako odchodzenie, śmierć, a z drugiej strony tęsknimy za tym, by wyróżnić się z tłumu i czasem usłyszeć siebie - wyjaśniała w Dzień Dobry TVN.

Katarzyna Tubylewicz od lat mieszka w Sztokholmie. Jak udało jej się oswoić ze szwedzką samotnością? Jak do samotności podchodzą jej rozmówcy? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Klimatyczne mieszkanie restauratora w sopockiej kamienicy. "Cenię sobie niesztampowe myślenie"

Czy Joanna Krupa zamieszka w Polsce? "Rozmawiamy o przeprowadzce w miejsce, gdzie przyszłość naszego dziecka będzie lepsza"

Kulczyk, Ochojska, Pyz, Tokarczuk i Wojciechowska. Polki, które zmieniają świat na lepszy

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości